• 17 Şubat 2019, Pazar 15:44
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

Üç tarz-ı felaket

I.tarz-ı fabrika

Hiç sevmediğim (nedense/neyse) üç tarz-ı siyaset diye bi’şey vardı, ajandamda ve bi zamanlar.

Aşağıdakiler de üç tarz-ı manyama/yanyana (penceresi camcama muallim) olsun lakin ilgi ve kafiye hiç uymadı / artık neyse.

Şöyle olsun..

Eski ve wahşi Tc’ye dair örnekleme olsun

Rastgele ticaret hesabı Karabük/Zonguldak yöresi olsun

Adıgeçen mübarek(!) beldelerde kömür ocakları vardır ve oralarda çalışan işçiler bulunur buna şaşılmaz zira dünya gezegenindeki bütün madenlerde işçi çalışır -şimdilik- işçisiz olmaz. Ve yine bütün ocaklarda maden çıkarma işi toprak içinde/altında yapılır ve haliyle işçiler de toprak altında çalışsa gerektir. Oysa... hayır efenim Tc’de hiç de öyle gerekmez. Yani elbette rolicabı da olsa yer altında üç beş (yüz?) işçi bulunur fakat bunun kırk elli katı yerüstü maden işçisi söz konusudur / niye / bura Tc diye / eh yani! Dünyaya göre beşyüz işçi gereken bi yerde Tc’de beşbin kişi sözde istihdam ediliyordu.

Vee aylıkları aynı kurumda (misal Tc taş kömürü işletmeleri vb.) çalışan bir mühendise göre en az üç katıdır (al sana bi üç tarz-ı siyaset daha). Fedakar bir yerüstü işçisi bu kadar parayı n’apsın / şunu yapsın: Yerine adam tutup (asgari ücretle) yaraltında çalıştırsın, kendi de bi yerüstü kahvesinde kumar oynasın veya evinde uyusun! Garip mi geldi? Ne münasebet.. bu Tc’nin en alışıldık ve dokunulamaz (kutsal işçi/içki hakkı /şist bizim berber hakkı / n’aber) değiştirilmesi teklif edilemez manzaralarından biri idi.

tarz-ı fabrika ne mi dendi?

Eh devletmalı o tarz fabrikalardaki durumu varın siz düşünün (bkz. Kit’ler ve bit’le falan)

İroni-1

Ol madenlerde çökme göçme patlama (misal: Grizu) oldukta haliyle can kaybı da görülüyordu. Ama şu da yaşanıyordu: Ölen bazı işçilerin ailelerine tazminat para aylık vb. şeyler öden(e)miyordu. Niye / şundandı o: Çünkü o kimi işçiler başkasının yerine işçiydi de ondan. Yani aslında ölüm durumu sırası orada yok görünüyorlardı! Keşke kaçak işçi olaydılar..

İroni-2

Yukarıda anlatılan masal mutlu sonla bitmedi. Şimdiki iktidar bu çarpık/sapık duruma son verdi; aslında çok wahşi geçen bir kurtulma savaşı verdi (bkz. indepentdino). Verdi ama nasıl / şöyle: Chape ve sarı’yı pek seven yarı-resmi bazı kurumların azgın muhalefetine karşı. Ve gariptir kazandı sapkın sözdeişçi ağaları/baronları kaybetti. Rejimin şeyinden 90 yıl sonra falan da olsa ohfş be idi!

Sendika mı / a-a o da ne! (bkz. “sarı’yı pek seven yarı-resmi bazı kurumlar”)

İroni-3

Abartılı sapkın işçi sayısına misal: Havadurumu(?) gen.müd.de kadrolu onyedi meteoroloji uzmanı yanında dolgu malzemesi olarak -veteriner ve kadındoğumcu dahil- 4.300 çalışan vardı ve Tc kuruldu kurulalı hiçbir gün için isabetli hava tahmini yapamamışlardı.

İroni-3

Keza dünya çapında 24 saat canlı yayın yapan ünlü yahudi tv kuruluşu Cnn’de (bkz. Atlanta city, Usa) 280 kişi çalışırken son yıllara kadar kesintisiz donukekran vazosuz tek bi program yayını becerememiş ve sekizerden 16 dakka asker postallı dipçik teşhirli açılış kapanış görüntülü (amma zulümdü be) Tc devletmalı siyah-beyaz (renkdışı) Trt’de 11 bin adam-karı yığını vardı.

II.tarz-ı harika

Devlet “tahvil” bastırıp satıyor idi ki bütün aklıbaşında ülkelerde görülür. Ama konu Tc olunca orda aççik bi duracân!

Tc tahvil satacak tmm. içborçlanma yapacak tmm. parası olan alacak tmm. devlet sıcak para toplamış olacak tmm. piyasa canlanacak (arz) tmm. buraya kadar nema-puroblema. Tc manyaklığı şurda: Zengin amcalar (w.koch vb. chape mason tipolojisi) elini cebine atmadan milyonlar (eski Tc’ye göre trilyonlar) kazanıyor aslında kazandırılıyor idi. Niyeti bozan holding amca önce bi devlet bankasına (misal: Ziraat falan) gidiyor kapılarda karşılanıyor kısa daretek bol sekreterli ortakahveler içiliyor düşük faizli krediler alınıyor ol esna hemen yan masada aynı amca için yüksek faiz devlet tahvilleri hazırlanıyor az sonra bi’şey olmamış gibi (n’olduydu ki) göbekli kabakbaşlı keçisakallı holding amca yine kapılardan uğurlanıyor. Aslında tam böyle değil / şöyle: Adıgeçen gerçek veya sanal kişiler bankaya hiç gitmeden telefonla daha sonra int. ile bu hayırlı işi aparıp koparıyor idi. Oh bee ne âlâ melmiket (idi). Rejim böyle işliyor dümen ve çarklar böyle dönüyor idi. Bu o dönmelerden (diğer dönmeler için bkz. sebatai zwi ve dölleri) sadece biri ve en masumu idi. Cebinden hiç para çıkmadan azgın zenginleşmek / vay be! Oysa mafya kardeş üç beş bincik (hatta bi’avuç) dolar için ne cinayetler hapisler göze alıyor.. Yazık değil midir!

III. tarz-ı şahika

İkinciel arabalar bi ara birinciel/sıfır arabadan daha pahalı idi. Hoppalaa!

Kapıkule’den öteye bir adım attığınızda aynı para ile 3 kalite araba sahibi olabilirdiniz. Evet, şu denmelidir: Tc’de sözde yerli üretim (montaj) arabalar yani made in İtaly / Fiat bozması hacımurat doğan görünümlü şahinler vb. en az üç (rakamla 3) adet Toyoto ya da Opel daha olmadı Audi fiyatına ayrıca dikizaynasız ve emniyetkemersiz biçimde satılıyor idi zira bunlar Tc standartlarında fantazi aksesuar idi. Aylar süren sıra bekleme bitip teknoloji harikası hacımurat’a kavuşan şanslı Tc.liler doğrruca şehrin küçük sanayi sitesine koşup sevgili arabalarına ayna ve kemer taktırıyordu. Eh hava atmak için onlarsız olmazdı! Ve Tc de bu böyyük sanayicilersiz olamazdı.

Bu sapıklık yetmemiş olmalı aynı tenekemarka arabaların ikinciellerinde de bir cumcumlu el devreye giriyor ve işbu manyaklık’a şöyle hayatiyet kazandırılıyordu:

Tc’de Tpkk vardı (yani türkparasınıkorumakanunu) hani bilinen pkk.dan beter idi insanın canına yeter idi. Üzerinde bir dolar bile bulunduran hapsi boyluyordu. Aynı amcalar (rejim amca) bidayette üzerinde Kuran çakmak kav ve tütün bulunduranları da hapse atıyor idi. Hele namaza yeltenenleri hele de ezan okumaya kalkanları (yani minareye çıkanları) hele hele şapka ve laciwertçorap giymeyi kırmızıkar yemeyi reddedenleri! Ne altın bi çağ idi aslı astarı görülmemiş örnek bi kurtarılma idi.

Toyoto denmişke.. saygıdeğer kochların fiat-tempra satışına ket vuran ve Tc’ye toyoto’yu sokmuş dahaaz saygın sabancılara hücumunu hatırlamak yerinde olur. Yer, İstanbul ve malum 25.katta ö.sabancı ve iki yardımcısını taşeron dhpc’ye öldürttüler. Sabancı ailesi n’apsın galiba adam cinayetleyecek halleri yoktu ve onlar da ateş için maşa kullanarak kırım yahudisi w.koch.un cesedini bi süre (birbuçuk yıl kadar) alıkoydurdular (debbaşlık ettiler). Süre sonunda kochlar katili (m.duyar) sabancılar da kokmuş leşi verdi. Hesap kapandı gibi oldu ama zekamızla alay ederek!

Neyse.. sisteme/mekanizmaya dönelim:

Enflasyon ortalama %70. Dolar sözde sabit kur (karaborsada ise o-oh). Araba her ikinciel satışta enflasyon şişedeki gibi durmadığı için üç beşbin (yani milyon) artarak alıcı buluyor. Öyle ki aradan üç beş yıl geçiyor araba eskiyor lakin arabanın fiyatı/değeri sürekli artıyor e-e dolar hep aynı değerde (kur) kaldığı için ikinciel araba, oluyor birincielden daha pahalı! Hani -olmaz ya- faraza cebinizdeki dolarla birinciel araba alsanız diyelim ki beşbin dolara ve çevirseniz o günkü Tc parasına etse onbin lira gidip alamazsınız aynı arabanın on yaşındaki olanını yirmibin liraya!

Eh kafa denen şey/yapı karışmakla malûldür.

Ama yukarıdaki korku manyak absurd film senaryosu Tc’nin ekonomi yanında siyasi gerçeği idi. Araba işi böyle idi varın öteki işlerin nasıllığını siz düşünün / sorup öğrenin. Eh bi de bunun arabasız yirmili otuzlu yıllarını bi daha düşünün ve yüksek (epey sivri) bi yere çıkıp şeyinizi yırtarak “yaşşasın cumcum waa mı len kainatta bööle kurtarılma gören” deyu çığırın / yakışır.

Hmm.. koch holding tamam da öteki şeyler kimdi / şuydu: 23 nıssan 19 mais-renault 30 awgustos-ögüst (arabası) 29 hyundai vb. Reanult’un Tc ayağı/ortağı şusu busu kimdi / elbette “oyak” adlı mübarek ve kahraman bi’şey idi. Elin birincisi de ikincisi de kısmen mafya çokça halaskar yaratılışlı zabitanın elinde idi.

Amcalar cüret katsayısını yükseltip Oyakbank’ı dahi kurmuştu / daha n’apsınlardı! Oysa eski komünistler dahil hiçbir sapkın rejimde ordunun bankası yok idi zira insanlık durumu hayâ etmek ister. Gerçi Tc denince üç dakka düşünüp onbeş saniye taşınıcân ki mevzuya ayıkasın. Tc rejiminde partinin (tekparti/chape) de bankası vardı (bkz. İşbankası) ve çatır çatır yılın her 29 ekimini tam sayfa gaste ilanı ve aşırı uzun tv reklamları ile kutluyordu oysa vaktiyle komünist rusya’nın parti bankası yoktu ki kızıl 17 ekim kutlaya! Eh be tarihdede sen ne cicişeyler kaydedermişsin böyle.. İbret nazarıyla bi bkz. Ödenmesi en zor diye tavsif edilmiş vefaborcu nasıl bi azap imiş. Bunun bir de rejimborcu varyantını bi düşünün de aklınız aydınlansın. Binaenaleyh “alnımızda bilgilerden bir çelenk / nura doğru cenk eden kürk genciyiz”.

Değil miyiz / değil misiniz / değil mi(ler) / way Arthur Miller.. (artık mevzuyla ne ilgisi varsa) Ve hep vakitsiz çalan şu ziller.. Ah sizi gidi ışıklar içinde yatasıcılar sizi!

Renault’un bi de “toros”lusu var idi hani şu Türkçesi bolkar olan dağların yunanca adlısı. Tc’ye gelmişken Merhum Özal’ın dürtmesiyle  (merhum severdi öyle etmeyi) 200 ad. toros satın alan mısırlı (egıpt) işadamı mallar İskenderiye limanına ulaştıkda mühendislerin acil tehlike uyarısıyla ol malları -iade ayıp kaçacağından- doğruca araba mezarlığına aktarıp zaten teneke ürünü malum teneke yığınını gaz tenekesi hacmince sıkıştırttırıp hurda niyetine satmıştı zira binilip gezmesi Tc’de itibar konusu olan toros marka ucubeler Afrika standartlarına uygun değildi resmen tersti dışındaydı rezildi rezaletti betti pisti o yüzden restoyu yedi! İtibar mevzusu galiba tam anlaşılmadı / misal: Tc’deki bütün gn.müdür ve jenerallar torosa biniyor sağarka koltuk civarından gerici halka hava atıyordu. Ah sevgili işgal orduları nerdesiniz / gelin de bi görün ardalarınızı! Neyse galiba Bursa’daki mais-renault gn.müdürü utanıp istifa etmişti de hamamın namusunu ş’apmıştı (Hani olmaz ya söztemsili Japonya’da olsa intihar beklenirdi). İşte Tc araba kalite(sizlik) ölçüsü ve daha ne bilmemnesi bu idi / kutlu olsun!

Eh iş buraya dayanınca -ki başka uygun yer yok- o günlerin muvazzaf (görevde) ve em.jenerallerine münasip bi selam sarkıtmak wacip oldur. Zira mevkidaşları her üç beş yıldabir darbe yapılan Tailand adlı Tc’ye kardeş bi rejimde tıpatıp aynı dümeni döndürüyor idi yani orda da ikinciel arabalar sıfır.a göre daha pahalıydı. Haa bizdeki darbe takvimi onyıldabir idi. Buna da wahşette kalite (belki de standart) derler cânım / binaenaleyh sevildiğin bilesüz milel-i küppek!

Günümüzde eskiye göre bir normalleşme/insanlaşmaya doğru gidiş/yöneliş var olmakla birlikte arabalar -normal insanlara göre- hâlâ aşırı pahalı ve biz ilk yerli üretim arabayı beklemek durumundayız.

Ek bi’kaç tarz

“üç tarz-ı siyaset” bkz. Yusuf Akçura, Türk gastesi, Kahire-1904 (makale/kitap). “osmanlıcılık islamcılık türkçülük” kıyaslaması

*üç umde “dilde fikirde işde birlik” bkz. İsmail Mirza Gasprinsky (İsmail Gaspıralı), Tercüman gastesi, Kırım-1910

*“şeytan üçgeni” bkz. Bahamalar yöresi halk oyunları (erikçizade won Daniken dayı)

*“üçlü / treiko” İsmail cem kemal derviş Hüsamettin özkan amcaların partileşme rezaleti

*ve bilinen “üç silahşörler/aslında 3+1” (bkz. paris yöresi, France toprakları)

Diğer üçlemelerin (trinity/teslis vb.) kıtlığına kıran girmediğinden listeyi uzatmaya gerek görülmez.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


İ.AKKURT İ.AKKURT 17.02.2019 18:32

İYİ EMME BU TARIH ÖNCESI ANTIK ÜLKEDE BAŞKA TARZI SIYASET YAPAN BIRBIRLERINI WATAN ÜMMET İÇIN ÖLDÜRENLER YOK MUYDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık