• 12 Kasım 2018, Pazartesi 15:32
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

Örtmen/Dörtmen üzerine tetebbu

ÖRTMEN / DÖRTMEN ÜZERİNE TETEBBU

Yetersiz kişilikli/kişiliksiz “amplaya domèstic (besleme bürokrat) sözde rejim militanı kısmen dinsiz aptal dünyadışı yaşayan düşünme nedir hiç tanışmamış sapkın görüşlü kimi (%97 falan) örtmenler kendini “eğitim”le görevli sanır/sayar. Oysa bu bi rejimsuçu olmak yanısıra gerçek anlamda bi insanlık suçudur!

*

Kimi arkadaşlar da böyle “ilmî” (n’aber tornacı Hilmi âbi?) şeyleri ilk duymuş gibi şaşıyo. Hakketen ilk mi duyuyolar yoğsam böberektaşı mı geçiyolar / zor soru! / Neyse..

*

Eğitim (pedagos), çocuk için Hz. Âdem.den beri ailenin işi yetkisi tercihi vs.dir. Aile bilim sanat meslek vb. işlerini -isterse- bazen uzman kişilere devreder. Okul mektep atölye kurs vb. gibi terim ve kurumlar burada devreye girer. Ve bu çok yenidir. Yani okullaşma, bilinen insanlık tarihine göre (ki çoğunu bilmiyoruz) son 150-200 yıl önceye ancak gider. Bunu aynen şimdiki int.öğrenciliği (evde eğitim, e-kitap vb.) biçiminde düşünmeliyiz. Okul yaygınlaşması her şeyde olduğu gibi istismarı da yanında getirmiştir/üretmiştir. Nedir o / şudur: İdeolojik veya regimeye dayalı eğitim yani uniform/tektip adam yetiştirme sapkın standartlaşma (herkese aynı dersi mecbur tutma vb.) Eh işbu hasta yapının/zihniyetin insan vücudunu ihmal etmesi düşünülemezdi. Gelsin bakalım “beden eğitimi”. Tc vb. üçüncü sınıf ülke ve benzer rejimlerde suçlu sabıkalı zalim öldürmeci siyasimanyak kafa çocuğun ruhunu/kişiliğini istismar etmekle kalmayıp bedenine de el koyar (bi kişi de çıkıp pavyon dilberi seviyesinde de olsa “ruhuma sahip olabilirsin ama bedenime asla” demez!) Amaç spor falan değildir. Faşist komünist aççik eskiyunan eskiroma (yenisi de aynı herze) paganizmi soslu raağt hazroollu karagömlekliler (camicie nere / “Cami içi nere” der gibi!) İtaly faşist party silahlı gençlik kolları eğitimini dayatır. Bu işi/mesleği icra eden üniversite mezunu rejimden maaşlı örtmenler de görev aşkı falan ile otuz küsur yıl geçirip emekli falan olur ve insan diye hem de kasılarak dolaşır ki bilakis katli vaciptir (mecaz!) Bi de bunun anaokulu ilkokul orta-lise tarih cehapedarbe tarihi örtmenleri var ki Kuzeykore (north korean) halkı bize göre daha şanslı addedilir.

Hapisanede doğan çocuklar dışarıda yaşayan çocuklara şaşardurur / niye / şundan: Kendilerinin koğuşta kırk elli teyzesi ablası varken zavallı şanssız “özgür” bebelerin tek bir annesi bilemedin iki üç abla hala teyzesi vardır (haa baba sayısı mı / többe). Yani Kuzeykore (daha olmadı (cenneth watan Küba, Fiji) gençleri/aydınları(!) bizim okumuş gönüllü paryaları bi görse hallerine şükreder. Nasıl mı / heralde şöyle derler: Walla iyi ki bizim kutlayacak İstanbul Bitlis Dolapdere Dersim Mardin benzeri kurtuluş günümüz yok! Düşükyoğunluklu komünizma ile idare ediyoz. Ve en azından bizim siporcular olimpiyatlarda madalya bilem alıyo. Tc.deki talabeler ise mate.den çıkıp bedene bedenden çıkıp edebiyat sınavına giriyomuş bırak duş yapmayı felen hemi de daha düne gader sınıflarda sıra üstlerinde soyunuyomuşlar gocaman gızlar olanglar hatta bi keresingde ol sabi sübyan bi gün elbet matmur olcek bedenleringi beden dersinge hazırlarkene bikaç zıpçıktı kapıyı bi açmişlee.. sora tabi n’olcek hepsi küllüm disipline gitmişlee yaa hele bi de her yıl yapılan ondokuz mais-renault oto-car/stadium irtifalleri var ımış da geliba -eger aslı var ısa- gerici bi iktidar tarafıngdan hem ilga hem de mülga edilmişmiş.. bu durumda ne denir / şu denir: bütün mektep medrese çalışanları birleşin yirmiüç capon malı nıssan.dan başka gaybidicek neyingiz va!

*

Ve bedeneğitimi dersi benzeri elişi resim müzik cehapedarbe dersi vb. tersleri yok etseniz (inşallah / ki daha önce yoktu / kimileri hep vardı sanır katil ceneral -nedense hep öle oluyolar- a.kenan evren koydu be). Tarih ve edebiyat kitaplarını temizleseniz (yani insanlık ve ruhsağlığı standartı ölçü alınsa). Bu durumda öğrencilerin haftada kaç gün okula gitmesi gerekir? İnce hesaba girmeden şu denebilir: Haftada iki-üç gün ve günde dört saat yeterlidir (ek bilgi: Bunlar Osmanlı standartıdır!)

Evet normalite dünyalaşma insanlaşma siyasimanyaklıktan kurtulma böle bi’şeydir.

Çok umuyorum, otuz kırk yıla varmadan bu noktada olacağız (Ha sakın akıllandık bilinçlendik diye “öyle” olacağız sanmayın, bunu bize hayat zamana bağlı amiller ve teknoloji sunacak). Şimdiden kutlu olsun.

*

“bu da çok absurd olmuş yav” diyen arkadaş olursa (Olursa mı.. többe / bu yazıyı okuyanların %92.sidir o be!) hepsine gönülden duygularla anlamyüklü saygılar sunuyorum ve onları günümüz Kuzeykoresi Ugandası Somaliasını anlamaya, anlar olunca da tc ile bi-zahmet ifarak bi kıyas/karşılaştırma yapmaya davet ediyorum. Zinhar Sveç Finland Canada Danmarx ile değil yoksa beyin konforları bozulur durduk yere ssas duruşa geçip “andımız” okumaya otuzbir ocakta yirmidokuzmais onikieylülde kenanevren kutlamaya neyin kalkarlar aman ki rabbim kayıra..

*

camicie nere” (karagömlekliler) İtaly faşist parti silahlı gençlik kolları. Tc.de yıllarca ilkmektep çocuklarına boşuna mı karagömlek/önlük giydirdiler sanıyorsunuz. İtaly faşist partinin sembolü 12 ok.tur. Tc.deki karşılığının ise ok sayısı 6 diye bilinir (bkz. başvekil Recep Peker taklit/transfer faaliyeti/30.lu yıllar). Ve Latincede faşe/faşo “ok “demektir. A-a hadi gene bi kutlu olsun çekelim mi / yakışırr..

*

Peki “eğitim”?

El-cevap:

“eğitim” terbiye karşılığı TT’de (Türkiye Türkçesi) yeni sayılabilecek bir kelimedir. Köktürkçe “igitmek”ten (beslemek/büyütmek) günümüze taşınmıştır (“igit/y-iğit”in de bu kökle ilgi olduğu düşünülür?)

bkz. “...igidmiş ḳaġanıñın sabın almatın” / yetiştirmiş olduğun kağanının sözünü dinlemedin (Kül-tigin güney-9).

*

Terbiye ise Arapça ve rab’tan geliyor.

Ve biz bi zamanlar çorbanın bile terbiyeli olanını içerdik!

Hele tavuksuyu..

Peki bu yazı bi reddiye mi?

Hmm az bile.. bi’l-vesile -çok azı dışında- cem û cümlesün köküne kezzap suyu!

*

Hmm bi de “pedago” var.

El-cevap:

Yunanca “pedi/peda” bildiğin “ayak” yani ayakbakımı olan pedikür vs. buradan terimleşme. Capish!

Pedagog/eğitimci falan hatta “peder/father” bu kökten mebni..

*

Hâ “Örtmen tamam da dörtmen ne ayak âbi” diyerek anlam araşan ironi ima eden şıpzeka kardeşleri ânında alkışlıyor ve cevaplıyorum: “Kafiye/seci olsun ve başka bir yazıya kapı aralasın diye” diyorum.

Rejimin sacayaklarından Tdk uydurukçasına bkz. / dörtmen “sanatçı” demektir!

Bu arada amcalardaki zevk hezimeti ve beğeni zilletine bi bkz. bi’zâmet..

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık