• 06 Mayıs 2016, Cuma 14:47
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

KONUŞURKEN ARKANDA NE VAR?

Konuşurken beynini nereye koyuyorsun

Konuşurken sırtını nereye dayıyorsun

Konuşurken ajandanda ne var

Konuşurken çantanda ne var

Konuşurken müktesabatın/birikimin ne

Konuşurken aklında ne var

 

Evet “arkanda” basit ve vahşi bir ortadoğu Tc sözdeaydını gibi doksan yıllık sahte yalan ve ultrahayal ve manyaklaşma sürecini ima eden bir “sözdebirikim” mi, yoksa onbeş yüzyıllık İslam, bin yıllık Türk-İslam ve kendi yaş ve birikimine dair malzemeyle konuşup yazmak mı...

Hangisi var; hangisiyle varsın?

 

Mesela hiçbir öğretmen selamünaleyküm demez (eskiden oruç da tutmaz cumaya bile gitmezdi).

Selamlaşma büyük meseledir ve pek bilinmez. Hatta tam bir kepazeliktir (günaydın tünaydın vs.). Hatta dinsizler/boşvermişler tarafından sözde dini kültürden kaçmak adına sadece “selam” kısaltması yapılarak ironik biçimde Kuran’da geçen biçimiyle selamlaşma epey yaygındır (bkz. selâmun kavlen min rabbin rahîm, Yâ-sîn-58).

Okul bahçesine (veya resmi herhangi bir yere) gül ekilemez! (gül Hz. Muhammed’in remzidir/sembolüdür). Özellikle çam ağacı dikmekte belli bir ısrar gözlenir.

Resim dersinde cami minare vb. hiçbir dini motif çizdirilmez yaptırılmaz.

Herhangi bir derste (bazen dindersi de dahil) ayet hadis referans verilemez. Oysa batı hıristiyan ve yahudilikle ve regime öndegidenleriyle ilgili atıf alıntı telmih örnekleme motivasyon mutlaka yapılır.

Herhangi bir açılış kutlama anma perestij tapınma vb. törende ayet ve hadis okunamaz, kimse okumayı düşünmez, aklından geçiren (tevessül) olsa bile gerçekleştiremez.

Bütün bunlar sadece dinsiz öğretmen marifetiyle ve dinsizlik adına değil alışıldığı için öyle/böyle yapılır ve hiç yadırganmaz. İslam pratiklerinin uygulanabilir olacağını hiçbir akıl kavrayamaz.

Mesela resmi bir törende selamünaleyküm denebileceğini hiçbir akıl kabul etmez hiçbir hafsıla almaz, delilikötesi bir cüret diye görülür. Doğrusu bugüne kadar deneyen de çıkmamıştır (90 yıl sonra ve helesi köprü yol fabrika vb. açılışlarda Tayyip Bey besmele çekmektedir).

Bütün gençler (ve ortayaşlılar) kilise nikahını en ince ayrıntısına kadar bilir ama bir Müslüman nasıl evlenir hiç/asla bilmez; bu türlü bir bilgi edinme veya bilinç kurma aklına bile gelmez. Hatta alay edip gülümsenir küçümsenir.

Dini yer malzeme konum işlev konusu (dinî kültür) hiç bilinmez.

Mesela bir cami mescit medrese tekke içi (zikir, evrad, mezarlık adetleri vb.) özellikler ve ilgili terminoloji hiç bilinmez. Gariptir bu tür bir bilgi ve birikimin sosyal hayatta bir karşılığı da yoktur!

Yani bunları bilmeden de ot/it gibi ve mutlu yaşar gidersiniz!

 

Vee...

Öğrenci milletinden (ya da lise/üniv. mezunu) herhangi bir kişi şu gün şu an niyeti bozup hıristiyan olmaya kalksa... Kafirlik’e dair öğrenmesi gereken hiçbir “ek” bilgi ve ritüel yoktur! Ânında “yeni” dinine uyum sağlayacaktır. Tc okulları onu mükemmel bi hıristiyan adayı (veya dinsiz) olarak -zaten- yetiştirmiş bulunuyor. Bâhusus şu ahvalde gidip de gavur olmayan gençler -allahualem- evliya gibi bir mertebededir!

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık