• 04 Nisan 2018, Çarşamba 23:15
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

Kolcular ve Solcular

KOLCULAR ve SOLCULAR

I.

Kendi ektiği tütünden cigara sarıp içmeye yeltenen 30.000 kişi (erkek) mavzer kurşunuyla katledilmiştir. Tekpartinin işbu kadrolu/sözleşmeli katillerine “kolcu” denirdi (“kol” askeri birlik düzen demektir / misal “karakol” karama/gözetleme işi yapan askeri birlik demek olur). Evet kolcu kimdi / şuydu: Başta şapka üstte yazlık/kışlık kahve tektip ceket-potur ayakta çizme ya da postal altta at belde yüz mermilik kütüklük omuzda çaprazaskı mavzer tüfeği cepte kendi halkını öldürme yetki belgesi. Standart aylık maaş yanında öldürdükleri kendi tütününden sardığı cigarayı içen her kişi için ayrıca ek-pirim alan kelle avcıları idi. kolcular geliyo halilim nere gaçalım / tırabzonun kolbastısı vb. sanat eserleri işte bu cinayetlerle ilgilidir. Hmm peki ceset rakamı ne idi / şu idi: 30.000 erkek (kadın belirlenmedi). Bu ne demek şu demek: 30 bin dulkarı demek ikişerden en az 60 bin yetim çocuk demek. Rejim/cehape için ne demek / şu demek: 30 bin katil karısı ikişerden 60 bin katil kopili. Bu düzenin zemberek’ini kolay mı kurdular bu yoğurdun mayasını rastgele mi tutturdular sanıyorsunuz/yanılıyorsunuz. 30 bin katil ve arkapilan sosyolojisi karı çoluk çocuk ana baba dede amca dayı hala teyze vb. Hmm epey ciddi bi popilasyon! Sistemi kanla kurduklarını zaten kendileri deklare ediyor. Bize sadece bu tatlı gerçekleri bilmek ve teşekkür(!) etmek düşüyor. Gafil budalalar üzerine de ne taşlar düşüyor hele bi bkz. Kolcu bir dede geçmişine/gerçeğine sahip olmak övünç üreten bi vasat olmamalı. Hiçbir ahlak telakkisi bunu kabul etmez. Hele bi sorun bakalım var mı sizin ailede de! Ona göre amel edersiniz. İyi nisanlar mayıslar ekimler dikimler mutlu noeller kutlarsınız. Utanır mısınız yoksa katil dede gerçeğiyle gurur mu duyarsınız / mayanıza kalmış / binaenaleyh herkes mayasının hükmünü icra eder(miş).

Haa inanmayıp beyin konforu bozulanlar için yani “Katillerimize niye iftira atıyon 30 bin rakamı çok bi rakam, şapka için bilem o kadar asmadıydık ya da hak etmiş onlar va mı ööle kendi üretimin cigara sarmak ve başını belalara sarmak haddin bilesüz küpek” diyenler için tam da rejimadamı rejimmuhafızı rejimprof’u cehape.li (többe başka nereli olcekti yâ) ateist mümtaz soysal'ın (bi ara müstakil parti bile kurduydu) dair makalesine bakıla (bkz. Milliyet gastesi, iç sayfalar, fi tarih).

İmdii

Yukarıdaki aydınlatıcı önbilgi ışığında aşağıdaki anekdotu daha iyi anlama kavrama ve idrak durumuna yükselindi(!) diye umulur.

“aynı aşiretin mirasçısı dinsiz katil çocuklar /1968-1980 arası”

-Eski komünist katillere dair tetebbu-

Amma öldürmüşlerdi “bizi” be. Ve şu anda o katillerin yaşı 55-70 yaş aralığında ve o yerli komünistler uğruna insan öldürdükleri rusyanın çöküşünü gördü/yaşadı. Evlerinde uçan sinek bile dinsiz/komünist idi. Hiç rus görmeden (nataşalar hariç) iki mısra rusça şiir okumadan rus (bazen arnavutluk çin küba kampoçya wietkong vb. aşkına) cinayet işlediler. Ne ayıp şey. Mafyanın bile kendine göre bi raconu varken bunlar/onlar nasıl bir insansoyu idi ki bunları yapabildi. Bu ne menem bi hayalperestlik nasıl bi ütopik sapkınlıktır eşi benzeri (tc ilk dönemi) hariç dünyada yok. Beş bin (resmi rakam) adam öldürdüler eh her ceset’e bir katil olsa 5000 katil eder 5000 katil karısı ortalama ikişerden 10.000 katil çocuğu. Ne âlâ bi melmeket be. Çocuklarına/torunlarına acaba artık mevcut olmayan komünist rus cenneti için nasıl cinayet işlediklerini mi anlatıyorlar. Âh kahreden lanetli hatıralar. Anılarınızda kahrolun gidinin manyak sapık hastaruhları! Yok ööle çocuklarınıza özgür barış evrim devrim eylem adı vermekle falan kutukutupense sapkın özel dünyanıza sığınmak. Gidip Cehape’ye oy verip tatmin olmak. Sürekli rahatsız daim tedirgin yaşayacaksınız şimdilik cezanız bu. İnanmadığınız öbür dünyada ise yeriniz cehennem olacak.

II.

ET (eski Türkçe) duman demek olan tütün’ün sonradan bir bitki (taboco) ve ondan yapılma tüttürgeç’e yani cigara’ya ad olduğunu bilmeyen yoktur / yoksa var mıydı?

İmdi gelelim tütün ve rakı satış binalarına...

Bunlar şehrin/bölgenin en büyük tam müştemilat devasa yapısı olarak tasarlanmıştır. Ve kısa adı ReCe (İng. RC/ErSi) olan şirket/devlet tarafından yönetilmiştir. Bu, okulu hastanesi bulunmayan bir şehir halkına karşı cevapsız bir meydan okuma güç deklaresi olmak yanında, aynı zamanda rejimin sapkın bir inşaat tercihiydi. Zira aynı masrafla birkaç okul ve hastane yapmak mümkündü. Abartma mı / elbette değil. Bi gidip bkz. 2018 Tc’sinde bile artık şehrin birinci en büyük’ü olmasa da ilk beşe girecek irilikte ve elbette zevkhezimeti ürünü kötübadana binalar göreceksiniz. 

Hmm bu kadar bina demişken... Yok hayır bina-zina kardeşliği denmeyecek! Zira rejim yanlılarının cinsel tercihiyle(!) ilgilenmiyoruz / bize ne. Binalar ise bilindiği üzre usta falanlar (misal: Mütayit) tarafından yapılır edilir. Bahsekonu ReCe binalarını yapan mütayit şirket kim idi yollu bir merak uyansa, bu merak’a cevap acaba ne olurdu / şu olurdu: 50’li yıllara kadar köyler dahil okul ve ReCe inşaatlarını da yapan Bulgaristan İstanbul başkonsolosu em. ceneral Alexandr Oleqow’tir. Peki kimdir bu amca / şudur bu amca: Daha yüzbaşı filanken Sofya’da yakın (fazla yakın) dostluk kurduğu ihtimal benzer rütbedeki vasat bir Osmanlı sefaret görevlisinin bilahare kendi ülkesine dönüp dünya tarihinde az görülür biçimde statü yüksel(t)mesine uğraması üzerine eski dostluk hatırına devşirdiği meyveler sebzeler vb. manav zerzevatı... Doğrusu bi lise talebesinin katıldığı yarışmada ânında elenmesine yol açacak özensizlik ve düzensizlikteki işbu cümleye bakıp infial etmeyiniz / isterseniz ediniz!

III.

ReCe yönetiminde bulunmak veya taşrada müdürü olmak ne demekti / şöyle bi’şey demekti:

Dağa çıkıp Rum ve Bulgar komitacılarla (terörist) elbirliği eyleyen Resneli Niyazi ve Mustafa Enver salak’ı (ki ikisi de mülazım-sani/üsteğmen idi) n’apıyor ve daha başka neler oluyor diye Balkanlara müfettiş olarak gönderilmiş ceneral Şemsi Paşa’yı Manastır postanesi önünde vurup öldüren İttihatçı katil mülazım Bigalı Atıf (Kamçıl) sonradan yeni rejim tarafından ödül niyetine Çanakkale ve Ankara’dan iki dönem m.vekili (elbette Cehape’den / başka ne’den olabilir ki) yapılmıştır. Âh bu cinayet biz Müslüman Türkler için olmazolası bir milat oldu. O günden sonra bir daha yüzümüz gülmedi. Esir düştük kendi dölümüz gözüdönmüş okumuş katil veled-i zinalar eline. Ama bu taltif (ödüllendirme) yeterli değil idi bir üst mertebeye yükseltme de gerekiyordu. Üst makam ise cari sistemde bakanlık falan değil ReCe müdürlüğü idi. Ve öyle de yapıldı. İlk önce Çankırı ardından İstanbul ReCe müdürü nasp’edildi. Oh ne âlâ melmeket! İşlenen cinayet ve katillik performansına göre karı para makam mevki; güç sahibi ve haliyle tatmin oluyorsunuz / başka ne bekliyordunuz ki! Neyse amacımız katiller sürüsü üzerinden siyasi tez kurmak analiz yapmak değil tütün inhisarı (tekel/monopol) ne menem bi’şey onu anlamaya çalışmak. Ancak o zaman adamların sistemin tütün aşkına 30 bin kişiyi kurşuna dizmesini anlar gibi oluyoruz / gerçeğe -yalnızca gerçeğe- epey yaklaşıyoruz. Ve nefret katsayımız artıyor. Sevgisi artanları da iyi tanıyoruz gidinin katilsever ardacı dölleri!

Hâ bu arada yukarıda tek kelime geçen rakı’ya dair sonra konuşsak, derim / teşekkür ederim.

IV.

Örnek soru:

Kaç katil solcu kolcu çocuğu veya torunudur? Bu işin sosyoloji ayağı/profili oluş ve işleyiş unsurları mutlaka ortaya konmalıdır. Günümüze dair sosyal ve siyasi yansımaları etkileri en az doktora düzeyinde incelenmelidir. Kötüler istemez hoşlanmaz rahatsız olur diye kitabını yazmayalım mı / biz onları rahatsız etmemek için mi yaratıldık ulan! Binaenaleyh İttihat katili Bigalı mülazım Atıflar, 27 Mayıs katilleri üsteğmen Numanlar (a-a o da bir Bigalı ve soyadı Esin) daha olmadı yüzbaşı Muzafferler ve sazarkadaşları devlet yıksın darbe yapsın seçilmiş bakan başbakan assın astık kestik diye bayram yapsın (bkz. hürriyet ve anayasa bayramı) hâ öyle mi / öyle ne yazık. Hmm peki zavallı paryalar olarak biz, hiç bi’şey yapamasak bile aççik rütbe yükseltme ya da yüksek rütbeli katil muhatap manzarası isteyemez miyiz / isteriz! Misal: 12 Eylül 1980 ve 28 Şubat 1997 olduğu ve 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde görüldüğü gibi katillerimiz ceneral olsun bari diyemez miyiz / deriz!

*

Aslında mevzunun bir de tütün rakı şarap bira (iyi ki afyon esrar mariyuhana eroin yok / belki de vardır) “özelleştirme” macerası ve buna direnen hastaruhlar var ama o başka bir yazı konusu olsun. Eh kolay değil tabi subay vb. olup 90 yıl %80 ucuza rakı içer olmaktan birdenbire sıradan alkolik muamelesi görmek’e başlamak/düşmek. Erbabına göre az travma değil hani!

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık