• 05 Aralık 2018, Çarşamba 12:59
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

Kendini başkası sanmak!

 

-benze(ş)me sapması / si alium morbum ipsum-

*

“başkası gibi davranmak”ta bir çıkar mecburiyet şaka rol ve geçicilik izi varken “kendini başkası sanmak” doğrudan yekden bodoslama kuşkusuz tereddütsüz sazanlama tartışmasız tam bir sapıklıktır, ciddi hastalanma halidir; güç ve yetki ile buluştuğu an öldürücü sonuca götürücü bir tehdit ve tehlike demektir. Özenç gıpta meslek taklit amaçlı davranmak’lar, görev/rol gereği öyle yapmak’lar ya da adli suçlamadan yırtmak için kimliğini (veya suçu) inkar etmek’ler... Rolüne fazla kaptırıp kendini oynadığı zengin gibi davranma (giyinme imaj vs.) ağayım deyip ezecek maraba aramak mafyababasıyım deyip haraç toplamaya kalkmak yani set (film çekme yeri) ve sahne dışında da “öyle” davranma girişimleri...  Sahte dr. sahte dişçi sahte polis çakma paşa (A-a tanıdık geldi!) kiralık damat (kiralık katil?) hayali (platonique) sevgili (hayali ihracat?)...

Hmm uzaktan bakınca ne masum şeyler!

*

Pekii ya “kendini başkası sanmak”?

“peygamberim isa’yım (bkz. h.mezarcı) mehdiyim valiyim mısırsultanıyım kleopatra’yım barışmanço’yum ajdapekkan’ım”diye ortalıkta gezinenler..

Ve reenkarnasyon/tenasüh, bir inanç sapkınlığı olmak yanında sanki biraz da başkası olmayı isteme durumudur! Bizim putçulara sorulsa bi daha doğsalar (bir ölür bin doğar onlar âbisi) dünyaya acaba kim olarak gelmek isterlerdi?

-Hıı!

Yan masadan amcanın teki yanına sinkaf iliştirilmiş bir ad öneriyor. Uzaktan bakınca tam anlaşılmadığı görülüyor.

-Efenim?

-Herkesin bildiğini matkabın deldiğini honduras’tan geldiğini vb. sormucân.

-?

Bilgi

Şizofreni nedir / şudur:

Alıntı/iktibas: Kendi iç dünyasına yerleşmiş olan şizofren düş(ler) aleminde yaşar. Bu hastalığa yakalanma yaşı genellikle 15-35 yaşları arası derler. Vak’aların büyük bir kısmı kalıtıma bağlı olarak ortaya çıkar. Şizofrenide görülen belirtiler başka pgibiyatrik hastalıklarda da görülebilir. Hiçbir belirti tek başına tanı koydurucu değildir. Teşhis, pgibiyatri uzmanı tarafından hastanın ruhî muayenesi, hasta yakınları ile görüşme ve çoğu zaman hastanın klinik izlenmesi sonucu konur.

Tarzan komplex

Ünlü çizgikişi sevgili Tarzan kardeş de vaktiyle çocukluk ve gençliğini kendine evlat edinip büyüten maymunlara benzemekle geçirmiş, benzemediğini fark edince çok üzülmüş bunalıma girmiş idi (anti-narsius). Sevgilisi Ceyn (Jane) sayesinde ise insanlaşma sürecine girmiş idi ki bizim katil sapkın Tc aydınından beklentimiz de bu yoldadır. Lakin hiç umut yok; nesil değişmeden onlar asla değişmeyecek zira dünya değişti onlar hâlâ direniyor!

Fıkra

Bi mâcır (muhacir/göçmen) kızanına bayramda ilk defa yeni giysi almışlar, çok sevinmiş, anasına “Vaay nina, ben çok deniştim ya kendimi başkası sanıp ta başkasının evine gidersem” demiş (Anlatılan aynıyla vâkidir ve o saf kalpli küçük kız işbu muharririn halasıdır).

Özgür kızlar

Serbest bırakılan kızlar ya davulcuya ya zurnacıya!

Peki yolu şaşırmış kızlar nereye gider?

El-cevap / Bir Elaziz türküsü şöyle der:

saray yolu düz gider

bir edalı kız gider

o kız yolu şaşırmış

inşallah bize gider

Masum örnekler ise..

Çocukların anne baba âbi abla giysisi giymesi vb. büyümeye dair hem gereklilik hem de ne masum ve sevimlidir.

Oysa sapkın aydın..

Vee Tc aydını

180 yıldır kendini başkası sanan sapıklar

180 yıldır başkası olmak için uğraşan siyasimanyaklar

We bunu 180 yıldır başaramayan zamançalıcı şırfıntı suçlular

Ünlülere benzeme

Elwis Presley, Bab Dylan, Charli Chaplin’e benzemeye çalışma/taklit; onlar gibi giyinme konuşma şarkı söyleme..

Bu kulvarda “yarışma” düzenleme ödüller verme türlü sapkın tatmin

Elwis’e dair Japon ve Moğol “benzer” bile vardır.

(Haa dublörlük ise bir meslektir ve bu mevzuyla ilgisi yoktur)

İnsanın “âh taklit’teki seviye(!) nerdesin” diyesi geliyor.

Yetmeez..

Dahası da var:

Kendini köpeğine kedisine vb. benzetme

Hayvanına en çok benzeyen insan yarışmaları

Bilgi

Zararsız (zararı kendine) şahsi sapma örneği

Bu sektörün en önemli figürü kendini kediye (kaplan?) benzeten adam idi, çağın bir numaralı en sapkın modifiye çalışması olarak bilinir (Dennis Avner,Usa). “en iyi modifiye edilmiş insan” olarak tanımlanıyordu/tanınıyordu. “Ömrünü kendini kediye dönüştürmeye adayan Dennis Avner (54) hayatını kaybetti” (05.11.2012). Kedigillerden geldiğine inandığı için onlarca estetik ameliyat geçiren, vücudunu dövme ve piercinglerle kaplayan, dişlerini törpületerek kendini kediye benzeten Dennis Avner'ın Nevada'daki evinde 5 Kasım'da ölü bulunduğu öğrenildi”. Aman ne acı bi kayıp!

Başkası rolü yapmak(lar)

Başkası gibi olup rol yapma tiyatro sinema vb. faaliyetler? Eh malum, katili oynayan katil değil maktulü oynayan ceset değil silah gerçek değil mermi kurusıkı polis polis değil zengin zengin değil paralar sahte vs. Hmm buradaki “başkası gibi olma” işi tek bir istisna dışında anlayışla karşılanabilir. Nedir o / “yatak sahnesi”dir o. Ol sahneyi oynayan hatun kişisi ne oynadıysa o anda aynen o olur yani “sanat için yaptıydım mütâyit amca yâ” (sanat sanat içindir) falan mazereti geçersizdir zira aynıyla vaki vak’ası yaşanmış dahi iş olmuş da bitmiştir bile.

Vee meslek sahibi/gereği başkası gibi görünme durumları: Profesyonel ajanlar casuslar?

Vee zavallı Sabetaist yahudicikler..

Bi ömür boyu başkası (Müslüman gibi) görünme gizlenme -hatta bırak yaşam tarzını- bunu “din” haline getirme. bkz. “Sakladım söylemedim derdimi içime attım sustum uyuttum”.

Binaenaleyh zor mevzu zor iş zor hayat.

Dayatmalar

Peki ya başkası gibi görünme mecburiyeti?

Zorla şapka takke çorap giydirilme, itiraz edeni öldürme

Zorla başını açtırma, itiraz edeni okuldan atma

Zorla kırawat bağlatma, itiraz edeni işten atma

Âh katil kafirler(imiz) ne de güçlüydü bi zamanlar ve nasıl azgın..

Vee elbise dolabındaki delik

Bencil aydın yapısına sahip tipler (siz buna geri kalmış aydın da diyebilirsiniz) cahil halkın kendisini -bir türlü- anlayamadığından yakınır. Tipik bir yansıma psikolojisi örneği sergiler ve kendisini halka bir şeyler öğretmekle görevli sayar (toplum için sanat?). Bütün bu iyi niyet girişimlerine cahil halkın niye olumsuz tepki verdiğini tartışıp durur. Bu konuda kesinlikle önyargılıdır. Çoğu diktatörde görülen kendisini ilahi bir güçle irtibatlandırma eğilimi (lâ-yüsellik) bizim sözde aydınlarda biraz değişmiş olarak gözlenebilir: İlahi işlerle uğraşacak vakitleri olmadığından onun yerine batıyı veya Rusya’yı oturturlar (Son günlerde Japon/Kore hayranlığı da revaç buluyor). Aççik akıllı olanları ileri batı ülkelerini görünce cahilliğini yetersizliğini anlar, bu çocuklarda çok rastlanan bir tür akranına çatma komplexi gibidir! Ama gerçekle yüzyüze gelmek yanlış yapmalarını engellemez ve bu sefer de iki değişik kültürü ayıran asli unsurları anlayacak yerde bu ayrılıkların dış yüzüne, yansımasına takılırlar yani kültürden ileri gelen farklara... Ve yanlışa devam ederler: Onların sosyal protokollerine, onlar gibi giyinmeye, pipo puro smokin şapka papyona... sarılırlar. Bugün için yırtık kot pantolon (hâlâ) pop müzik (keşke klasik veya jazz olaydı) tıraş biçimi vs. taklidiyle seviye kaybı sergiliyorlar. Eskiler (Tanzimatçılar) en azından taklitte belli bir çizgi öngörmüştü (misal: Fransa kralıyla aynı terziden giyiniyorlardı). Oysa.. saçları punk bir Japon, puro içen bir Arap, rock and roll ile danseden bir Tibetli, arya dinleyen bir Moğol... ne ifade ediyorsa batılı olmaya azmetmiş bir Türkün traje-komik (ucûbe) görüntüsü de odur.

Görüldüğü üzre aydın sapıtması hiçbi’şeye benzemiyor..

İşbu şizofrenique vaziyet, yeniden seçilemeyen bir belediye başkanının, eski statüsüne yakın olmak adına aynı belediyede makam şoförlüğü yap­ması örneğinde kendisine benzerlik arayabilir.

Batılı olmaya çalışırken çağın teknik gelişmeleri karşısında gardırobta sıkışıp kalan veya orada saklan­mayı sürdüren (veya orda hâlâ tiren bekleyen?)  suçlu yüzyılçalıcı sözde aydın daha fazla alçalmadan dışarı çıkmalı ve dünyanın elbise dolabından ibaret olmadığını kabul etmelidir. Yoksa cahil sandığı halk kendisini orada kilitli unutabilir.

1908-2018 arası 110 yıla tekabül ediyor.

Eh unutmak için yeterli bi süreye benziyor!

Peki..

Ya kendini insan sanmak?

 

 

 

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık