• 17 Aralık 2017, Pazar 19:28
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

TERSİNE ÜLKE

Nasıl tersine örf, tersine mühendislik, tersine göç varsa bu vb. yaşanacağı bir tersine ülke de olmalıdır dahi vardır. Yan masadan bi amca “zıtlık ilkesi” mi buyurdu. Hımm... o farklı bir alandır ve daha çok manevi/kültür temelli bir olgudur; izninizle sonra bakmak/dönmek üzere şimdilik erteleyelim.

*

-İşbu kısa başlıklar BBÜM (Bayat bilgi üretim merkezi) sunumudur-

*

Bütün dünyada ortalama ömür süresi sağlık önlem bakım vs. dayalıyken Tc’de rejim kaynaklı idi. Misal: Öğrencilere süttozu terörü yaşatmak ama bedava BCG (verem) aşısını yapmamak tavsatmak geciktirmek uygulamak reddetmek.

Trafik kazaları bütün dünyada %90 insana (insan hatası/yanlışı) dayanırken Tc’de bozuk yol (yolsuzluk) teneke araba vb. kalitesizlik kaynaklı idi. Otoban ve bölünmüş yolların yapılmasıyla (ancak 2005 falan) kazalarda “yüksek düşük hızı” yakalanmış bulunuyor!

Bütün dünyada ticari taxsiden vergi alınırken Tc’de özel binek arabalar yüksek vergiye tabiydi (T. Özal değiştirebildi).

Bütün dünyada (sapkın rejimler dahil) içkili araba kullanan ve kaza yapana yüksek ceza verilirken Tc’de indirim uygulanıyordu.

Bütün dünyada sigara içki ve uyuşturucu cebrî kontrol takip yüksek vergi caydırıcılık vs. iken Tc’de devlet övgülü reklamla bira satışı yapıyordu. Rakı cin votka konyak (kanyak?) bira ve sigaranın üretim pazarlama dağıtım reklam ve satışı devlet tekelindeydi. Tekel bölge ve genel müdürlüğü hatta Tekel bakanlığı vardı. Şarap kısmen özel sektöre açıktı. Tc içkiyi (özellikle rakı) üniformalı memur (asker, polis) ve üniformasız (ama onbaşı kafalı) memurlara (misal: Örtmen) %80 indirimle (süspanse/destek) sunuyordu. Günümüzde içki ve sigara -helesi- özel sektöre açılmıştır. Narkotik’e dair üretim ve pazarlamanın mafyaya bırakılması/kalması ise tamamen şanstır.

Bütün dünyada içki uyuşturucu kumar fuhuş vb. işleri özel sektör (mafya, pezevenkler) yaparken Tc’de bu hizmeti devlet veriyordu. Genelevlerin güvenliğini kahraman asker ve polis sağlıyordu (Halen de öyledir). Tc’de halen adı Spor toto, Spor loto ve Milli piyango genel müdürlüğü olan saygın kurumlar aktif haldedir.

Tc’nin 1952-1953’e kadarki mûtad yasakları:

Ezan Kuran namaz mevlit hacca gitme ölüye kefen sarma sokakta üç kişi yürüme caddede yürüme (köylüler için) cepte çakmak veya kav taşıma Allah ahlak baba bey dede efendi hamfendi vb. diyememe kendi gibi giyinememe başörtüsü (3 yıl önce kırıldı) ülkeye traktör sokamama...

Bütün dünyada (komünist rejimler dışında) çay ıspanak marul fındık fıstık yumurta vb. üretim pazarlama özel sektörde iken Tc’de devletin önemli işlerindendi ve haliyle hep zarar ediliyordu!

Osmanlı’da 32 parti vardı (İkisi komünist). Birinin kurucusu A.Cevdet Paşa kızı Fatma Aliye Hanım idi ve genel başkanlığı tek oyla kaçırmıştı.

Çok partili yaşam galiba 1926’da sonlandırıldı ve kendisiyle yeniden ancak 1950’de (1946?) tanışabildik. On yıl dolmadan seçilmiş ilk başbakan ve iki bakan çoktan asılmıştı! Darbe yapma ve başbakan asmanın bayramı mı olur / Olur: “Hürriyet ve anayasa bayramı”. İyi ki dinsizin hakkından imansız gelir diye bi atasözümüz var yoksa n’apardık! İşbu bayramı darbeci katil general kenan evren ve saz arkadaşları kaldırdı (1982).

Osmanlı son dönem 1 Mayıs işçi bayramı bile kutlanıyordu.

Osmanlı son dönem sadece İstanbul’da 25 kadın derneği (feminizm amaçlı) vardı.

Osmanlı son dönem 800 gazete yayınlanıyordu (Elbette çoğu İttihatçı idi).

Bütün dünyada banka ve finans vb. kurumların kendi özel güvenlik görevlisi varken Tc’de bu işi asker yapıyordu (1990’lara kadar). Özel güvenlik görevlisi nedir bilinmiyordu.

Normal ülkelerde okulların nerdeyse hepsi (%90) özel (vakıf, şirket vb.) Tc’de ancak %5’i öyleydi (İlk vakfı 1972’de kurabildik / yasaktı).

Normal ülkelerde okulların (ortaöğretim) %80’i teknik/mesleki iken Tc’de bu oran %10 idi.

Normal ülkelerde üniversitelerin %90’ı özel iken Tc’de hiç yoktu.

Normal ülkelerde radyo tv. %100’ü özel iken Tc’de hiç yoktu (1990’a kadar). Oysa dünyanın ilk özel gazetesi Osmanlı’da yayınlanmıştı (ceride-i havadis).

Demiryolu, denizyolu, havayolu (kırıldı) tekeli... Bütün dünya hava deniz ve demiryoluna yatırım (altyapı) yaparken Tc bütün beceriksizliğiyle kara ulaşımını destekledi (Koch holdinge sponsorluk gibi ayıplı şeyler).

Telefon (Ptt) tekeli (cep telefonu ile kırıldı). Kargo tekeli (kırıldı).

Dünyada ilk iki metro Londra ve/fakat gün farkı ile İstanbul’da (Tünel) açılmasına rağmen Tc’de ancak 100 yıl sonra yeniden metro ile tanışma durumuna gelindi (Eh bilin bakalım 100 yıl önce n’oldu, hangi vak’a-yı hayriye oldu?)

*

Hâ bu arada kardeş regimelerde (Hitler almanyası Stalin rusyası Mussolini italyası Franco ispanyası ve Salazar portekizi) durum nasıldı / Şöyleydi:

Uçak inebilecek genişlikte caddeler kamyon geçecek ölçüde kanalizasyon sistemi otoyollar metro havayolu demiryolu denizyolu trafiği uzay teknolojisi bedava ptt elektrik su havagazı iletişim vs. Seçkin gıda politikası her aileye bir araba yüzyıl sonra bile hizmet veren altyapı iş ve üretim imkanlarının sınırını zorlayıcı sanayileşme faaliyetleri... İçlerinden Franco (İspanya) haylazlığıyla eksi puan toplarken Salazar’ın (Portekiz) 3F formülü (Fatima Futbol Fiesta) diktatöryal terminolojide yüz ağartmayan bir yer edinmiştir.

*

Evet yüz yıllık tersinelik’i -elimizin tersiyle- terslemenin vaktidir / Yakışır.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık