• 06 Ekim 2020, Salı 15:54
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

Tekalif-i milliye dümmeni!

“tekalif-i milliye dümmeni”

-ya da tekafil-i zimmetiye tümeni-

yaşşasıın.. 23nıssan-made in japan 19mais-renault 29hyundai-made in korean 30awgustos-ögüzt arabası 10tutam kasımpatı çiçek demeti üretim tesisleri wd. wee ayrıeten yaşasın 09mais-dacia festiwalle (russia)

*

yok ööle -aynen öbürleri gibisi- 31 awgustos (ögüst) falan tarihe iftira atmayınız zira çok ayıptır dürbünle etrafı seyreden başında leğen-miğfer techizatlı england zabitleri awgustos soğukunda(!) rus-işi (made in russian) palto ile dolaşan kimliği netsiz kimi müphem kişiler.. amman tanrım banyo neerde // ba-husus yaşasın cumcum diyerek bilvesile ironi sanatına katkıda bulunmak âdet-i kadimesini tecdit eylemek isteriz.

*

“tekalif-i milliye.ye dair”

indiana.dan gelen 5oo bin altın/lira.nın 180.i faizle (%70) kendi kendine borçlama we çatur çutur geri alıp yine kendi hesabına yatırma operayşını için bi tür kılıf olarak hatırlanıyor yani hiç gerek yok idi ööle dolambaçlı şeylere ama canları çekmiş sanılıyor (dikket: paranın yarıdan azıyla bile “ne” bi'şeyler/dümmenler döndürülüyor).

hmm hadi bi de gel bunun kutlamasını (bayram?) yap. ilgili amcalar sağ olsa acaba neresiyle gülerdi /.. / efeniim! // yok daha ne(re)ler...

hmm (mükerrer bi hmm.lama) tekalif-i milliye ( bkz. milli külfetler umum müdürlüğü üretim tesisleri) n’oluyo bu durumda / şu oluyo bu durumda: kendisi iyi bi örtüleme sütreleme perdeleme kamuflaj gözboyama illizyone oluyo. bilwesile öteki benzerleri gibisi bu da tutlu olcuun!

yaw tmm da biz niye hep ucuza gidiyoz. galiba azcık (aççik mi?) merak var yoksa amcalar o kadar da zeki değil müşairün-ileyh nerden baksan hepsi ittihatçı artığı/ardılı (b bile değil / c kadrosu belki de delta be).

haa egipt/mısır.dan intikal/hawale 900 bin altın mı n’oldu / elinin körü/kiri oldu / daha n’olsun laan kurtarıldık ya. halaskarlık (kurtarıcılık) dümeni/tekerleği bedava mı döndürülüyor sandın / bak gördün çok kötü fena yanıldın.  yahu bu sizdeki de ne menem (menemen?) bi merakmış azizim yani kolunu veren dalağını geri alamıyor. harzs ederim yani.

*

yokluk yoksulluk falan uydurmadır zinhar inanmayınız. tekalif-i milliye (bkz.milli külfetler umum müdürlüğü) vb. uygulamalar falan dünya fantastik sinemasına dair ilgi çekici senaryo örneği olarak tarihteki seçkin yerini almıştır / tutlu olcun. london (selanikus amcanın giydiği mordon / inanmayan uşşakizade wedat’a sordon) üzerinden indian yöresinden (artık hangi akla hizmet tutup gönderildi ise) akıp gelen 5oo bin (yuvarlama rakam?) osm.lirasına çökülmüş (hâ sahi sizin köyde zimmete geçirmeye ne deniyôdu) bilahare parayı parayla çoğaltma amaçlı bi senaryo yazılıp oynanmış ve 18o bin lirası faizle sevenlerince önemli addedilen xx.yy.a dair bi siyasi figür (bkz. honduras yakın resmi/siyasi tarihi) tarafından sözdeborç verilmiş (kimin şeyi kime?) sonra çatır çatır faiziyle (%7o?) geri alınmıştır. mevzu budur. yani paranın geri kalanına dokunulmamıştır bile.

sırf bu para tırafik’i (veya circilatione) için bi’şeyler oluyomuşmuş gibisi yapılmıştır, amcası.

ne ayıp şey..

bu arada -ve buna paralel- ittihatçıların kasası itibar-ı milli bank’a elkoyma sahibini (dahiliyeci/maliyeci cevat/cawit?) darağacına koyma konulu tiyatro biletleri için -biletx.e değil- güzel insan d’armağanoğlumustafa bey daha olmadı mahallenizin tonton bakkalamcası bardakçızademurat’a başvurunuz. sakın nataşaoğlu g-ülper ortaoyunlu’ya müracaat etmeyiniz çünkü şahıs cehape.nin yani karşımızın öz adamı ve adamdaki 1919 model kafa!

*

yani.. öle arabaya böle dümen / baksana işbu dümenin mili/millisi bile var.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık