• 20 Şubat 2018, Salı 0:20
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

Zaman ve Müslüman

-zamana müdahale / zaman ve müslüman meselesi-

Bu elbette çok geniş ve hani nerdeyse doktora tezi mesabesinde bir meseledir. Biz kıyın’dan gitmek istiyoruz.

Yani şöyle

Bir Müslüman için cumartesi/pazar günü ne demektir anlamı nedir sosyolojisi psikolojisi nedir hangi moral değerlere hangi tatmin unsurlarına hitap eder/cevap üretir? Yani kestirmeden gidilirse şu sorulur:

Bir Müslüman (cumartesiyi geçelim) pazar günü n’apar n’eder o günü nasıl geçirir?

İhtimal (eğer gençse) öğlene kadar uyur ve sonrası miskin miskin dolaşır maça ya da sinemaya gider pimpirikliyse arabasını yıkar mobilyaları cilalar kılıbıksa kaynanaya alkolikse içmeye eyyamcıysa piknik.e gider hayta ise evde ve tv karşısında picamasıyla yarı baygın yarı bunak tam mayışık dahi ev halkını da rahatsızedici halde oturur. Ez-cümle tc.de yaşayan bir Müslüman pazar gününe dair canı sıkkın “boş” bi varlık tablosu çizer.

*

Pazar gününe dair

Aslı Farsça “bâzar/yek-şenbî” yani “ilk gün” olan pazar, bize dair tek kelimeyle zulümdür.

(Ek bilgi: pazarcı/tüccar demek olan bâzargân/bezirgan da bildiğimiz pazar’dan gelir).

İptal edilen şeriata göre pazar hıristiyanların, cumartesi yahudilerin günüdür. Özellikle kilisede öğle ayini önemlidir. Haylaz hıristiyanlar gitmez onlar da geç kalkıp ardından araba falan yıkar. Evet, Müslüman için ise pazar günü düşünülmüş kurgulanmış gerçek bir ıstıraptır.

Biz de işin içinde olduğumuz için (hamama giren terler ya da hapisânede doğanlar misal) bu sapkın oluşu/süreci tam olarak algılayamayız/anlayamıyoruz. Öyleyse zıtlık ilkesinden hareket ehven bir yoldur.

Nedir o / şudur o

Tersten okuma/tersine mühendislik!

Yani bi hıristiyan için pazar günü ne anlam ifade ediyor ve o o gün n’apıyor n’ediyor ona bakarak makul veriler elde edilebilir, gerçekçi karşılaştırma yapılıp çıldırtıcı ve utançlı bi sonuç ortaya konabilir. Bilvesile zamana müdahalenin ne demek olduğu nelere yol açtığı nasıl bir 100 yıl çaldığı insanı nasıl kemirdiği tersyüz ettiği beyni ve ruhu nasıl acıttığı sorularına dair cevaplar işbu minval üzere değerlendirilir. Yani iş basit bir haftasonu tesbiti meselesi değildir. 100 yıl önce işbu tesbitlemeyi yapıp eden dayatanlar dahi bu türlü “süpper” sapkın sonuç(lar) öngörmüş olmayabilir (bkz. “ufuk ve kapasiteye dair tetebbular”) ama mevcut sonuçlamaya sevinecekleri tahmini kimseyi şaşırtmaz.

Ez-cümle...

Papa gregorian dahi cari takvimini tasarlarken tc yöresi cennethwatan’dan bu ve benzer sapış/lar beklememiş olmalı!

*

Düşünebiliyor musunuz...

Adamlar üç kuruş para ve emek harcamadan uğraşmadan ikna zeka kullanmadan savaşmadan barışmadan hiç karışmadan(!) hatta bunu hiç beklemeden bilmeden yatıp kalkmamızı yemek saatlerimizi ağlama gülme kızma bağışlama hoşgörü horgörü tercihlerimizi mayışma uyuklama sayıklama çiftleşme tekleşme buluşma kavuşma günaha veya sevaba girme esnalarımızı belirliyor. Yahu bu müthiş bir güç tasarrufudur amman ki kefere milleti farkında değil!

*

Yol 14 şubat yok 31 mart... Şahsen hiç de sallanacak şeyler değil. Batı etkisi, tüketim/taklit ekonomisi vb. yaftalamalar da ilgimizi çekmiyor.

Mevzu, mekan yanında/yanısıra zaman’a da sahip çıkmak, zaman’ı ayarlamak düzenlemek zaman’a yön vermek we en önemlisi “zaman’ı yönetmek” endişesidir.

Mekan, zaman’a göre kısmen daha kolay dizayn edilebiliyor! Ve “imkan mümkün mekan” kimyası daha anlaşılır özellikte. Lakin zaman öyle mi ya... Keza mekan durmak ile zaman akmak ile bilinir; akan’a müdahale ise duran’a göre çok daha sofistique bir meseledir.

*

Hâ zamana müdahale demişken...

Zaman yolculuğu bir yana buzdolabı ya da şoklama vakumlama dondurma marifetiyle bunu eşya’ya dair zaten yapmaktayız. İnsan ile ilgili olan yön ise XXI.yy itibariyle hâlâ bir fantezidir.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık