• 04 Mayıs 2020, Pazartesi 13:39
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

Tapınçlamaya dair...

23’ü TAPINÇLAMAYA DAİR

eveet 23’e tapınç son şeklini de (zirve/pic/doruk/şahika/nirvana) alarak aramızdan ayrıldı / şimdilik (bkz. 23 nisan gecesi saat 21.oo.da toplu ayin seansı).  nasıl döneceği kestirilemez sağlıklı tahmin ve sıhhatli öngörüde bulunmak için henüz erken.

ama yeri gelmişken bizim okumuş bebeler öğretilmiş cahiller gafiller ve sazarkadaşları camiasına bi bakış/tahlil denemesi: usa/hollyvood 1957 yapımı kvai köprüsü.nün (yön. david lean) sinema tarihinde/sektöründe önemli bi filim olmak yanında psikoloji bilimine de -bilmeden- hizmet ettiği söylenir. el-hak doğrudur. bizim şaşkın ve kendini manyaklaştırmış bürokrat siyasetçi akademik ve imam müftü diyanetçi ihl örtmeni ve epey de tarikatçi takımı/taifesine bu filim zorla da olsa seyrettirilmelidir çekinenler kaytaranlar dövülmelidir. filmin konusu kısaca kendine halkına devletine ordusuna çalıştığını sanarak (buna inanarak) hiç beklemediği ve ummadığı biçim "düşmana hizmet üretme" üzerine kuruludur (geniş bilgi için ltf int.e falan girip bi bkz.) bizimkilerin "hizmet" sektöründe yediği haltlar bi yana "kötülere tapınç üretme" dalında altın madalyaya doğru koştukları görülüyor / rabbim kurtara.

sapkınlıka dair tanımlama denemesi:

-gafil şaşkınlar

-öğretilmiş cahiller

-kullanışlı aptallar

-elverişli/dölverişli şartlar

-aptallık denizinde kaybolanlar

-manyaklaşma yolunda kendini/enerjisini/birikimini tüketenler

-alışmışlık şehveti kurbanları

-başkasının zaferini kendinin hezimetini/esaretini kutlayan zavallı esfeller

-kendini dışa/dünyaya/tarihe/gerçeklere/crimaliteye/hukuka kapatanlar

-normal sağlıklı insanlar ve tarih ne der demeden başkasının tarağıyla gerdeğe/berbere girenler

-zamanda gerigidiş (ana-croniq) hastalığına yakalananlar

-insanlaşma purocesini unutanlar

-bilmeden veya kendini mecbur sanıp kötülük dinine iman getirip (tecdid-i iman tazeleyip / malum önümüz ramazan) işbu dinin vecibe (keşke mahallemizin mihrabı yerinde dul necibe ablası olaydı) ayin ve ritüel repertuarını katkılandıranlar/kalkındıranlar

-oysa rabbim ne güzel unutulma zamana gömme yoksayma vesilesi (bkz. corona falan) yaratmışken

-vs. vb. ilh.

vee kvai köprüsü.ndeki esirkampı kaçkını yüzbaşının kendini köprüye adamış ve ingiliz şanını o yolla yüceltmeye ayarlamış silah/dava arkadaşlarına umutsuz uyarıları çimdik atmaları yalvarmaları lakin esir tabur ve binbaşı "toplu salaklaşma" hastalığına yakalandığı için insani ahlaki mantıki bir sonuç alamaması..

*katiline celladına aşıklık (bu artık bizim camia ve dersim yöresi folklörünün vazgeçilmez kılasiki oldu)

*ha niye kvai köprüsü / şundan / islam tarihinden ve geçmiş ümmetlerden örnek.i yok da ondan

*ve en kötüsü de ne mi / şu: chape ve dinsizler münasip organıyla gülüyor ve içlerinde hala müslimler takiye yapıyor diyeni bile var oysa nasıl da yanılıyorlar; bizimkiler sağlamcıhasta laan öle böle diil adanmış cumcumcu!

*

hmm

bunca tapınç lafı geçmiş ve yeri gelmişken..

tek zirai we ticari faaliyeti (cinai icraatları daha sonra) tıfıllık döneminde eniştesinin deniz ürünleri tüketim tesislerinde pelikan kovalamak olan bi amca büyüyüp serpiliyo (bkz. hain police serpico // al-paçino) wedat-ı uşşaqî ile obiççim falan oluyo neyse asıyo kesiyo serin we kutsal bir teşrin günü çömdüğü contry.nin en zengini olarak oymalehçe palas.tan ahiret yurduna lutufkârâne bir teşrifte bulunuyo. hani -mübarek ramazan günü- gel de tapınçlama da dur

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık