• 08 Temmuz 2018, Pazar 20:51
SELÇUKBORA

SELÇUK BORA

Falcılar nasıl aldatır?

Önceki yazılarımda Burç falının neden hurafe olduğuna ve astrologların insanları nasıl aldattıklarına değinmiştim. Şimdi falın nasıl yorumlandığı meselesini biraz daha genişletelim...

Burç Falının İşleyişi:

Burç fallarının nasıl ortaya çıktığına bakalım. Fal dört kısma ayrılabilir:

1-) Şeytanlardan Alınan Bilgiler

2-) Genelleme

3-) Beden Dili Okuma

4-) Spekülasyon

 

1-) Şeytanlardan Alınan Bilgiler:

Falın, özellikle de ülkemizde en yaygın olan hali cinlerden bilgi almaktır. Falcıların birçoğu ya musallatları olan cinlerin teşvikiyle yada onlara rüyalarında ak sakallı dede suretinde görünen şeytanların oyunu ve aldatmasıyla bu yola girerler.

Falcının yanındaki cinler, kendisine baktırmak için gelen kişinin yanındaki şeytanlardan bilgi alarak bu bilgileri falcıya iletirler. Kişideki musallatlar onunla ayrılmaz bir bütün gibi yaşadıklarından kişinin hayatına ait neredeyse tüm detayları doğal olarak bilirler. Kısaca kişi, bilgisini beraberinde getirir.

 

Astrolog ve falcıların bazıları da ‘bilinçli olarak’, sistemli bir çalışmayla gizli ilimlerin öylesine derinine inerler ki şeytanlar onlarla irtibat kurabilir ve bilgi alınabilir. Bu yol hem falcı için hem de fal baktıran kişiler için bela getiren bir yoldur. Tehlikesi çok büyüktür çünkü şeytanların sözlerine inanıp tasdik eden kimseler mutlaka musallata uğrarlar. Şeytanlar hem yalancıdılar hem de bazı hususlarda insanlardan daha bilgili olmalarına rağmen geleceği bilemezler. Bazen insanların nerede nasıl davranacaklarını tahmin yoluyla bilebildikleri için doğru tahminlerde bulunup falcıya iletebilirler ama geleceği kesin olarak bilemezler.

 

2-) Genelleme:

Günlük burç yorumuna baktığımızda, astrologların çok kelime kullanarak ne kadar az şey söylediğini fark edebiliriz. Çok fazla bilgi veriliyormuş gibi görünse de aslında mesaj kısadır. Mesajlar herkes için geçerli genel yorumlar içerdiği için bir şekilde gerçekleşirler. Bir insan bunlara ne kadar çok inanırsa, o kadar kolay gerçekleştiğini görür. Çünkü mesajlar psikolojik açıdan da etkilidir. Gazete ve dergilerde okunan günlük yorumlar da öyledir. İşte genelleme için birkaç örnek:

Kendinizi eleştirmeye eğilimlisiniz.

Kendinizi suçlamayı artık bırakmalısınız.

Kullanılmayan yetenekleriniz var. Onları artık kendi avantajınıza kullanabilirsiniz.

Sizi seven ve size değer veren insanlara ihtiyacınız var.

Kendinizi huzursuz hissediyorsunuz.

Haksızlığa tahammül edemiyorsunuz.

Bazı şeyleri doğru yapıp yapmadığınızdan emin değilsiniz.

Başka insanlara karşı içinizi fazla açtınız ve bu davranışın yanlış olduğunu anladınız.

Dışarıya doğru, kendinizi disiplinli ve kendinize hâkim olarak gösteriyorsunuz ama içinizde bu duyguların tam tersini barındırıyorsunuz.

 

Bu kadar genel yorumlarda bulunmakla kehanetin ne ilgisi olabilir? Bu durumları hepimiz belli zamanlarda yaşamıyor muyuz zaten?

 

3-) Beden Dili Okuma:

Astrologlar insanlara verdikleri bilgilerin bir kısmını yine o kişinin kendisinden alıyorlar. Astroloğa danışan kişiler aslında farkında olmadan çeşitli şekillerle kendilerini ifade ederek astroloğa bilgi veriyorlar. Astrologlar kendi ifadeleriyle anlattıklarına göre, sahip oldukları psikolojik durumlarını ve müşterileri hakkındaki sezgilerini kullanıyorlar.

Charles Strohmer kitabında bu durumu şöyle anlatıyor:

“Bir müşteri bana geldiğinde, ilk olarak nasıl bir tip olduğuna bakardım. Kolay öfkelenen, iyimser, ağır hareketli veya melankolik mi? Buna göre mükemmeliyetçi veya hayat dolu bir kişiliğe sahip olup olmadığını anlardım. Giyim tarzı nasıl, sevdiği renk hangisi, konuşma şekli nasıl (kızgın mı, karamsar mı vs.) hiperaktif bir yapısı var mı, soğukkanlı mı, yoksa?..

 

Kişiliği hakkında anladığım bazı şeyleri kehanette bulunurken kullanıyordum. Tabii ki müşterim söylediklerimden dolayı bana hayran kalıyordu. Konuşurken müşterimin hareketlerine dikkat ediyordum; başını sallıyor mu, eli titriyor mu, yüz ifadesi değişiyor mu, vücut dili bir şey söylüyor mu, ya da kendisi bana ne tür ipuçları veriyor? Bütün bunları kötü niyetle yapmıyordum. Tam tersine, faydalı bir araç olarak görüyordum.

 

Aslında her falcı, özellikle birçok kişiyle deneyim kazanmışsa az çok benim gibi yapar. Böylece ben de biraz deneyim kazandıktan sonra, kendimi bütün bu sezgileri kullanırken buluyordum. Genellikle burç falına bakmadan önce kişiyle kısa bir sohbet ederdik. O zaman onun işi, zevki, üzüntüsü ile ilgili istesem de istemesem de bir şeyler öğrenirdim. Bu davranışım onları kandırmak anlamına gelmiyordu çünkü o dönemde fala kendim de inanıyordum.”

 

(Charles Strohmer, America’s Fascination with Astrology, Is it Healthy? Greenville SC: Emerald House 1998, ss. 37, 38.)

 

4-) Spekülasyon:

Yakın gelecekte çok önemli olayların olacağını tarihleriyle birlikte haber vermek, insanları verilen tarihi beklemeye ve olacakları görmeye davet etmek…

Bazen astrologlar net biçimde spekülasyon yapmaya cesaret ediyorlar. Ancak şimdiye kadar birçok kez yanıldıkları ortaya çıktı.

 

Örneğin, dünyanın en meşhur astrologlarından biri 11/ 08/ 1999 tarihinde çok büyük kimyasal veya atomik bir facia olacak şeklinde kehanette bulundu.

Ünlü bir Amerikan astrolog 07/ 09/ 2001 tarihinde Romanya’da çok büyük bir deprem olacağını iddia etti.

Aynı şekilde 2000 yılında San Francisco’nun bir deprem nedeniyle yerle bir olacağını ve birçok insanın öleceğini, Irak tarafından Paris’e füze atılacağını, Japonya’nın denize batacağını söylemişti.

Bu kehanetlerden hiçbiri gerçekleşmedi.

Astroloğa inananlardan ise hiç ses çıkmadı.

Ancak şundan emin olabiliriz ki, binlerce yapılan kehanetten bir tanesi bile tesadüfen gerçekleşmiş olsaydı büyük bir sansasyon olurdu. Elbette başarısız kehanetler kimsenin ilgisini çekmiyor. 2011 yılında Orta Doğu altüst oldu. Astrologlar o yılın kehanetleri konusunda da çuvalladılar. Çin astrolojisine göre 2011 yılının ‘Tavşan yılı’ olarak önceki yıla göre çok daha sakin ve barışçıl geçeceği kehaneti, daha ikinci aydan yalanlanmış oldu. Astrolojinin veya falın sonucu kesin güvenilir olsaydı, falcılar sayısal loto, borsa, piyango veya at yarışından dünyanın servetini yaparlardı. Ancak gördüğümüz gibi gerçekler öyle değil. Gerçi aralarında çok zengin olanlar da bulunuyor, ama bu kişiler insanların zaaflarını kullanarak para kazanıyorlar.

www.ruhsaldestek.com


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık