• 30 Ocak 2019, Çarşamba 12:27
SELÇUKBORA

SELÇUK BORA

Elfler- Cinler

Yüzüklerin Efendisi: Elfler/ Cinler!

Bizlere Elf olarak yutturulan Cinler!

Yüzüklerin Efendisi filmlerinde canlandırılan sivri kulaklı ve insan oğlundan daha güzel, daha asil gösterilen varlıklar aslında ‘’cin’’lerdir!

Elf, aslen İskandinavya ve İngiltere mitolojisinde yer alan peri halkıdır. Bizde ve İran kültüründe cinlerin dişilerine ‘peri’ denildiğini aklımızın bir kenarında tutalım.

Filmde perilerden bu şekilde bahsedilse de biz, perilerin aslında hiç de güzel olmadıklarını, güzel görünmeyi sevseler de aslında çok çirkin ve gaddar olduklarını hatırlatalım.

Yine filmde insanlara sürekli yol gösteriyor ve yardım ediyorlarmış gibi gösterilseler de periler aslında insanlardan son derece uzak duran ve gizli-saklı yaşamayı seven saldırgan varlıklardır. Periler cinlerin saldırgan bir türüdür.

Yani bu filmlerde sözlük anlamı da cin olan Elf kavramından, cin-şeytanlarının kastedildiği çok açıktır. Ancak elfler, bu filmlerde hem insanlardan daha güzel hem daha asil hem de daha güçlü olarak gösteriliyor.

Bu durum gerçeğe aykırıdır, yalandır ve çarpıtmadır. İnsanlar, cinlerin hayranlığını çekecek kadar güzel ve becerikli yaratılmışlardır, yeryüzünün halifesi kılınmış, İlahi kitaplardaki ayetlerin bire bir muhatabı olmuşlardır ve aynı zamanda da güçlüdürler. Kur'an, bizi bu gerçeğe şahit tutmaktadır.

İblis'in "gerçeği-yalanla değiştirmesi", cinleri doğaya saygılı, insanı savaşçı ve vahşi göstermesi elbette onun çok sık baş vurduğu bir yöntemdir. Eski çağlarda cinleri güzel suretlerde görüp onları gözünde haddinden fazla büyütenlerin bu varlıkları karşımıza Elf’ler olarak çıkardıklarını, mitolojik hikayelerle tanrılaştırdıklarını ve cinlerle ilgili pek çok asılsız hikayede parmaklarının olduğunu söylemek yerinde olacaktır.

Kur'an, bizleri cinlerin insanlardan daha önce yaratıldığına da şahit tutmaktadır. İnsanlardan önce yaratıldıkları halde hilafetin ellerinden alınmasını hazmedemeyen İblis ve avanesinin yeryüzünün egemenliğini yeniden kazanmak için binlerce yıldır giriştiği kirli planları ve tuzakları da Kur’andan ve peygamber kıssalarından biliyoruz!

Evet, Elf kelimesinin (Elves) sözlükte Türkçe karşılığı cin-şeytanlar demektir. (Hatta bu serinin yazarı İngiliz Tolkien'in kitabını inceleyenler, Tolkien'in kitapla ilgili yazılarında Elf dilinin okunuş ve yazı açısından çoğunlukla Göktürk alfabesinden faydalandığını belirtmişlerdir.) Gerçekte cinler, insanlardan bir üst boyuttadırlar ve bundan dolayı Kur'an'ın bildirdiği gibi insanlar onları göremez, ancak onlar insanları görebilirler.

Kendisi de aslen cin olan İblis ve avanesi, bu boyut farkını, şeytani planları doğrultusunda, çeşitli şekillerde geçmişten beri kullanmaktadırlar. İşte bu sayede, Avatar filmine benzer şekilde, bu filmde de kendilerini gayet güzel, akıllı ve sadık olarak insanlara pazarlamışlardır.

Elf'lerin özellikleri; katledilmedikçe veya kederden solmadıkça ölmezler, hiç bir hastalığa yakalanmaz ve uzun yolculuklarda 'lembas' adını verdikleri yol azığını kullanırlar. Ateş yakmaz ve ağaç kesmezler yani insanların tam aksi yöndedirler. Yaşayış tarzları olarak da, genelde doğa ile iç içe ve gelişimini doğa ile bir bütün olarak sağlayan bir halktır.

Telepati ile anlaşan ve ışığın krallığı(!) olan elf milleti (cin-şeytanlar), filmde aynı zamanda ölümsüz oldukları yalanıyla takdim ediliyorlar. Önceki filmlerdeki gibi bu filmde de elfler (cin-şeytanlar) kutsanıyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Tülinay Tülinay 30.01.2019 19:34

Elf de üç harfli cin de üç harfli enterasan Cin isminden korkanlar üç harfli diyor, acama cinlerde bize beş harfli diyormudur:))) aşağıdaki konularda dikkatimi çekti okuyacağım

Acdc Acdc 19.11.2019 20:29

Fakat filmde eller, horus un gözünü temsil eden kuledeki kötülüklere karşı geliyorlar. Horus un gözü de cinleri şeytanları temsil ediyor. Kafam karıştı açıkçası

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık