• 19 Nisan 2020, Pazar 10:50
VELİKARADENİZ

VELİ KARADENİZ

Ne olacak bu çaycının hali?

Çaycı derken çay üreticisinden bahsediyorum. Çay sezonunun başlangıcı koronavirüs belasına denk geldi. Başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerde oturan çay üreticisi veya işçisi, seyahat yasağı nedeniyle kaldılar mı oldukları yerde.

Giresun’dan tutun da Hopa’ya kadar çay tarımıyla uğraşanları aldı bir düşünce. Hepsi “Ne olacak bizim çaylar?” diye yakınıp duruyor. Bu yakınma hem bölgede olanlar için hem de dışarıda kalanlar için geçerli.

Bölgede olanlar, “Bu kadar çayı nasıl toplayacağız?” diye hayıflanırken; dışarıda kalanlar ise “Gelmek istiyoruz ama izin alamıyoruz” şeklinde yakınıyor.

Çay tarımının en yoğun olduğu Rize’de ise Rizeliler ne yapacaklarını şaşırmış durumda. Çünkü Rize Valisi Kemal Çeber, geçtiğimiz hafta, şöyle bir açıklama yaptı: “Başka illerden yaş çay tarımı için gelecek müstahsillerin, en geç 30 Nisan'a (30 Nisan dahil) kadar bulundukları illerden durumlarını belgelendirerek seyahat izin belgesiyle Rize'ye giriş yapmaları şarttır. Varış yerlerindeki köy ve mahalle muhtarları tarafından bu kişilerin isim listelerinin, il ve ilçe tarım ve orman müdürlüklerine bildirilmesi gerekmektedir. 30 Nisan'a kadar ilimize gelen tüm vatandaşlarımız, eğer misafir oldukları ev halkı varsa onlarla beraber 14 gün mutlak izolasyon altına alınacaklardır. İzolasyon sürecini geçirmeyen hiçbir vatandaş kesinlikle çay tarımı dahil sokağa çıkamayacaktır.”

Bu açıklamayla şok yaşayan hemşehrilerim, bir de büyükşehirlerden giriş-çıkış yasağı 15 gün daha uzatılınca tamamen dumura uğradı.

Şimdi tek soru şu: Büyükşehirlerde ikamet eden çay üreticisi Rize’ye nasıl gidecek?

Aslında açıklamalarda “Çay tarımıyla uğraştığınızı ispatlıyorsanız seyahat belgesi alabilirsiniz” deniliyor. Yani çay müstahsili veya toplayıcısı-işçisi olduğunu kanıtlamalısın. Ve fakat kazın ayağı öyle değil. Elindeki belgelerle kaymakamlıklara gidenlere yol izini verilmiyor.

Bu konuda bizzat şahit olduklarım var. Adam, bütün belgeleri getirdiği halde izin alamadı.

Öte yandan, bu anlamda izin alabilenlerin olduğu da kulağımıza geldi. İstanbul’u baz alırsak, bazı kaymakamlar yol izni verip, bazıları vermiyorsa durum facia.

Buraya kadar yazdıklarımızı okuyup “Millet salgından kırılıyor, sen çayın derdine düşmüşsün” diyebilirsiniz. Haklısınız, elbette ki önce sağlık. Ve fakat ‘mal canın yongasıdır’ gerçeğini de unutmayın.

Devletimiz, 70 farklı ülkeden 25 binden fazla vatandaşımızı başarılı bir operasyonla yurda getirebiliyorsa; il dışındaki çay üreticisini de Rize’ye getirebilmeli. “Şu tarihe kadar geldiniz geldiniz; gelmediniz bir daha gelmeyin” gibi açıklamalar hiç hoş değil. Neticede bu insanlar tatile gitmiyor.

Biz sadece olayın çay boyutunu dile getirdik. Aynı durum diğer tarım ürünleri ve hayvancılık için de geçerli. Hele de arıcılık... Çünkü bu günler arıcıların, kovanlarıyla ilgilendiği günler. Bu ilgilenme olmadığı için milyonlarca arı heba olacak.

Gerekli hijyen şartları sağlanarak bu sorun biran önce giderilmeli.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Ahmet Hamdi ozdal Ahmet Hamdi ozdal 19.04.2020 11:39

Allah razı olsun kardeşim, gerçekten çok güzel ve faydalı bir yazı, yalnız dumura uğramak kelimesini ben bile zor anladım

Fikri KARADENİZ Fikri KARADENİZ 19.04.2020 11:45

E Kesinlikle katılıyorum. En kısa sürede çözüm bulunnası gerekir.

Mustafa Aziz Demirel Mustafa Aziz Demirel 19.04.2020 11:57

Evet çok doğru ve güncel bir konuya temas ettiniz. Benim yengem de gitmek için bayağı uğraş veriyor. İnşallah bir çözüm yolu bulunur.

Fatma Özkan Fatma Özkan 19.04.2020 11:59

Ne yazık ki durum bundan ibaret, cuma günü seyahat izni almak için bizde avcılar kaymakamlığına müracaat ettik,takat bir sonuç alamadık.Uzerimize kayıtlı bir tarım bölgesi yok , yani yok diye şimdi İstanbul'da kalmak zorunda mıyım ,bu sorunu bir an önce halletmeliler Bu ülkede tarım durmasın zaten zor durumda . Bu konuyu dile getirdiginiz için çok teşekkür ediyorum Allah razı olsun

İlve Karadeniz. İlve Karadeniz. 19.04.2020 12:11

Yüreğinize, emeğinize sağlık Veli Bey. Çok yerinde tespitler. Bir de belge sıkıntısı var. Rizede ki baba işçiyle toplatıyordu şimdiye kadar. Bu yıl hadi en azından bu sürüm çocukları yardıma gitmek istiyor ama herhangi bir yerden durumu belgelendirme imkansız. Ama öbür yandan da şu an çoğu köyler izole durumda. Bizim insanımıza da ne yazık ki "Bize bir şey olmaz." kafası... Köyüne gidip de kendisini kaç kişi izole eder. Devlet her g

Mustafa zeki Demirbaş Mustafa zeki Demirbaş 19.04.2020 12:40

Rizenin sorunlarını anca bir Rizeli anlayabilir, Bu makalesi rize valisinede gönderinde , yönettiği ilin sorunlarından bi haber olan vali ,cozumsuzlugu çözüm görmekten biran önce vaz geçip bu sorunlara care arar veya veya koltuğunda oturup civciv çıkartır.

Erol  Cevher Erol Cevher 19.04.2020 13:11

Tebrik ediyorum gerçekten gündemde olan çok önemli bir mağduriyeti dile getirdiniz.Bende kendi durumumla ilgili bir kaç kelam edeyim, benim durumumda olan çok hemşerimiz var onlarında sorunlarını dile getirmiş oluruz belki. Ben kamuda memur olarak çalışıyorum, bir yıllık izinim 30 gün bu izinimi üçe bölüyor dum ve üçkere memlekete gidip çayımı toplatiyordum.Rize valiliğinin uygulamasına göre benim izinim birinci sürgüne bile yetmiyor.Burda kamuda çalışıyorum şükürler olsun bir sıkıntı yaşamadık ve çalışmaya devam ediyoruz,devlete çalışırken bir sıkıntı yok fakat kendi işimize gelincemi tehlikeli oluyoruz.Tabiki gerekli önlemleri ve tetbirleri almak ve uygulamak lazım fakat bu tedbirler o ilin sosyo-ekonomik şartlarına uygun olmalı.Çay sektörü çok büyük bir sektör, dediğiniz gibi çok büyük bir coğrafyaya sahip onun için alınan tedbirler ve önlemler herkesimi kapsayan daha kapsamlı ve gerçekçi olmalı.Tekrar böyle bir konuyu ele aldığınız için tebrik ve teşekkür eder bu olayın takipçisi olmanızı dikerim.Kalın sağlıcakla, güzel ve sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle Allaha emanet olunuz.

Yusuf Dereci Yusuf Dereci 19.04.2020 14:06

Veli bey, emeğine kalemine yüreğine saglik Tam manasıyla bolgemizin yarasina parmak basmisin Umuyorum bugün pazar akşam veya pazartesi tarım ile ilgili yapılan yeni düzenleme açıklanır Devletin arazilerinin tarıma ücretsiz açılmasından sonra hazır mahsulün yerde kalması göz ardı edilemez Bu akşam veya yarın yeni bir açıklama geleceğini duydum Hayırlısı inşallah

Osman okumuş Osman okumuş 19.04.2020 14:30

Öncelikle dile getirdiğiniz için teşekkür ediyorum bir de 65 ve üzeri için bir şey söylenmiyor ruze de bütün çaylaklar çoğunluğu 65 yaş üzeri bunların gidişiyle ilgili hiç bir çalışma yok ve bunlarada izin verilmesi lazım tabi hastalığı taşımayalım ama kontrollü bir şekilde düşünerek gerekeni yapmaları lazım kurumların kurumlarda danda anlayış bekliyoruz

yaşar cevher yaşar cevher 19.04.2020 14:33

Bende katılıyorum bir ance çare bulunmalı yoksa çok ah vah ederiz mağdur olmayalım

Orhan Erdinç Orhan Erdinç 19.04.2020 14:47

Veli Kardeşim, iyi günler. Bu konuda geçenlerde ben bir paylaşım yapmıştım. Benim kanım, salgın zamanında da, önlemler alınarak üretime devam etmek esas olmalıdır. Yaşamımızı üretirsek sürdürebiliriz diye düşünüyorum. Gerçek çay üreticisine ve işçisine yetkililer, üretim alanlarına gitme izni vermelidirler. Üretici ve işçiler de sorumluluk alarak hem kendilerini hem yakınları ve öteki çay çalışanlarını korumak amacıyla koruma önlemlerine (maske takmak, hijyen kurallarına uymak ve sosyal mesafeyi -2 m- korumak vs.) harfiyen uymalıdırlar. Ben, senin makaleni paylaşmanın dışında başka ne yapabilirim bilmiyorum. 70 yaşındayım. Sokağa çıkamıyorum, çünkü yüksek risk grubundayim. Çok sayıda kronik hastalığım var. Ayrıca, Akçakoca'da oturuyorum, Sana bu yolda kolay gelsin. Selamlar. Orhan Erdinç

Mecit coşkun Mecit coşkun 19.04.2020 16:02

10 bu numara bir yazı

Ahmet Hamdi Õzdal Ahmet Hamdi Õzdal 22.04.2020 13:56

Kaç gündür burda güzel yorumlarınız oluyor, hepsi de doğru, yalnız en önemli konuyu atlıyor herkes, bizim çay in çoğunu gürcü işçiler topluyordu, bu yıl onlar gelemiyor, zaten işçi sıkıntısı var, üstüne üstlük birde Rize li köyüne gelemezse bu çay dalında kalır.

MUSTAFA dursun MUSTAFA dursun 27.04.2020 19:46

veli bey güzel konuyu kaleme aldınız tşkler yazılanları okudum herkes kendi kanımca haklı amma ben devlet büyüklerinin daha haklı olduğuna inanıyorum çünkü sorumluluk taşıyan onlar şehir dışından giderlerin yüzde sekseni yabancılara çayı toplantısıyız yabancınınsa gelmesi yasak nasıl olacak bu iş şimdi köye gitmeme izin verilmiyor diyenler izin verildi mi yarın gürculerede izin verin diyecek bizim isteğimize göre devlet büyükleri davranırsa biz bu beladan zor kurtuluruz saygılar

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık