• 17 Eylül 2019, Salı 15:59
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

Keşke...

KEŞKE..
-Menderes’in ruhuna Fatiha-
âb û hava (su ve hava/iklim) bildirimlerinde sıcaklık/soğukluk ölçüsü vardır ayrıca hissedilen sıcaklık/soğukluk diye bi’şey daha vardır ki gerçeklisi de aslında budur.
*
Aşağıda.. 
Osman Kibar, Acınası Bi Taşralı Muharrir-Hastaneden emekli sıhhiye memuru Hurşit Özdingil Beyfendi, s.28’den kısa bir bölüm gösteriyoruz. 
İşbu kısa kıssa bakalım neler hissettirecek!
*
27 Mayıs katliamında sekiz on yaşında bi çocuktum. Katiller, Menderes’i astığı gün anam mutfakta babam ise odasına çekilip ağlamıştı. Cehapeli örtmenler dörtmenler elde mavzer mahalle arası gezip sevinç narası atıp demirkıratların kapı önünde davul çaldırıp Müslüman gençlere zorla çiftetelli oynatmıştı. 12 Eylülde ise imanlı çocuklar asılırken bu sefer ağlamak bana düştü. Âh bilsen ne acı ne yalnız günlerdi. Allah bi daha gözüdönük bu câni sürüsüne fırsat vermeye.
“-Âmin”
İkibinli yılların başında bulunduğumuz şu günlerde gene var bi kıpırdanış deniyor. Her on yıldabir -aptez tazeler gibi- millet üzerinde cinayet yenilemesi yapmaya alıştılar. Ve seksen yıldır da doymadı gitti kanımıza gidinin dinsizleri be! 
“-...”
*
Ek-1
Yıllar sonra kardeşimden yeni evli babamın da Kınabaş lakaplı köy örtmeni (eğitmen?) tarafından yanında silahlı korucular ve köydeki Chape öndegidenleri olduğu halde tokat önünde ve karısının önünde davul çalınarak oynatıldığını ancak öğrenmiştim (ve ihtimal ben annemin kucağında sekiz aylık bi kızan idim). Merhum babamız kendisine yaşatılan o utanç ve silinmez leke addettiği işbu ayıbı tam altmış yıl bizden bile gizlemişti. Özellikle benden gizlediği belliydi zira kafir örtmen halen sağdı ve benim gidip yıllar öncenin bebeklik intikamını alacağımdan korkmuştu. Aslında o, o gün yaptığı gibi gene ailesini korumuştu. Ama keşke diyorum.. keşke katil askerleri daha o gün tenkil imha ilga tehcir etseydik! Ama bunu ancak 15 temmuz 2016’da akıl edebildik başarabildik / eh vakti girmeden namaz bile kılınmıyor. Keşke.. 90 küsur yıl önce mevzuyu anlayabilseydik direnebilseydik uyanabilseydik. Besmele ezan Kuran yasaklandığı ilk gün, camiler ahır ve Chape lokali yapıldığı ilk gün, başımıza çorap geçirildiği ilk gün, boynumuza urgan geçirildiği ilk gün, abece yok edildiği ilk gün.. yeniden rakı içilecek / yiğitlere kefen biçilecek dedikleri gün!
*
Ek-2
Eveet Chape’yi 1920-23 vd. izleyen zaman dilimlerinde (bkz. 12 mart 1971, 12 eylül 1980, 28 şubat 1997, 15 temmuz 2016) olduğu gibi yeniden iktidara getirme amaçlı yapılan ve başardıkları 27 mayıs 1960 dinsiz katil darbesi ve Menderes’in asılması kıyı köşe yerleşim birimlerinde (misal: Köy) böyle hissedilmişti.
Ne dersiniz, hissiyatınız hâlâ müsait mi?

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık