• 17 Ocak 2018, Çarşamba 14:49
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

KÜÇÜK ADAMLAR DEVLETİ

KÜÇÜK ADAMLAR DEVLETİ

I.

Tc gibi wahşi rejimlerde bazen (a-a bazen mi!) küçük adamlara da iş düşer. Ve vahşi/yahşi ülkelerde “öyle “oldukları için çok darbe olur (Cümle tersten de okunmalıdır).

Devlet kurmalarda rejim değişikliklerinde darbelerde yönü doğru-yanlış lakin mutlaka kaliteli insan kaybı yaşanır; öyle (yani normal) olanlar öldürüldüğü için bu kayıp denen şey yaşanır (öldürme ve yaşanma, ironiye de bkz.) Buna nazikçe kaht-ı rical (adam kıtlığı da) denir. Ya da kurucu rejim/sınır değiştirici darbeci katiller (ki çoğu ülkede ünvanları nedense hep kahraman’dır) kaliteli insanla çalışmak istemez (eh haklıdırlar/haklarıdır).

Bu durumda o adıbatasıca lanetolasıca kahrolasıca yokolası ve tezgüne unutulası güne kadar kıyı köşede kalmış aykırı kaykı dışlanmış gavur parasıyla beşpara etmez pespâye yerli sermaye yetersiz beceriksiz ezik büzük sönük yönü put’a dönük silik pasif basit kişiliksiz ipsiz dipsiz tipsiz... ama kendince içi ihtiras yüklü amcalara (iyi giyimli sicili temiz III. sınıf bürokrat misal) yani kifayetsiz muhterislere gün doğar. Helesi bitpazarına nur yağmıştır kedi olalı bi fare tutulmuştur hazırakonulmuştur dört ayak üzerine düşülmüştür kırmızı kar da yağmıştır gelmez ayın çarşambası gelmiştir günde iki defa doğruyu gösterdikleri anlaşılmıştır değerleri fark kendileri ise keşf’edilmiştir işte bkz. altın yere düşmekle sâkıt olmamıştır gün bu gündür heey!

Yaşşasın cumcumlar gelsin cukcuklar!

İştee gerçek adalet adillik/adilik/muadillik budur hakkın bihakkın yerini bulması budur daha n’olsundur, bütün “kaliteler” kahr’olsundur!

Gün... intikam ezme baskı dövme sövme yoketme asıp kesme dârağacı kurma çalma çırpma mal istifleme bit kanlandırma ömür sonlandırma unvan dağıtma soyad alma verme madalya üretme ihanet cinayet minayet islama nihayet büst heykel sektörü üniversite rektörü her nevi döktürü suçun/günahın her türü... günüdür.

Evetefendimciler eloğuşturucular sırıtkanlar sırtlanlar kaşınacak sırtlar gündüz insan gece hırtlar vb. bu fiili durumu (de-facto) yetenek keşfi ihtiyaç duyulma ilgi ve bilgisine müracaat sabırlarının alasulu meyvesi hayallerin gerçekleşmesi değerbilmelik atılan taşın hedefi lafın ise yerini bulması ikbal kapılarının açılması olarak görür ki el-hak/zaten aynen öyledir.

II.

Hele Tc ilk dönem insan/bürokrat kalitesizliğine bi bkz. Misal, istiklal/ihtilal/katliam mahkemelerinde istihdam edilen kıravatlı cellat tipolojisine özellikle bi bkz. Tamam yanlış anlaşılmasın kendimize (yani o zamanki biz’e) uygun katil kalitesi arayışı ardında/iddiasında değiliz. Yani katil/cellat yakışıklı olunca göğsümüze sıkılan kurşun ya da boynumuzu sıkan ilmik acıtmazlık etmez!

Katiller böyle de sözde yazar çizer takımı nasıl? Edebi değere sahip kaç mısra var kaç roman kaç hikaye ürettiniz? Hangi “eseriniz”in Kapıkule dışında bir karşılığı var? Keza insanlığa katkınız ne! Giyim kuşam için insan asmak yoluyla hangi literatürde yar alabildiniz; sıradan katil ve at hırsızı olarak kaldınız. Eşşeğe altın semer vurmayı bile beceremediniz; standartlarınız/ufkunuz İrlanda domuz çobanı giyimini aşamadı. Oysa selefiniz Tanzimatçı pozitivistler (ispatiyeciler) Fransa kıralı ile aynı terziden giyinirdi.

Nasıl en kötü/sapkın düşünce dahi düzgün bir dille/cümleyle anlatılabiliyorsa katillerimizin yakışıklı olması da mümkündü. Ne yazık bu kulvarda da çok şanssızdık. Bi Ecevit bi demirel ve değerli refikaları güzel/yakışıklı olsa n’olurdu; göz zevkimiz korunurdu / az şey mi! Gene geri kalırdık gene ezilirdik ama göz sağlığımız bozulmazdı (Tek istisna tansu çiller’dir). Fazla mı magazine mi kaçtık / Haklısınız. Ama bu kadarcık ayrıntıyı/eftenpüfteni dahi “ancak” seslendirebiliyoruz, bırakın da tadını çıkaralım. Lakin hâlâ ilk dönem öncül figüratife dair fikir beyan edememek beğeni/beğenmeme bildiriminde bulunamamak durumu göz önüne alınırsa ne demek/ne yapmak istediğimiz (kısaca: Meram) daha iyi anlaşılır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık