• 30 Nisan 2016, Cumartesi 19:14
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

W üzerine...

Umumi istek üzerine ve “ufak” bir açıklama yapma gereğinden...

“w” Türkçenin seslerinden bir sestir. Bantu (Afrika) dillerinde Kürtçede Malaycada da olabilir ki İngilizce vd. pek çok dilde vardır. Yani kullanımdaki batı (Latin) alfabesine dair bu harf tek başına pek masumdur!

Eski yazımızda gösterilirdi we bugünkü bütün Türk şivelerinde de vardır. Bilvesile ve derhal “q, x, w, ng” harfleri câri Tc alfabesine eklenmelidir, diyoruz. Bunu bir dil uzmanı olarak söylemek durumundayız.

1923-1930 kafası batı yazısını alırken bazı harfleri atladı ama hiç gereği yokken belki de sırf jandarma yazmakta kullanmak üzre “j”yi aldı.

İzninizle devam edelim.

(eywallah...)

Bu alfabe işi dinsizlikten/densizlikten beter bir iştir. Ve Tc'nin Türk kültürüne vurduğu en büyük en okkalı ve en wahşi darbedir.

“Tc” demişken son çıkan kitabımızın adı da Tc’li: “Vaftiz Adı: Tc” (Marcel Yay., İstanbul-2015).

Yani yıkılan yakılan ahır ve pavyon ve meyhane ve Chp lokali yapılan camileri yeniden onarabilir yapabilirdik ve yapıyoruz da yani Kabe'yi yıksalar n’olur... ki tarihte kaç kere yıkılıp yakıldı. Buna şaşılmaz öyle pek büyütülecek işlerden de değildir! Yenisini yaptık gene yaparız ve yıkıldı diye de çok kaygılanmayız!

Zira orayı Allah “ben koruyacağım” buyurmuştur (Mevzuya müteahhit kafasıyla yaklaşmayınız; Allah duvarları çimentoyu korumayı değil yerinin bir daha belirsizleşmeyeceğini bildiriyor).

Yani Tc’nin cami yakma yıkma işini bu zaviyeden değerlendiriyoruz (Sadece İstanbul’da 1800 cami imha edilmişti).

Keza Tc rejimi Kuran-ı kerimleri yaktı

Ee bu da olabilir yani her zalim rejimde bu kadarcık kusurcuk bulunur! Ki benzerleri papaz kızında da görülmüştür.

Onu da (Kuran-ı kerim) Allah ben koruyacağım diyor

Peki bizim halk/millet/Müslüman(!) olarak derdimiz ne?

Şudur o:

Karacaoğlan’ın vb. şiirlerini/koşmalarını (cönk ve mecmualar) yaktı imha etti o siyasi manyak ve hasta kafa!

Destanları menakıpnameleri fütüvvetnameleri mevlid metinlerini elifkağıtlarını Muhammediyeleri kesikbaşları yaktı Kankalesini yıktı(!) hep o kafa.

Vee biz onları o edebi değerleri/güzellikleri kaybettik. Zira onlar için ilahi bir garanti verilmemişti.

 

Bizim durumumuz Abdulmuttalip'e benzer.

Allah Rasulü’nün doğumundan elli küsur gün önce Yemen kahraman silahlı kuwetler başkomutanı (dönemin gen.kur başkanı) Ebrehe, niyeti bozdu geldi Mekke’yi kuşattı. İlle de Kabe’yi yıkacağım diye tutturdu. Abdulmuttalip elçi gitti. Yalvarması bekleniyordu ama o tuttu elkonulan deve ve koyunlarının iadesini isteyip sustu. Kahraman gen.kur başkanı Ebrehe şaştı (zaten kafirler pek şaşkın olur)

Ondan Kabe için “n’olur yıkmayın” yalvarışı bekleyen işgalciler/mütekebbirler/tağutlar/güçlüler bi’tür okkalı hayal kırıklığı yaşamıştı (Hep öyle olur zaten).

Sordular o da şöyle dedi: Deve ve koyunlar benimdi Kabe ise Allah’ındır, orayı O korur.

Hakketen de öyle oldu (bkz. Fil suresi).

Efenim işte “biz”im ile Tc arasındaki ilişki böle b’işeydir.

İşte bugün yeni yeni camiler yapıyoruz fakat “geçmiş/eski” ile dil ve belge iletişimi kuramıyoruz dedemizin mezar taşını okuyamıyoruz. Tc'nin dayattığı uğruna kitap/lar yaktığı adam/lar astığı alfabeyi değiştiremiyoruz bunu düşünen de yok zira bugün için anlamsız. Mevzu budur.

*

alfa: elif,

beta: be demektir.

alfabeta -kısaltılıp- “alfa-be” yapılmıştır.

İroniye de bkz.:

Elif Yunancaya “alfa” diye geçmiş. Batıda alf, alfonsa, alfonsiya vb. kişi adları da var.

Yani kıytırık bir “w” vb. uğruna olanlara da bkz.

 

“w” uğruna Müslüman astıkları bir Latin (batı) alfabesi harfidir.

Kürtçe mürtçeyle falan bir ilgisi yok ki olsa da fark etmez.

 

Ve... II. ironi (İnönü/ironi savaşları?):

Aynı okulda şurada burada İngilizce Fransızca vb. dersinde bol miktar geçen bu harf tenefüste veya başka bir yerde/şey’de kullanılınca “öcü” oluveriyordu. Hakketen enterasan bir beyin/ruh faaliyeti!

Sistem “w” kullananı dövdü hapsetti okuldan attı bilinen/yakışan pislik ne ise onu yaptı, adetidir zira.

Tuhaflık şurda:

Müslüman sindirmek için değil kürtçülük suçlaması adına yapıldı, ne de garip ama değil mi...

Öteki tuhaflık’a gelince:

Bir batılı kendi üç bin yıllık yazısı üzerinden Tc ülkesinde kavga (inkilap/dewrim?) hapsetme öldürme yapıldığını duyup görse acaba neresiyle gülmek isterdi!

Hâ İnönü falan demişken... “Harf devriminin tek amacı ve hatta en önemli amacı okuma yazmanın yaygınlaşmasını sağlama değildir. Devrimin temel gayelerinden biri yeni nesillere geçmişin kapılarını kapamak, Arap-İslam dünyası ile bağları koparmak ve dinin toplum üzerindeki etkisini zayıflatmaktı. Yeni nesiller, eski yazıyı öğrenemeyecekler, yeni yazı ile çıkan eserleri de biz denetleyecektik. Din eserleri eski yazıyla yazılmış olduğundan okunmayacak, dinin toplum üzerindeki etkisi azalacaktı” (Hatıralar, c. II, s. 223).

 

III. ironi:

Yolda caddede işyeri tabelalarında şirket adlarında orijinal yabancı kelime olmak şartıyla “w” kullanımı serbestti (bkz. LC Waikiki vb. hatta helalar için “WC”).

 

IV. ironi:

“w” harfi kullandı diye adam döven okuldan/işten atan hapseden müdür komiser kahraman subay hakim ve savcının işe geliş ve iş çıkışı bindiği arabada bol miktar “w” wardı (bkz. Woswagen, Bmw marka kalite binekler).

 

V. ironi:

Bin yıllık harflendirme biçimini (eskiyazı) yerin dibine gömen siyasi kadro elemanları öldükleri güne kadar yeniyazı ile (Latin abc’si) okuyup yazamadılar! Halkı korkutup sindirdiler ve gariptir yeniyazıyı benimsetmekte başarılı da oldular lakin kendileri... Âh kendileri ve miyavlayan kedileri! Bütün karalama müsvedde emir direktif vb. eskiyazı ile yazdılar bütün notları eskiyazıyla tuttular. Kurucubabalar, Chp, bilcümle yazar çizer taifesi, gen.kur kadrosu, MEBakanı Hamdullah Suphi vd. hepsi... A. Nesin’den A.Kenan Evren’e kadar hepsinin yazısı “eski” ile idi. Ama buna pek de şaşılmaz zira adıgeçen tipler halkın birbirine nasıl hitap edeceğini bile dayatırken (bkz. bazı elkap ve ünvanların ilgasına dair şeyler) kendilerine özellikle paşa, hazret dedirtmişti. Yani nerden bakılsa küçümsenir bir hastalık sıradan bir zulüm değil ve örneksiz/ölçüsüz utançlı bir tehlike.

 

Ve... VI. ironi:

Doksan yıl önce “v” yerine vav () kullananları dövüp öldürürken doksan yıl sonra aynı harfin ikilisini (duble) “w” kullananlara tavır alma. Bu gerçekten “çok özel” ve sadece Tc’ye özgü bi hastalanma biçimi! Bir zamanlar benimsetmek/değiştirmek uğruna adam astıkları kendi ürünü (made in Tc) bile olmayan ödünçleme/devşirme bir alfabenin rastgele ve masum bir unsurunu kullananlara (newroz yazmak gibi) tavır/zulüm uygulama (Aşağılama kınama korkutma dışlama işe almama işten atma vs. yanında cop ve dipçikle dövme ağzına sıçma ve ortalama on yıl kadar da hapisti galiba).

Sonra keser döndü sap döndü hayat/zaman Tc'yi dövdü utanç çukuruna itti, tarihin çöplüğüne yönlendirdi yani kısaca anlamsızlaştırdı yüzyıllık manyaklaşmayı!

 

Nedir o ya da nasıl oldu o iş?

Şöyle oldu: İnternet efenim!

Yani...

www.mynet.com  / www.hotmail.com / www.gmail.com  / ya da “www...gov.tr” vb. mail adresleri gerçeği!

Yani cum.başkanı ve başbakan ve wehbikoç ve ünlü fikiradamı Don Wito Corleone, Hurşit Özdingil ailesi ve elisopalıkuwetler gen.kur adresi dahi “w” ile başlıyordu. Hem de bir tane değil 3 tane “w” vardı adres denen o varlıkta.

İşe de bakındı!

Ve galiba utandılar (veya bilemediğimiz başka bi’şeyler oldu) adam hapsetmek ve öldürmekten (şimdilik) vazgeçtiler ya da (b)öle görünüyor bana/gözüme!

 

Haa “w”nin Türkçedeki yeri?

Köktürkçe metinlerde: “sub>suw>suv>su (yani bildiğimiz “su” kelimesi)

“yir sub/yir suw” (yer ve su)

“bengü sub>bengü suw>bengü su” (yani bildiğiniz âb û hayat/ölümsüzlük suyu)

Günümüz göçmen ağızları (Türkiye): suwağacı>su ağacı (omuzda su taşıma sırığı)

 

Ez-cümle biz buna (Tc'nin bu utancına) kültürkıyım diyoruz aynen soykırım’da görüldüğü gibi.

Ve sevmiyoruz hasta ruhları onaylamıyoruz utançlarını paylaşmıyoruz suçlarını reddediyoruz sultalarını dürüyoruz defterlerini seyrediyoruz çürümelerini bekliyoruz çöküşlerini

Wesselam...

Bâhusus:

Eskiden ve yeri geldikte isyan bayrağı açılırdı ne yazık bu verimsiz topraklarda bunun geleneği üremedi işte biz de o yüzden nisyan (unutma) mızrağını sançıp insanlaşma sancağını dalgalandırmaya başlamış bulunuyoruz.

Kutlu olsun!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık