• 22 Nisan 2018, Pazar 15:36
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

Küçültmeli inkar sanatı!

Küçültme, büyütmenin zıdtı bir tutumun adı olarak bilinir, inkar ise bi sanat dalı olarak pek bilinmez!

Küçümseme daha çok abartma’nın tersidir ve sazarkadaşı olarak yanın yamacında hafifseme burun kıvırma üsttenbakma aşağıgörme vb. hastalıklar taşır. Normal kibirden daha kötü olan “fakir kibri” gibi çok çirkin ve o ölçü tehlikelidir.

*

Allah azze ve celle’dir üstünlerin en üstünüdür. Lakin kimilerine göre -hâşâ- hiç de öyle değildir! Ve Kuran’da bazı şeyler/ olaylar/ durumlar/ kişiler “had aşma” yapılarak abartılı biçimde sunulmaktadır! Kimileri buna edebi sanat olarak mübalağa da demiştir / Daha çok şairlerin işi diye bilinir.

*

Misal mi...

Nuh Tufanı denen hadise basit/sıradan gök gürültülü sağnak bir yağış olmasına rağmen sanki bütün dünyayı (hatta dağları bile) sular kaplamış gibi bildirilmektedir. Yani olcêk şîy dîldir!

Nuh’un gemisi trışkadan bi kayık olmasına rağmen gayet abartılı biçimde hani nerdeyse trans-atlantiq gibi tasvir edilmektedir. Bu kabul edilemez. Elin gavuru titaniq (ki put adıdır) vb. yapabilir fakat Allah’ın peygamberi Nuh gemi falan yapabilemez / haddine değildir!

-hadi az daha cesaret-

...Kenan Bey (Nuh nebi oğlu) bile gemiye şöyle bi bakmış haliyle haklı olarak burun kıvırmış bundan bi cacık olmaz demiş gerçekçi tavır takınmıştır lakin o ahmakıslatanlı günden bugüne dek hep onun hakkı yenmiştir. Eğer kendisine uygun (babasıyla eşit) bi fırsat tanınsaydı (fırsat eşitliği sağlansaydı) geminin kıralını yapardı da iki karış açıkağız eşliğinde hayret makamına (nirwanaya?) yükselirdiniz ruhunuz duymazdı be!

Ez-cümle:

Kuran’ın bildirdiği değil “bizim” kafamızdaki şablon geçerlidir ve hâşâ Allah mevzuyu biz bilgiküpü kullarına epey abartarak vermiştir! Herhalde daha kalıcı etki için olmalı... ne o öyle gökler suyunu tut yer suyunu yut’lar falan... efenim her yıl m2‘ye düşen yağış miktarı bellidir standarttır aşılma azalma olamaz. Yani yok öyle dağlar gibi dalgalar filan... külliyen abartı. Hani olur a belki de bi keresinde çok yağmur(lar) yağdı seller aktı hâşâ Allah bunu fırsat bilip -kader deyip- Nuh tufanı senaryosu yazıverdi. Her damla nereye düşeceğini bilir efenim (artık kim bildirdiyse). Hadi gene iyisiniz... (acıdık size) faraza tufan oldu diyelim ama mevzidir daralandadır bütün dünya olamaz olmamalıdır. Hiçbir güç(!) bunu olurlu kılamaz. Hem Summer (sümer) tabletleri yalan mı söylîcek. Yani ortada o kadar çivi yazılı belge varkene gidip de çöleinennur’a mı inanacağız.

Misal mi...

Ebabil kuşları hâ efenim şu lafa da bkz. ebabil zaten kuş demek. Bunu bile kâ’le almadan tutup herkesin serçe, hacıkuşu bildiği daha olmadı kırlangıç dediği kanatlı varlıkların saygıdeğer Ebrehe komutasındaki Yemen kahraman silahlı kuwetler soldiers üzerine kızgın taşlar (siccîn) attıklarını iddia ediyorlar. Ne yani onlar da bi’tür anakuzusu değil mi... Neyse, hem bi kuş(lar) hiç bunu yapabilir mi efenim hâ elbet yapamaz yapmamalıdır zira gagası tutuşabilir. Olsa olsa tam da Mekke’nin kuşatıldığı günlerde yakındaki bi ılıca ya da kaplıcadaki sıcak su tahliye borusu patlamış ve etrafa kızgın kükürt parçaları fışkırtmış olabilir. Yani mevzu bundan ibarettir. Ama Kuran kitabının huyudur hemen bu masum vak’adan kendince bi rolçalma yapmakta ve olayı sahiplenmektedir hem de her zamanki gibi abartarak! Hem o sırada Mekke yakınlarında uygun ölçüde ve n’apacağını bilen bi yanardağ olmadığı ne malum... Dahası siz pek bilmiyônuz emme Fil suresi dedikleri, saygıdeğer mösyö Müseylime’nin Keçi suresini dövemez bilem! Hem ne o öyle... filler develer serçeler arılar karıncalar örümcekler öküzler güvercinler / Hayvanat bahçesi mi burası!

Misal mi...

Többe... tövbe.

Ha! Yan masadan bi amca “peki mucize mi” dedi.

Ben Arap değil hafız ise hiç değilim. Mucize ne demek nerden bilicêm efenim dî mi ama. Mucize kurtuluş mucize gol mucize eser(i) vb. duymuşluğum var elbette kabul ediyorum. Diğerlerini edemiyorum zira külliyen abartı çünkü ölçüsüz mübalağa (sanatı).

*

İşbu reddiye tavır ve küçümsemeler dinsiz/ateist/deist vb. tiplere değil prof ünvanlı ilahiyatçılara aittir (bkz. a. Bayındır falan).

Bu ne menem bi beladır Yârabbim.

*

Hazreti Meryem annemizin hâşâ çift cinsiyetli olabileceğini ve Hazreti İsa peygamberimizin beşikte konuşamayacağını söyleyen de bi ilahiyat prof.udur (bkz. m. Okuyan).

Maçası müsaitse gidip bunu bir papaza karşı desin de görüversin bâldur û basenlerini ve anasının örekesindeki süt desenlerini.

Hazreti Adem’in de babası vardı diyeni de var.

Ünlü müfessir saygıdeğer Darwin bile bu kadarını öngörmemişti.

*

Eskiden bugüne taklidi iman hiç küçümsenmeksizin tahkiki/araştırmacı/incelemeci iman diye bi yol daha bilinir / Bunlarınki ise bırakın tahkik’i, düpedüz hakiki imandan uzaklaşma/yıkma/ilga/imha operasyonu.

Muhtemel günlük senaryo:

Sokakta: Hocacıım... şöyle buyrun efenim şu elimde tutmuş olduğum Capon malı pirzôlayı yengeme hazırladıydım... Dünkü vaazınız muhteşemdi her zamanki gibi (eh haliyle).

Evde n’apıyor bunlar acaba. Kocacıım babacıım oğulcaazım deniyor mu kendilerine. Herhalde saygı sevgi de gırladır. Peki ya eğer kılıyorlarsa namaz ardı nasıl dua ediyorlar: Ey yüce yapılandırıcı (mimar) namazda ayıp olmasın diye bi’şeyler okudum lakin hiç inandırıcı değildi kusura bakma! Yani kayadan çıkan Salih peygamberin devesi de olacak iş dîl be mübarek.

Vee bunların bıyıkları neden hâlâ sünnetçağrıştıran biçimi koruyor?

Vee nasıl olup da hâlâ günlük sinekkaydılı metruşiyet (tıraşlılık demek, meşrutiyet değil) eşliğinde mutlaka fırıncı küreği cesametinde ve göbüş zaviyesine mütecaviz -af buyrun- testisius hizasına taviz bi gıravat bağlarlar? Alıştınız dî mi len gidinin prof. bozmaları!

*

Neyse...

Ve tövbe kapısı da herkese açık bilinir fakat bu tiplerde tövbeye niyet var mı -hâlâ- pek net değil gibidir (Âh o kibirden neşet eden inkardaki şehvet!) Yeri gelmişken amcaların tövbe makinesinin çalışma usulüne dair inanç kabul tutum veya varsa inkarlarına da ayrıca bi bakmak lazım!

*

-Bu yazının amacı sapkınlık listesi sunmak değil-

Yüce Allah’a attıkları şu iftiralara bi bkz. Allah’ın ayetlerini küçümseyerek kendilerini nasıl da alçaltıyorlar oysa Allah inananları üstün kılmıştır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık