• 28 Kasım 2014, Cuma 10:43
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

KELİMEDEN PUT

 

Daha çok iş işten geçti yerine kullanılan eski camlar bardak oldu diye bir deyim vardır. Biz konumuzla ilgili olarak öncelikle eski putlar artık kelime oldu sözünü öne çıkartacağız. Günümüzde birkaç geri kalmış ilerlememeye andlanmış muz cumhuriyeti ve yine bir iki dayatmacı sisteme dayatıcı kişiye endeksli ülke dışında sokaklarında ve diğer münasip yerlerinde put barındıran devletçik kalmadı. Bazı putlar totem geleneğinden sadece gelenek’i kalmış tören seviyesinde seyreden ve mensupları adidas tişörtlü cocokola şişesi hayranı zenci Uzakdoğulu sade vatandaş dışında kendi var tapınanı yok cinsinden kelaynakların son perdesini oynuyor.

Buna karşı özellikle ve teselli bâbından gelişmekte olan ülke gibi sahte bir ambalajla halkına şirin görünmeye çalışan devletçiklerde kelimeler (kimi zaman kişi adları) tabu kılınmıştır. Tabu geleneğinin vazgeçilmezi ise put’tur. Eric Fromm’un eserlerinde sıkça değindiği gibi “...put yüceltmekten çok bazı insan davranışlarının belirtilmesi yönünde bir eğilim” öne çıkmaktadır. Bu türlü bir davranış ise “bazı dünya görüşleri (ideoloji) ile sosyal sistemlerin kutsanması ve tanrılaştırılması biçiminde” işlerlik kazanır. Bu da ilişkiler ve onların imajları makinalaşma politik görüş veya kurumların tanrı edinildiği/sanıldığı bir sapmaya yol açar.

Bir diğer sapma da bizzat tanrı inancın putlaştırılmasıdır ki buna İslâmi terminolojide şirk adı verilir. Tek tanrı inancıyla birlikte kimi yardımcı tanrı ve tanrıcıklar özel kutsallar kutsal aracılar vs. şirkin dolgu malzemesidir. Şirket sözü ekonomik bir terim olmakla birlikte dinde şirketleşme anlayışı sapkın bir tavırdır, tanrı birliğini inkardır ve ve İslâmın tevhid/birlik inancına aykırıdır.

Girişte anılanlar ışığında düşünürsek İslâmı tanımayan birisi bütün bu haklı ve doğru tesbitlerin sonucu olarak ayrı bir tanrı, başka bir “tanrılı din” arayışına düşebilir (Eric Fromm’da bu eğilimin izleri görülür).

Bu noktada artık iş fetişist ve nekrofili seanslarını geçip kişi ve kelimelerle yeni bir din kurma aşamasına dayanmıştır. Batıda bunun sapkın -ama seçkin- örnekleri vardır, hatırı sayılır bir entelektüel birikime seviyeli taraftar ve tabana sahiptir. Bu kişiler iddialı ve/fakat rahatsız edici(!) bir arayış içerisindedirler. İslâmla tanışmaları durumunda mevcut beyin sancıları sona erecektir.

Ya bizimkiler?

Onlar bin yıllık bir İslâmi geleneğin mirasçıları oldukları halde kimi kelimeleri putlaştırma sahte tanrılar edinme veya icat etmenin balçığında tükeniyorlar.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık