• 14 Ocak 2020, Salı 12:23
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

T.C. rejim suçları-1

Tc REJİM SUÇLARI-1

Yeradlarına müdahale meselesi

Tc’de cari sistem de boş durmamış Mustafa Enver Paşa’nın başlattığı -veya kaldığı yerden- (05 Ocak 1916) yeradlarına dadanmayı sürdürmüştür. Otuzlu yıllardan bugüne köy şehir ada dağ dere tepe adlarına da müdahale etmekten çekinmemiştir. Bu meyanda sözde Türkçe adlar uydurmuş (ihdas etmiş) ve akıllara seza çirkinlikler ortaya koymuştur. Nice il ilçe yanında 15.047 köy adı değiştirilmiştir.

Hâmiş

bkz. İçişleri Bakanlığı 1940 tarih ve 8589 sayılı genelge. 1949’da 5442 sayılı yasa ile iş sağlama alındı. 1957’de Ad değiştirme ihtisas kurulu kuruldu ve 1978’e kadar çalıştı. 12 Eylül darbesi ise yeradı değiştirme hastalığına yeni heyecan ve verimli bir ivme kazandırdı!

*

Verilen yeni adların çoğu tam bir ironi örneğiydi ve ne yazık(!) çoğu Türkçe değildi.

Aşağıda bu tutum ürünü şaheserlerden rastgele birkaç örnek sunuyoruz:

Ahimesut (etimesgut) Alaiye (alanya) Ani (anı) Antakya (hatay) Antranos (orhaneli) Apostol (atabol) Dersim (tunceli) Elaziz (elazığ) Gâvurören (türkören) Glavani (kallavi)  Hamidiye (ağaköy) İmroz (gökçeada) Kefereçiftliği (türkkefereçiftliği) Keşişdağı (uludağ) Kırkkilise (kırklareli) Mihalıç (karacabey) Müküs (bahçesaray) Norşin (güroymak) Popköy (kanibey) Tatavla (kurtuluş) Tekfurdağı (tekirdağ) Tillo (aydınlar) Zulfadıl (solfasol)

Normal ülkelerde yer (şehir dere tepe) adlarının gönüllü tercih ve benimseme, üçüncü sınıf vahşi (baskıcı tekadamlı tekpartili vesayetçi) rejimlerde ise dayatma kötüniyet keyfi ve zoraki kabullenme ile konulduğu ya da değişime uğratıldığı görülür (Bilgi için bkz. Tahir Sezen, Osmanlı Yer Adları, DAGM Yay. Ankara-2017).

 

Şimdi yeradı-kişi adı arasındaki ilişkiye dair işleyişe bir göz atalım.

a.Kişiden yer (ülke bölge şehir) adı üretme

kenan

Hz. Nuh’un kafir oğlu (gemiye binmeyi reddeden) kenan, bugünkü Şam-Kudüs-Filistin bölgesinin adıdır.

irem

Hz. Nuh’un erkek torunu İrem’in adı helak edilen Âd kavminin yaşadığı İrem şehrine ad olmuştur.

cibali

İstanbul’un fethinde üstünlük gösteren Cebe Ali’dir (XV.yy).

imralı

Yakın tarihimizde acı ve vahşi iz bırakan halkın seçtiği ilk başbakan ve iki bakanın asıldığı İmralı adasının adı ise Emir Ali’den galattır (XV.yy).

Keza cağaloğlu (İstanbul’da semt), İtalyan Conte Cigala’nın (Kont Cicala) oğlu Scipione’nin ünvanından bugünlere ermiştir (Çiğalazade Sinan Paşa, 1560-1605).

Diğerleri...

amerika

Amerigo Vespucci’nin adı (1454-1512).

bolivya

Simón Bolívar’ın adı (1783-1830).

paris

İlyada destanında kişi adı (MÖ VIII.yy).

kahire

Fatimi halifesi kâhir bi-emrillah (el-Hâkim bi-Emrillah, 985-1021) adından geldiği bildirilmiştir.

petersburg (sankt-peterburg // burc/burg (kale, şehir-kale).

Rus çarı Deli Petro’nun (1672-1725) kurduğu şehre verilen kendi adı. 1924’te leningrad (Lenin şehri) olarak değiştirildi. Komünist rejimin yıkılmasıyla yeniden eski adına dönüldü (1991).

vaşinton

Amerikalı Gen. George Washington’un adı (1693-1743).

b.Yeradından kişi adı edinme

anadolu bestami cezayir dağıstan hicaz medine mekki...

*

Sistem şehir/yer adları konusunda iki damar kullandı: Sözde öz-Türkçecilik, samimi new-Yunanîlik.

Bu sapkın zihniyetin şöyle işlerlik kazandığı görüldü:

Kurulduğundan bu yana binlerce yıldır adı antakia/antakya olan şehrin adı Hatay eylendi. Sözde şu bilimsel yol izlendi: Köktürk metinlerinde geçen ktany esas alındı ve kıtay>hıtay>hatay yapıldı. Al sana nurtopu gibi öztürkçe bir ad! Oysa metinde geçen kara-kıtany bir Çin kavminin adı idi! Aslında hatâ/hıtâ/hıtay; hoten/huten bize hiç de yabancı sayılmaz. Hoten, Doğu Türkistan Kaşgar (Uygur) bölgesinin eski adıdır. Divan edebiyatında misk’in anavatanı kabul edilir ve çok telmih yapılır (âhu-yı hoten, müşg-i hoten).

Diğer mübarek yol ise şuydu: Alaiye, adını kurucusu Selçuklu sultanı II. Alaaddin’den alıyordu. Sapkın kafa bundan rahatsız oldu (bilinen tarihten nefret tavrı) değiştirmek istedi. öz-Türkçe değil ama öz-Yunan bir ad düşündü fakat bulamadı. Zira orası antik bir yer değildi ve yakın çevrede vermeye uygun Yunanca yer ve put adı yoktu. Ee bu durumda n’apılırdı, en iyi bildikleri iş yapılırdı: Uydurma! Ama bu bilinen Tdk uydurukçası değil ultra-Yunan bir kelime idi: alania/alanya. Sahte kişi adına (mahlas, kod adı vb.) yönelenlerde görüldüğü üzre gerçek ada sesteş benzer bir kelime seçilmişti.

Malum kafanın sesteşlik tutkusu gözle görülür bir yoğunluk arz ediyor: ahimesut (etimesgut), diyarbekir (diyarbakır), egean (ege // EAT’deki ölü eye>ėye>iye kelimesi Yunanca egean (put adı) biçimine sesteş benzetme yoluyla ege yapılmıştır), elaziz (elazığ), uşşâk (uşak), zülfadıl (solfasol)...

Deprem sonrası Harput yerine Abdulaziz tarafından kurulan Elaziz’in elazığ yapılması ise dünya manyaklaşma sıralamasında kendine edindiği seçkin yeri korumayı sürdürüyor.

İşte bu kafa, bunlar büyük adam siyasi akıl birikimli aydın zevk sahibi sanatçı kültürlü kahraman ve beni yüz yıldır onlar yönetiyor öyle mi! Bu kabul edilemez bir utançtır.

Ezcümle sistem bizi tutsak aldı / tamam.

Ezanı Kuran’ı yasakladı sekülerizmi pozitivizmi dinsizliği dayattı / yetmedi, giyim kuşam için onbinleri astı kesti / yetmedi, şunu dedi: Ey halk sürüsü Çöle inen nur’a (Kuran) inanan zavallı gerici acınası insanlar, paryalar! Sana dağ ova dere tepe tarla taban köy kasaba cadde ve sokağının adını kullanmayı da yasaklıyorum; onlara benim koyduğum/dayattığım adla hitap edeceksin yoksa neler edeceğimi çok yakından biliyorsundur; kahraman candarmalar her an harîm-i ismetine müşfik ve sürpriz bir ziyarette bulunabilir! Dahası resmi işlem yaptırtmam, yazıda çizide anamaz tabela asamaz kimlik çıkartamaz mektup alamaz atamazsın ayrıca ağzına acı biber de sürerim hâ! 15.047 köy, 33 il adı değiştirilmiştir).

Hâmiş:

Adıgeçen zihniyetin halkın nasıl giyinmesi gerektiği sorusunu cevapsız bırakması beklenemezdi. Keza bu konuda daha kararlı ve tavizsiz bir vaziyet alınmış cennet vatan sathında en uygunundan türlü darağacı kurulmuş ve Rize denizden top atışıyla dövülmüştür (İroniye de bkz. Savaş gemisi bir padişah adı taşıyordu: Hamidiye).

-Dewam edecek-


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık