• 07 Ekim 2018, Pazar 14:45
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

Tarzan komplex!

TARZAN KOMPLEX

Günlerden bi gün sömürgeci misyoner aileyi (ana baba çocuk) taşıyan iki pervaneli tayyare (uçak) münasip bi Afrika ormanına düşer (misal: Zangaro). Kötüniyet yüklü emperyalist karı koca ve pilot ölür. Bebek bi’şekilde yaralı/sağ kurtulur (Zavallı tatlı masum yavrucak).

Bölge gorillerin (orangutan?) hakimiyetinde baltagirmemiş ormandır ve haliyle gürültüden ürküp kaçışan iri maymunlar ortalık yatışında “n’oldu yaw gidip hele bi bakak edek” diyerekten olay yerine üşüşür. Acıma katsayısı yüksek ve aynı zamanda klanın reisi ve gene aynı zamanda yakın zamanda sık yaşanması âdetten olan kandavasına dayalı kabilelerarası bir içsavaşta biricik yavrusunu kaybeden anne goril, bi kıyıya savrulduğu yerde ağlamakta olan sarışın maviş bebeyi görür (ilk defa bir kişioğlu görmektedir) birden analık duyguları kabarır kabile üyelerinin itirazına  rağmen onu parçalamaz ısırıp yemez bilakis üveyçocuk olarak benimseyip sahiplenir. Yani bildiğimiz (hani Tc.de mektep oku da gel de bilme) arslan çocuk, kurt çocuk büyütme. Romalı romus romulus kardeşler ve hatta yine Tc’li çul-mini etekli milli kahraman “tarkan” (bkz. tarkan/honoriya’nın yüzüğü, gümüş eyer’ler, kurttan süt müt emmeler / kartal tibetler, sezgin buraklar, kelbaşa şimir taraklar vd.)

Tarzan gün gelir (yani yıllar geçer) büyür. Onun büyümeli döneminde masum bi orman gezisi yapan sömürgeci bir kafilenin (safari uygulaması?) yolu Tarzan’ın mahrem bölgesine düşer. Bu neyse de esas tehlike Tarzan’ın az sonra ilk defa bi insanoğlu (insankızı?) görecek olmasıdır. Nitekim aynen öyle olur. Filo/konwoy sahibinin biricik ve henüz pek bâkir kızı olan Baltimorelu güzel Ceyn (Jane Porter) emin olmayan (yani ürkek) adımlarla başına gelecek ne bilmeden Tarzan’a doğru yaklaşmaktadır. Tarzan saldırıya uğrayan (kaybolan?) işbu garip ve sıska yapılı canlıyı bi tutuşta kucağına alır daldan dala atlayarak (uçarak?) güvenli bölgeye getirir ve hiç gecikmeden ânında aşık olur. Sevgili kızının goril benzeri insan-hayvan arası bir canavar tarafından kaçırıldığını düşünen müşfik katil-sömürgeci baba (adı:?) elde wincıstır tüfek dıgşın.. dıgşın diye sağa sola ateş etmeye başlar (taciz?). Henüz baygın olan Ceyn, bi uyanır (yani kendine gelir / a-a o da nedir öyle!) Tarzan adlı kişinin ağaçtepesine konuşlanmış mütevazı bungolawundadır ve meçhul ve/fakat mahir eller pazulu kollar tarafından tanıma tanımlama anlama amaçlı hoyrat bir kontrol altına alınmış haldedir. Eh öyleyse gelsin beklenen o çığlık! Tarzan’ın ünlü çığlığı/narası ise ayağına dana basmış ergen tarzıdır.

Tarzan, Usa’lı Edgar Rice Burroughs tarafından üretilmiş bir hikaye (Tarzan the Mighty, 1928). Tarzan’ın maymunca değil de american ingilizcesi konuşması kıtlıka kıran girmiş gibisi durduk yere orman ortası (gün ortası) beyaz bir hatunla tanışması.. Hikaye tutarsızlığı / mantık yanlışı / ama olsun, sonuçta eğlencelik bi anlatı. “zantar” diye başlanıp bilahare “tarzan” adında karar kılınmış bi çizgiroman kişisi.

Acayip tutan çok satan nereyse her dile çevrilen çizgiroman dergileri, çevrilen version filimleri vb. Bizde de 50’li yıllardan itibaren her şehirde bi tarzan “abi amca” türemişti (bkz. manisa tarzanı vb.) hatta tarzan köftecisi tarzan çayevi tornacı tarzan... hatta “tarzan Rıfkı” we dahası: Bakımsız tarzan (artık her kimse!) Bırakın Usa ve Avrupa’yı bizde (hatta mısır iran india vd.) bile önlenemez bi tarzan kültü(rü) ortaya çıkmıştı. Şükür ki günümüzde tavsamış bulunuyor. Bu tavsama veya unutulma sebebi ne yazık milli bilinç üretimi edebi kalite kazanımı vb. değil idi ya ne idi / şu idi: “adam”lar! demiradam (ironman) kurtadam (wolfman) örümcekadam (spiderman) robotadam (robotman) süperadam (superman) yarasaadam (batman)

Bizdeki birkaç şaşkın ise ancak “aylakadam (roman adı) ruhadam (roman adı) ve “utanmazadam (çizgiroman kişisi)” üretebildi (bkz. dinsiz/komünist yapıda gırgır diye eski bi dergi). Ne başarı ama!

Bütün bunlarda ne var... iyi tutmuş iyi satmış bir hikaye / o kadar.

Peki kazın ayağı?

Kazayağı şurda: Yukarıda Tarzan’a dair “Tarzan’ın az sonra ilk defa bi insanoğlu (insankızı?) görecek olmasıdır” denmiş idi. Efenim bu yanlış ve erkenci ve talihsiz bir cümle adayı bir ifade olmaya mahkumdur / Şöyle ki:

Tarzan’ın aslında daha önce bir insanoğlu görmüşlüğü vardır! kimdir o / Kendidir o!

Tarzan’ın aşirete intisabını onaylamayan kıskanç hinsi sinsi kimi goril kardeşler ona yeterince zorluk çıkarıp zaman zaman da hırpalamaktadır. Ama Tarzan’ın bebeklikten çıkıp içgüdü marifetiyle yıllar önceki kaza mahalline ziyarette bulunduğunu ve ol gitmelerden birinde enkazdan büyük bir bıçak (kama/kasatura) edindiğini bilmemektedirler. İşte Tarzan ol kesici alet ile soydaşlarına(!) üstünlük kurmuş bulunmaktadır. Hmm “soydaş” evet Tarzan kendini goril bilmekte ve öteki kıskanç gorilyaların neden kendisini bi’türlü benimsemediğini de gene bi’türlü anlamamakta ve Tarzan komplexe adım adım (zaten hep öyle olur) yaklaşmaktadır. Tâ ki bir eşref saate kadar! Ol saat-i şeref geldikte Tarzan o güne kadar eğilip su içerken nedense hiç dikkat etmediği bir şey görür: Suya yansıyan yüzü/vücudu! A-a o da ne.. maymun kardeşlerine hiç benzememekte ve aşırı çirkinliktedir. Şaşırır ürker inanamaz panikler. Derhal hayvani hisleri harekete geçer ve alelacele kendini maymunlaştırmaya başlar yani elini yüzünü çamura bular (çirkinleşme gayreti). Artık az kıllı fakat daha kara’dır daha çirkin hırlamaktadır daha hırçındır daha çok daldan dala ş’apmaktadır dahası daha çok hayvandır!

İşte karşımızda ter û taze bi Tarzan komplex.

Kendinden utanma kendinden nefret (Tc sözdeaydınların tavrı) gerçekle karşılaşınca onu inkar ve ondan uzaklaşma gayreti / başkabiriolma’ya çalışma.. Yani bildik aydın sapkınlığı, sözdeokumuş adam ihaneti. Âh bide katil(imiz) olmasalardı, ne güzel, deli der geçerdik.

İroniye de bkz.: Sapkın aydın(lar) işbu yazıyı okusa kendilerine dair teşhise şaşar belki de (hani olur a) utanır. Ama onlara dair tesbit ve teşhis içeren yazı yazmak bize iş oldu. Ve zevkli zira sapkınaydın artık bizi Kuran’dan şapka takkeden ötürü asamıyor, gücünü kaybetti, tarihten ve sahneden çekiliyor. Çok şükür.. 100 yıl sonra ve ancak!

Neyse.. aslında bizim Tarzan, aççik okuryazar olsa mevzuyu çözecek, komplex falan iplemeycek takmayacak yaşamayacak ama o bilmiyor (ne de olsa orman çocuğu) neyi bilmiyor / şunu bilmiyor: Narsius komplex!

Suda kendi aksini gördüğü gün o aslında narsius koplexsin zıdtını yaşamıştı. Hikayeci kişi burada zıtlık ilkesini işleterek okkalı bi tahkiye kurmuş bulunuyor. Eh kültür üretimi böle bi’şeydir, amcası!

Hani malum: Narsius adlı saf ve masum Yunan delikanlısı (saf çocuğu masum anadolunun gibi?) sanki daha önce hiç gerekmemiş/yapmamış gibi su içmek/çekmek için eğildiği kuyu dip suyunda kendi aksini görünce hemencik tutmuş ona/kendine aşık olmuş. Lakin “Benden habersiz ne aşkı lan sapık(us)” diyen kocaput Zeus tarafından derhal bir çiçek’e döndürülmekle cezalandırılmış (bkz. nergis). Evet Persler, dili dönmediği için narsis’e nergis dermiş (Yani bildiğin 6-Ed-B’deki eski sınıf arkadaşınız Nergis. O uymadı, üstkat ve ne güzel komşumuzdun sen Nergis Ablası!) Tıbbiyede ise “ayna” metaforu marifetiyle tutup/sapıtıp kendine(!) fazla kapılanlara (way kaşıma bak gözüme bak saçıma bak orama burama da bak; şu pazularıma bak vs. diyenlere) narsist komplex tanısı konmaktaymış (Artık nedense!). Haa narkotik narkoz falan da aynı kökten müştak.

*

Öteki komplex türleri (ayrıca bakılacak):

aptalıslatan komplex

aşağılık komplex

ertesigün komplex

firavun komlex

gardiyan komlex

nuh komplex

sıfır komplex

suç komplex

üstünlük komplex

yönetme komplex

... (hâ bir de yukarıda şöyle bi adıgeçen dillere destan tarkan komplex var)

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık