• 16 Eylül 2019, Pazartesi 9:08
VELİKARADENİZ

VELİ KARADENİZ

İstifaya zorlananlar ne yapmalı?

Bir süredir şirketlerde gelişen istifalara kafayı taktım. Önce, “Bir yönetici, çalıştığı şirketten neden istifa eder?” sorusunu sordum ve cevabını aramaya başladım. Yaptığım araştırma neticesinde üç önemli sonuca ulaştım.

Bunlardan biri, istifalar maddidir. Yöneticiye bir başka şirketten, daha fazla ücret ve daha yüksek mevki teklif edilmiştir. Basar istifayı, çeker gider. Buna “Profesyonellik” diyorlar.

Bu profesyonelce hareketi tartışmanın anlamı yok. Adamın kendi tercihidir.

Bir diğeri ise idealizm uğruna gelen istifalardır. Yönetici, çalıştığı şirkette bir şeylerin ters gittiğini görür ve patronu elinden geldiğince uyarmaya çalışır. Önlem alınmadığı takdirde şirketin batacağını söylese de sonuç alamaz. Bu noktada yönetici, şirkette bulunmasının bir anlam taşımayacağı kanaatine varır. Yönetici, şirketten ayrılmayı son çare olarak görse de gözyaşı döke döke basar istifayı.

Gözyaşı dökmesinin sebebi, profesyonellerdeki gibi maddi değildir. Parayı ve makamı düşünmez. İdealist yöneticinin gözyaşının sebebi, şirketin batacak oluşunu görmesidir.

O idealist yönetici belki de şuna karar vermiştir: Evet, bu şirketin misyonu sona erdi. Davamı başka şirketlerde sürdürmeliyim.  

Bu düşünceyle istifa edenlere, kalanlarca “Hain” damgası yapıştırılır hemen.

“Vay hain, şirkette en iyi yerlere geldi, şimdi bırakıp kaçıyor. Sattı şirketi” şeklinde sesler yükselir.

★★★

Esas tartışılması gereken ise yöneticinin istifaya mecbur bırakılmasıdır.

Şirkete, patrona yakın veya akrabadan biri gelmiştir. Bu akraba, gelir gelmez kendine rakip gördüğü şirket yöneticilerine kafayı takar. Etrafına topladığını kaypak yöneticilerle, iş yapan ve üreten ve hatta ölümüne patronun yanında duran yöneticilerin yavaş yavaş altını oymaya başlar. Şirketi ve patronu için canını dişine takan yöneticilere öyle tuzaklar kurulur ki adeta onlara hayat şansı tanınmaz.

Patron bu durumu görse de ses çıkarmaz veya çıkaramaz. Çünkü, bir yanda ailesi diğer yanda yedi kat yabancı bir şirket yöneticisi.     

Şirkette gittikçe güçlenen akraba, son vuruşunu yapar ve o yöneticilerin elindeki yetkileri birer birer alıp, yerlerine kendi yalaka yöneticilerini getirir.

Şirkette kan kaybı başlamıştır. Kasa, her geçen gün zarar yazmaktadır. Oysa o akraba, gerçekleri ve kendi hatasını gizlemek için bin türlü takla atar. Uydurma raporlar düzenletir ve kriz patrondan gizlenir. İşlerin yolunda gittiğini sanan patron da o akrabanın yetkilerini iyice arttırmıştır.

Sonsuz yetkilerle donanan akraba, şirketin yönetim yapısını da baştan sona değiştirir. Şirketin evveliyatını bilen müşteriler bile olanlara inanamamakta, “Patron bunları nasıl görmüyor, tedbir niye almıyor?” diye, hayıflanmaktadırlar. Çünkü şirket zamanında çok kaliteli mal üretmekteydi. Şimdi ise çıkan mal ya çürük ya bozuk çıkıyordu. Sonuçta da şirket önemli bayiliklerin çoğunu kaybeder.

Akraba yönetici, öyle kumpaslar kuruyordu ki kaybedilen bayiliklerin faturalarını bile kendisine rakip gördüğü yöneticilere kesiyordu.

Şirkette iyice gözden düşen yöneticiler, kovulmayla karşı karşıya kalmışlardır. Kovulma lekesini kendilerine ve şirketlerine yakıştıramayan yöneticiler, yine istemeye istemeye istifa ederler.

Şirketlerde yaşanan yönetim krizlerine Dr. İlhami Fındıkçı gibi çözüm üreten uzmanlara sorsak, istifalar için başka sebepler de öne süreceklerdir mutlaka…  İstifaların bana göre üç ana sebebi ise profesyonellik, idealizm ve mecbur bırakılmadır.

Cevabını bulamadığım sorular ise şunlar:

Şirketini ve kârını düşünen bir patron, işine yarayan yöneticileri kaybetmeyi nasıl göze alır?

Bir patron, rakiplerinin işine yarayacak yöneticilerin gitmesine nasıl göz yumar? Neden tedbir almaz?

Patron, akrabasına mı kandı yoksa istifa eden yöneticiler gerçekten hain miydi?

İşte ben bu soruların cevabını bulamıyorum.

...

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Neslihan Aydın Şahin Neslihan Aydın Şahin 16.09.2019 09:27

Çok güzel bir yazı. Yalnız iş hayatı değil her alanda yaşananlar bunlar..

Ibrahim. CEVHER Ibrahim. CEVHER 16.09.2019 09:36

Günaydın hani bir atasözümüz varya. Akraba var Altından değerli Akraba var akrepten daha tehlikeli işte bu inanır gibi gözüken zayı inançlı aklımddan geçen kelimelrri yazmak istemiyorum veli kardeşim terbiyem müsade etmiyor ama sen anladın ALLAH bu akrabaların şerrinden korusun bizi. Iyi haftalar kolaylıklar diliyorum

Mehmet özdemir Mehmet özdemir 16.09.2019 09:39

Birde patronun istekleri bitmez kendi hatasını bile yöneticiye yükler Hele yetişmiş oğlu varsa yandın gelir ikide bir burnunu işine sokar ortalığı karıştırıp gider zaten o stres yeter sana

Rahmi yavuz Rahmi yavuz 16.09.2019 11:09

Kalemine sağlık

Recep Recep 16.09.2019 11:41

Kafayi takma abi kendini dusunmeyeni senmi dusunucen

Yusuf Dereci Yusuf Dereci 16.09.2019 12:13

Cevabını bulamadığınız soruların cevabı yazının içinde... Teşviğinize 0 katılıyorum cük oturmuş

Menşure kaba Menşure kaba 16.09.2019 21:17

Çok değerli Abim kalemine sağlık şahit olduğum bir konuyuda eklemek isterim özel şirketlerin bir çogu da şunu yapıyor iş kurdan alım yapıyor ve geri kalan parası da elden verecem deyip çalışanın ne hak ettiği parayı veriyor nede hak ettiği mertebeye getiriyor kendiside kral gibi yaşıyor... 6 ay geçtikten sonra küçülmeye gidiyoruz diyerek işten çıkarmaya başlıyor ve işkuru güzel bir şekilde kullanıyor mevlâm Hayırlı insanlarla karşılaştırsin bizleri evlatlarımızı Amiiiiin Saygılar

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık