• 02 Temmuz 2018, Pazartesi 23:54
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

Seçim üzerine yazı...

 

Ünlü hatıratadamı altan Öymen “bi partinin iktidar olmaktan başka işleri de vardır” demiş / oh ne iyi etmiş. Elbette öyledir monchér.

Darbe yapmak yönetime el koymak rejim kurmak/yıkmak vb. gibi mübarek işler de bi partinin (hangisi oluyo o) başkalı işlerindendir. çİşBank’taki işler ise hem başkalı hem akçalı işlerdendir. Âh ne özel ve güzel işlerdir onlar öyle / bi bilseniz! (Artık biliyoz). Tc sınırları içinde yüz yıllık (1908’den beri) sükutu ile ünlü tarih Amca (tahir Amca?) dile gelse de bunları bi yazsa..

*

Vay “ata atla altan” köftesi.. Seni gidi şakacı şeey ve üstü jöleli rejim pastası / milli kültür hastası seni! Şapkagiyen son darbeci (aynen son Mohikan gibi) Hatırladın mı len hani bi zamanlar daha altı yaşındaykene felan okumayazma kitaplarında “at” koşturuyordun. Bugün itibariyle gâri/artıkın bittin dî mi bittiniz dî mi.. Şimdi hangi kitaptasın sözdeanılarının kaçıncı cildindesin okuyanın var mı 2018 itibariyle (sosyal/siyasi) bi karşılığın var mı (ki hiçbir zaman yoktu). Yalnızlığınla dışlanmışlığınla ve İslama olan kininle sahneden yok olup gidesin / amin / hani belki de öbür dünya vardır ha ne dersin / elma yersiin / naniik!

*

Yıkılma mevzusu ilk defa olduğu/olacağı’çün pek anlaşılmıyor (galiba).

Aslında şöle oluyo o:

Haa tmm biz çok zayıf  “siz/rejim” çok güçlüydü artık roller/konumlar değişti (yer değiştirdi) bu da tmm lakin “ondan” değil şundan ötürü yıkılıyonuz/yıkıldınız:

ata atla altan” sır/ipucu/şifre burda / ne o / şu o:

23.lü 30.lu yıllarda sen abc kitaplarında böle konuş(turul)urken dünya tiren gemi tayyare/uçak çağını yaşıyordu bre gafil.. İşte bu yüzden bugün için bittiniz kaybettiniz ve siliniyorsunuz. Keza selefiniz ittihatçı manyaklar da dünya chemin de fer (demiryolu)/tiren altında ezilirken “dünya atımın nalları altında ezildi” deyu eski’ye nostaljique gönderme yapıyordu. Siz de (chp/rejim) ittihatçı katillerin b-c kadrosu olarak daha geri bi standart'ı tercih ettiniz iştee bu yüzden bittiniz. Yani Vinçenzo Tirengetti’nin dediği üzre abc/amentü kitabınız “tirene atla Alfanso” diye başlasaydı kazanma şansınız vardı lakin sizde o “ufuk” yoktu be candışım (caniçim değil candaşım hiç değil). İşbu sapkınlığın devamı daha da absurd oldu: “ali yat yat uyu”.

Yoksa dinsizlik o kadar da belirleyici bi arguman/unsur olmayabilir (yerine göre).

Hmm bu ne demek / şu demek / misal:

90 küsur yıl önce (ya da 1908) elinize esir düşen atalarımızdan daha iyi müslüman değiliz ama “sizden” kurtuluş bize nasip oldu/oluyor.

Acıba orlardan bakuncak ne didügüm bittemam anlaşılıyo mu..

el-cevap: Anlaşılıyomuş.

Tşkr. Haa (ha bak bu 2. haa oluyo) peki “altan Öymen” kim mi? İşte kaç saattir tam da bunu annatmaya çalışıyoz emmi. Yok öle biri.. hiç olmadı hiç olmamalıydı inşallah bi daha da olmayacak! (Hatta bunun bi de örsan’lısı var idi bi zamanlar ki onur’lusu halen özyolunca kendidinince hâlâ aktiftir/berdevamdır). Beyinölümleri gerçekleşti ki hiçbir zaman fuadları olmamıştı (Ha fuad mı / kalp demek / o da Arapça).

Peki altan mı ne demek / şu demek:

Bildiğiniz altın be! aynen altun ve altay gibi.

“öymen” mi / ya bi durun hele ne bu etimolojik/etnolojk merak / siz de artık çok oluyonuz ama.. Neyse bi düşünek gene de / evet yeteri ölçü düşündüm / az aşşâda cevap vereceğim

Doğduğu hastane sık gittiği pastane (adımatmadığı meyhaneden bana ne) ve ebesinin örekesi / ve vehbi’nin (Koch mu) kerrakesi.. daha sayîm mi? Tut ki size acıdım ve fâş ediyorum (kimileri çekinmeden ifşâ diyomuş) açıklıyorum. ET “ö-” (yani “ömek”) düşünmek demek ee bu durumda “öymen” n’oluyo düşünce(li) oluyo yani bi ironi de ancak bu kadar oluyo. Ha “öykü” falan da aynı yerden hatta “n’örüyong len” biçimi de var!

*

Hmm “az yukarıda” geçen “yok öle biri” ne demek şimdi / şu demek:

Kötülere “unutulma” cezası verdik ki cezalar içinde en acı vereni en etkilisidir denmiştir. Ve daha da kötüsü var: altan.dan olma binti-abdullah’tan doğma -faraza- doğa özgür barış eylem evrim devrim deniz vb. adlı torun torbalar artıkın “ışınlama” ile (amplaya domèstic) bi mevkiye gelemiicek eh hazıra da dağ (yalı hisse senedi han hamam swatch banka kasaları vb.) dayanmaz bu durumda “onları” zorlu bi Kpss süreci bekliyo.. Hele bunun bi de mülakat’ı var ki 12/iki dereceden bile işe başlatmamız pekâlâ paşa-zevkimize kalmış olabilir..

Haa paşa demişken hem paşa hem de obiçiminden nasıl maşa idiniz be!

Ee yşşasıng 23 nıssan 19 mais-renault 29 hyundai 30 ögüst/awgustos (arabası) madem.

*

Haa bi de “Selçuk(lu)” bi aile var idi kim ad’taki ironiye bkz/hizaya geliniz (yani iyi ki soyadları Osmanlu degül):

*ilhan Selçuk turhan Selçuk timur Selçuk (timur’a dair ihtida iddiası var / ne güzel)

*İnal Batu pelin Batu ...x Batu

*bedri İlhan / attila İlhan çolpan İlhan // sadri Alışık kerem Alışık sadri Alışık (Jr.)

*abdi İpekçi ismailcem İpekçi (bkz. Yakubiler)

*...x İnönü ömer İnönü Erdal İnönü (damad-ı milli çetin Boker vb.)

*vehbi Koch rahmi Koch mustafa Koch ali Koch ömer Koch ...x Koch (damat inan Kıraç vb.)

Hmm iş geldi Boğaziçi Aşireti’ne dayandı (gene).. Nedense hep (b)öyle oluyo / Başka nasıl olsun dî mi ama / Mevzu geliyor cinsine çekiyo bi’şekilde yani.

Haa sahi kaç aile kaldınız leng 1923’den bugüne sayarsak!

Yoksa “...giller familyası mı” desek / n’etsek.

*

Sözde bu yazı “seçim üzerine” olacaktı; su üstüne imza gibi bi’şey oldu!

Oysa ortada o kadar/mebzul miktar mu-harem ke-mal te-mal (yoksa temel miydi) doğu batı bi de bi karı.. adı geçiyodu lakin insan/nisyan meselesi işte / unutuluyo bi’şekilde.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık