• 09 Mayıs 2018, Çarşamba 22:47
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

TC TV tarihine dair!

TC Tv TARİHİNE DÂIR BAZI GEREKSİZ AYRINTILAR

-lâzım-ı gayrı-müfârikûn-

Tv aşırı kalitesiz ve çok pahalıydı; bugün için iki üç dana parası idi! Haliyle siyah-beyazdı. Ve bugünkü gibi öyle pat diye gidip tv alamazdınız hele internetten alım yapıp kargo ile gelmesi... Többeler olsun! Bura Tc idi / öle bööle bi boru değil idi. Devletten izinsiz radyo veya tv edinmek hâ! Ve hatta devletten habersiz başka adreste seyretmeye kalkmak hâ... Zinhar şekliniz şimaliniz dahi hayat akışınız ânında değişir mapus damlarına atılırdınız. Âh o yıllara özlem duyanlar yok mu ve siyasi figüratifine perestij edip tapınç gösterenler. Ne diyelim, Allah azaplarını arttırsın / âmin.   

Televizyon kırkikide icat edilip renkliye de elliüçte geçilmesine rağmen Tc’de ancak yetmişli yılların başında görüldü, haliyle o da kırkikideki haliyle! Daha önce radyo bilinirdi ve ancak zengin evlerinde radyo vardı. Televizyonla birlikte radyonun pabucu dama atıldı. Çatılardaki devasa antenler, siyah-beyaz Trt tek kanal yayını, ikidebir ekranın kararması ya da hareketsiz bir vazo resmi belirmesi, onardan yirmi dakika süren açılış kapanış seremonisi, asker raprapları, postal sesleri, silah-namlu teşhiri, körtopal ancak iki üç saat sürebilen sözde çağdaş (zamandışı) yayıncılık anlayışı, paket programlar; televizyon seyretmek için eve doluşan kadın oturmakçılar, erkeklerin kâvede kasılıp acans dinleyip aydınlanması, gen.kur başkanının engin dünya görüşlerini biz paryalarla paylaşma tenezzülü, en yakın sıkıyönetim kom.tanlığının bilmemkaç numaralı bildirisinin okunması, zaman kalır ve fırsat verilirse başvekilin beyanatları, sağlık ocağı açılan elektrik ulaşan telefon bağlanan il ve ilçelere dair tafsilatlı rağt-hzrool-essass duruşlu  haberler, yaklaşan yirmiüç nıssan ondokuz mais-renault yirmidokuz hyundai otuz ögüst (arabası) kutlama programları, hiç tutmamış âb û hava (iklim) tahminleri... ellili yıllar artığı american filimleri, altkalite ateist sunucu ve sözde purogramcılar, tuhaf basit sanatdışı deterjaan çağdaş pulluk yürüyen çamaşır makinesi ile yürümeyen araba reklamları... Televizyon ve getirdikleri bunlardı. Ama bir şeyi de teslim etmek gerek: Haftadabir de olsa yerli filim çıkardı, işte o zaman bırak şehirli memur karılarını köylerdeki düğün alayı dahi boşalır herkes(ler) ekran başına koşardı. Bu alet çalışmak için elektirik de isterdi ama ne yazık bu akıcı nesne Tc köylerine ancak yetmişli yıl ortalarında avdet edebilmiştir; o da kısmen.

Hâ cumhuriyet sayesinde mutluluğu tatmış ve o lezzeti bi daha hiç unutmamış pürtalih halkın telsiz kullanması da (1987’ye kadar) radyo tv tlf kargo şirketi kurmaya yeltenmesi de (1993’e kadar) yasaktı.

 

-Belge 1 (Ön kapak)-

T. C.

PTT İŞLETME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

RUHSATNAME

 

Genel Telsiz Neşriyatını

almaya mahsus tesisat için

 

Seri: P           No: ……         Tarihi: … / … / …

Künye kartımızın ……… sırasında kayıtlı bulunan bu ruhsatname 3222 sayılı telsiz kanunu hükümlerine uyulmak kayıt ve şartı ile verilmiştir.

 

İmza-mühür

………………………

PTT Merkezi Müdürü

…………………………………………………………………………………………………...

(TCDD Matbaası - İzmir - 4319 - 1982)

 

*

-Belge 2 (Arka kapak)-

Ruhsatname sahiplerini ilgilendiren hususlar :

1. Bir ruhsatname yalnız bir radyo veya televiz­yon cihazı içindir.

2. Reaksiyon devresi anten üzerine doğrudan doğ­ruya tesir eden alıcı cihazların kullanılması yasaktır.

3. Ruhsatnameler ancak radyo veya televizyonda ve PTT idaresine bilgi verilerek başkasına devredilebilir.

4. Radyo veya televizyonun bir yerden başka bir yere götürülmesi kullanılmak istenmemesi kullanılması durumda olması ve zayi edilmesi halinde bir ay içinde ve o yılın Aralık ayı sonuna kadar PTT idaresine bilgi verilerek gerekli işlemin yaptırılması icab eder.

5. Radyo veya televizyon ücretleri Ocak ayında tahsil edilir. Mali yılın birinci altı ayı içinde kendilerine ruhsatname verilenlerden tam, ikinci altı ayı içinde ruh­satname verilenlerden de yarım ücret alınır.

6. Ocak ayı içinde ödenmeyen ücretler %10-%3 fazlasiyle alınır. Ücretlerini zamanında ödemeyenlere ödeme emri tebliğ edilir. Ödeme emrinin süresi yedi gün­dür. Bu sürenin sonunda da ücretini ödemeyenler hak­kında hapsen tazyik kararı alınır mal beyanında bulu­nanların da malı haczedilir.

7. Ruhsatsız radyo veya televizyon kullanılması yasaktır. Kullananlar hakkında kanuni işlem uygulanır.

……………………………………………………………………………………………….......

Stok No. 150. 1- 5013 (140x200) 2.000 000 Ad. 1982

 

*

Eh ne denir / Şu denir:

Harika bi Türkçe ile kaleme alınmış bi makbuz örneği (denebilir mi?)

Şu da denir:

Kuzey Kore regimesi açıp gözünü de görsün ve aççik utansın ne “üstad selefler” var imiş dünyada bi zamanlar. Binaen-aleyh “putlarının gıymatın bilseler” gerektir wesselam!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık