• 24 Ocak 2018, Çarşamba 21:59
SELÇUKBORA

SELÇUK BORA

ŞEYTANLAR FISILDAR, İNSANLAR KONUŞUR!

Karı-koca sofraya otururlar. Erkek, der ki: "Hanım, sofraya su koy!" Kadın, "Tamam." der ve getirir. Ertesi gün yine unutur suyu koymayı. Adam sofraya bakar, yine su yok; şeytan, hemen adama fısıldar, vesvese verir: "Bak, seni dinlemiyor." Adam, tekrar eder şeytanın dediğini: "Sen benim sözümü dinlemiyor musun?" Kadının şeytanı devreye girer, ikisi anlaşmalıdır zaten. Kadına der ki: "İtaat etme! Bak seni köle gibi kullanıyor. Bir şey unuttun, nasıl hemen üstüne geldi." Kadın der ki: "İyi ki unuttum. Ben senin kölen miyim?" Şeytan, kadına sürekli itaat etmemesini söyler. "Kendini ezdirme." der. Adama der: "Bak, sen çalışıyorsun, bakıyorsun onlara; onlar seni dinlemiyor." Adam da tekrar eder.

Yani aslında şeytanlar FISILDAR, insanlar SÖYLER. Adama en sonunda der ki İblis, "Allah belasını versin suyunun, kalk kendin al." Adam da tekrar eder. Basit bir mesele kavgalara yol açar...

Şeytan, karı ve kocanın arasını açmakta vesveseyi çok kullanır. Çünkü şeytanların bir adamı küfre soktuktan sonra en yüksek makam ve hediyeyi kazandıkları iş, karı-koca arasını açmaktır.
Şeytan’ın insanoğluna karşı en büyük silahı vesvesedir.

Onun en bilinen yetki alanı, düşüncedir. Sürekli düşünceye fikir atar, aklı karıştırır. Her an "Şunu şöyle yap, bunu böyle yap!" diyerek emir kipiyle konuşur. Çünkü yüce Allah Bakara suresinde "Şeytan, size kötülüğü emreder." diyor. Rica etmez; "vur!", "kır!", "yap!" der. Öfkelendiğimiz zaman öfkemizi, şehvetlendiğimiz zaman da şehvetimizi arttıracak şeyler söyler. Çünkü bu iki durumda şeytan, çok kuvvetlidir. Kişi hislerine mağlup olur, akıl devre dışı kalır. Karşı koymak çok güçtür.

Burada nefis de devreye girer. Zaten nefsi yönlendiren de şeytandır…

Şeytan insanları kategorilere ayırmıştır. Mesela namaz kılan müslümanlara ayrı, kılmayanlara ayrı vesveseler verir. Namaz kılan birinin, "Üç mü kıldım dört mü?", "yanlış mı okudum doğru mu?" gibi vesveselerle aklı karışır.

Namaz kılmaya çalışan bir Müslüman’a "Namaz kılma!" demez. Çünkü her müslüman namazın farz olduğunu bilir. "Sonra kılarsın." der ve ona namazı erteletir. Ya da "Şu işini hallet, öyle kılarsın der." ve sonra da uykusunu getirtmeye çalışır. Doğrudan "Namaz kılma." demez.

Efendimiz (Sav.) buyuruyor ki: Şeytan, size "Göğü kim yarattı?" der ve cevabı yine kendisi verir: "Allah!". "Peki yeri kim yarattı?" der ve cevabı yine kendisi verir: "Allah". En sonunda "Peki Allah’ı kim yarattı?" der. Birinize böyle vesvese gelirse, "Ben, Allah ve Resulüne iman ettim." desin.

Şeytan,insana genişçe yaklaşmayı tercih eder. Birden ve direk gelmez. Öyle ki kişi bir günah işlediğinde bunu şeytanın mı yoksa nefsinin mi tesiriyle yaptığını anlayamaz bile. "Git, zina et!" demez. Önce bizi zinaya itecek o karanlık ortama sokmaya çalışır. "Elini tut, bir şey olmaz." der. Sonra "sarıl", sonra "öp" der. Ve birden kendinizi zinanın içinde bulursunuz!

www.ruhsaldestek.com


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık