• 10 Şubat 2019, Pazar 14:41
VELİKARADENİZ

VELİ KARADENİZ

Sen önce benim ninemden özür dile Ahmet Hakan!

Bay Ahmet Hakan yine almış sazı eline, milleti, İsmet İnönü’den özür dilemeye davet etmiş.
Bayılıyorum böyle cin fikirlilere… Allem edip, kallem edip bir şekilde gemilerini yüzdürüyorlar ... Samimiyetimle söylüyorum, bravo!..
Bay Ahmet Hakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sivas’ta yaptığı “Ne diyorlar? Domates, patlıcan, patates... Ya düşünün be! Bir merminin fiyatı nedir? Düşünün: Benim Mehmet’imin giyinip kuşanıp bu teröristlere karşı verdiği mücadelenin bedeli nedir? Bir düşünün” şeklindeki konuşmasını diline dolayıp, lafı İsmet İnönü’ye getiriyor. 
Hani, İsmet İnönü, İkinci Dünya Savaşı döneminde ekmeği karneye bağlayıp, milleti açlığa mahkûm etmişti ya… Bay Ahmet Hakan'a göre, İsmet İnönü ekmeği, mecburiyet olduğu için karneye bağlamış. Ekmek karneye bağlınmış olmasa Türkiye savaşa girecekmiş, dedelerimiz de ölecekmiş.
Benim bildiğim, ülke savaşa girdiğinde zorluk olur. Ekmeğin karneye bağlanması da bu zorlukları aşmanın bir yoludur. Ülke savaşa girmesin diye ekmeği karneye bağlayan tek lider, o dönemde CHP’nin başındaki İsmet İnönü’dür.
İsmet İnönü’nün Türkiye’yi savaşa sokmayışını korkaklığına bağlayanlar var da biz oraya girmeyeceğiz.
Türkiye, savaşa girmedi de ne oldu? Bilimde, sanatta çağ mı atladı? Ekonomide en zengin ülkeler arasına mı girdi? Sanayide, ABD’yi ve İngiltere’yi geride mi bıraktı. İkinci Dünya Savaşı’nda yer ile yeksan olan Japonya ve Almanya’yı geçti mi Türkiye?
Bay Ahmet Hakan, bu sorulara cevabınız nedir merak ediyorum?
Gelelim şu özür meselesine…
Rahmetli ninem anlatmıştı… Köyünden (Kemer), ilçeye (Çayeli) giderken jandarmalar yolunu kesmiş ve peştemalını (Karedeniz kadınının başörtüsü) açmasını istemiş. Açmazsa, ilçeye giremeyeceğini söylemişler. “Bu yasağı kim koydu?” diye sorunca da Jandarma, “İnönü” demiş. 
Ninem, peştemalını açmamış ve yayan olarak geldiği 8 kilometrelik yolu geri gitmiş. "Rahmetli Menderes gelene kadar, Çayeli'ne gitmedim" dediydi, rahmetli...
Üstad Necip Fazıl’ın Destan şiirindeki gibi...
Utanırdı burnunu göstermekten süt ninem,
Kızımın gösterdiği, kefen bezine mahrem.
  
Nineme yılını sorduğumda da “Ekmek, karneyle satılmaya başlamıştı” dediydi.
Evet Bay Ahmet Hakan, şimdi sen benim ninem gibi yüzbinlerce Anadolu kadınından hele bir özür dile… Biz de ekmek karnesi için özür dileriz, söz!
★★★ 
Aslında Bay Ahmet Hakan, “İsmet İnönü’den özür dileyin” derken, bir yandan da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiriyor. Bunu öyle açık açık yapmıyor. ‘Algıda seçicilik’ taktiğini uygulayıp, gizli özne kullanıyor Bay Ahmet Hakan! Yukarıda “cin fikirli” tabirini işte bu nedenle vurguladım.
“Bay Ahmet Hakan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı üstü kapalı eleştirmesini, onu PR malzemesi olarak kullanan; Bay Ahmet Hakan’a programlar yaptıran AK Partili Belediye Başkanları düşünsün” diyeceğim de sanmıyorum!

---------------
Memleket, sebze ve meyveden
ve hatta senin adaylığından önemlidir!
Bay Ahmet Hakan’dan önce şu patates-soğan meselesini yazacaktım…
Patates-soğana; domatesi, biberi, pırasayı da ekleyen malum çevreler, çarşıyı-pazarı toptan ateşe verdi!
CHP’nin belediye başkan adayları, çarşıdan-pazardan hiç çıkmıyor farkında mısınız? Neden? Çünkü, onlara göre “mama” orada.
Pahalılıktan dem vurup, oy devşirmeye çalışıyor CHP adayları.
“Tam seçim öncesi bu pahalılık da neyin nesi” diyen yok!
Bir önceki seçimde patates-soğanla yapamadıklarını şimdi hücum hattını kalabalıklaştırıp yapmaya çalıştıklarını anlayamıyoruz.
Oynanan oyunu göremiyoruz!
Oysa bakın CHP’nin “Gel bakalım Muharrem’i” ne diyor!
Muharrem İnce, 31 Mart seçimleri öncesi ilçe ilçe dolaşıp, “CHP Genel Merkezi'nin yaptığı yanlışlıklar Ağrı Dağı'nı aştı. Ben bunları biliyorum, hiç konuşmuyorum. Ben bir oy fazla almaya çalışıyorum” şeklinde açıklama yapıyor.
İnce, bununla da yetinmeyip, “Bakın önce şuradan başlayalım; beni aday yapmadılar başka partiye giderim, yok öyle bir şey. Ben hiçbir yere gitmem, siz de gitmeyeceksiniz, küsmeyeceksiniz, yüksünmeyeceksiniz, devam edeceksiniz. Küsersen Cumhuriyet kaybeder. Öbür türlüsü de en fazla sen kaybedersin” diye ekliyor.
İnce, “Küsersen, Cumhuriyet kaybeder” diyor ya... Aslında “CHP kaybeder” demek istiyor, haberiniz olsun!
Eğer, İnce’nin derdi Cumhuriyet olsaydı, ilk başta CHP’nin, PKK’nın siyasi temsilcisi HDP ile ittifakına karşı çıkmaz mıydı?
Her defasında önü kesilen İnce, her şartta CHP’yi savunurken, AKP’liler ise “çarşı-pazar” yangınına benzin taşıyor. Bu AKP’liler, AK Partililerin oylarını da çalmaya çalışıyor.
İnce, “Küsmeye hakkımız yok” derken, aday gösterilmediği için, rakip adaylara hizmet veren AKP’lileri duydukça üzülüyor insan! 

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Mustafa Mustafa 10.02.2019 14:55

Çok güzel bir makale olmuş anlayana.

osman kibar osman kibar 10.02.2019 17:56

almanya.ya teslim olduktan sonra sawaşta kullanılan toplam bomba miktarının üç katı atıldı. japonya.ya sawaş sırası bombalar yetmemiş gibi atom bombası (iki ad.) da atıldı. tc.de ise mantar tabancası bile patlamadı. peki niye geri gittik (nedense 23'ten beri hep geri gidiliyor idi. kalkınma ölçüsü "-10" idi). tc gerikalmış değil gerigiden bi ülke oldu hep ta ki 16 yıl önceye kadar. tşkr.

Yavuz Eskin Yavuz Eskin 11.02.2019 00:37

Değerli yazarım! Güzel bir yazı çıkartmışsınız tebrik ederim. Çarşı pazar algısının muhalefet tarafından iyi yönetildiği kesin. Ancak halkımız da buna pirim tanıyor. Bugün Çengelköyde bir bayan soğanın kilosunu 19tl den aldım diye hayıflanıyordu. Eh hanımefemdiciğim

Kemal Iskender Kemal Iskender 12.02.2019 17:03

Teprikler guzel bir gundem yazisi coskun hakana kapak olsun

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık