• 12 Haziran 2019, Çarşamba 14:29
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

İtdalaşı

İTDALAŞI

veya “Zangaro’da darbe”

-İtdalaşı romanı üzerine muhtasar bi tahlil denemesi-

Hedef kitap: Frederıck Forsyth, İt Dalaşı, e Yay. İstanbul-1974 (I. baskı)

Yazar, İngiliz gazeteci/yazar

*

Kitabın özgün/düzgün adı the Dogs of War olmalı / diye hatırlanıyor (Savaş köpekleri veya Köpekler savaşı diye anlamak mümkün).

Bilinen terim anlamlı itdalaşı ise (yani dogfight) rakip/düşman ülke uçaklarına dair karşılıklı bir taciz türü diye bilinir.

Hmm deyim anlamı ise çıkarcılık amaçlı/bildirimli arsız utanmasız mala mülke çökme çöreklenme talan yağma çapul

*

Yer Afrika’da uyduruk bi devlet (Zangaro?) ki hepsi öyle / aynen bizdeki gibi! Tut ki Zimbabve Angola Zaire Kongo Uganda Fiji Somalia vb. Aslında biz ülke ve tarih olarak benzer bir karayazgının hiç de yabancısı değilizdir. “kendisi himmete muhtaç dede acaba kime nasıl himmet ede” diyen bir kıssa anekdotu sanki Tc insanları için söylenmiş gibidir vb: ılan kendü egrisin bilmez tevi boynun eğri tir(miş). keza “..dikli çamırlıya mâna bulurmuş” atasözleri de aynı halet-i ruhiye için söylenmiştir. Yani Zangaro pekâlâ Tc olabilirdi dahi olmuştu (idi) hemi de kaç kerre! (bkz. rejimoturtma amaçlı 1908, 20.. 23.. 29.. 27 mayıs 1960, 12 mart 1971, 12 eylül 1980, 28 şubat 1997, e-muhtura 2002, 15 temmuz 2015.

Dîger bir ifade ile: Binaen-aleyh yaşassın 23 nıssan 19 mais-renault 29 hyundai 30 awgustos-ögüst arabası 10 kasımpati çiçek demeti.

Görüldüğü üzre “milli” darbe listemiz(!) epey uzun kabarık ve renkli manzaralar sunuyor (ek bilgi / tablo rengi: Kankızılı).

*

Neyse..

Roman başkişisi bildik tür bir kiralık katil / paralıasker. Uluslararası güçte bir İngiliz maden şirketi (bilmemne company) ol gariban ülkedeki elmas madenine çökmek ister. Ve anılan (adı neydi?) tetikçi ile anlaşır. Eşzamanlı olarak komünist Rusya da aynı fikirdedir/niyettedir. Darbe ön hazırlığı ardınca hem komünist Rus hem de İngiliz kapitalist sömürücü katiller ikisi de bir gemi ile değişik sularda seyrederek hedef ülkeye doğru kalıcı bir mutluluk türü getirmek için yola çıkar. Darbe hazırlığı denen şey basitçe şudur: Katillerin belirlenmesi öldürme motivasyonu gerekli silah/para tedariki kukla yönetim tesbiti kahraman gerillalar/âsiler işbirlikçiler uygun şartların hazırlanması sözde halk desteği milisler sempatizanlar gazete dergi radyo tv yayınları sistemli istikrarsızlaştırma iftira kampanyası vs. vb. ilh. ve bol miktar kan akıtma (suikastler faili-i meçhuller infazlar bombalamalar taramalar mısır gibi patlatılan bombalar yolkesmeler kafaya sıkmalar...) âh / aa ne kadar da tanıdık geliyor!

Zangaro.da garip bir sosyal gerçeklik, çarpık bir demografi yapı vardır: Yabancı işçi/sığınmacı/mülteci sayısı ülke nüfusundan daha fazladır! Ve bizim tetikçi, kukla darbeci sözdegenerali sütre/kamuflaj olarak kullanarak gizli ve asıl hedefi olan mülteci kitle adına darbeyi gerçekleştirecektir.

Hâ bu arada organizecibaşı başkatilimiz, durduk yere darbe finansörü büyük şirket sahibinin kızıyla da mutlu birkaç ay geçirir. Yazar bize bunu -tam bi ironi örneği halinde- ezilmiş halklar adına alınmış bi’tür intikam olarak sunar. Hani okuyucunun zekasıyla dalga geçmek de bu kadar olur!

Neyse.. asıl trajedi gariban Zangaro ve talihsiz halkı değil başkatil üzerinde işlenir: Adam kanserdir (Hep marlbora veya camel marka cigara yüzünden). Amcamız, giderayak ömürboyu gariban zenci öldürerek geçimini sağladığı bir ülkecik’e kıyak geçmek ister (gibidir). Hakketen bunu bi’şekilde başarır.

Tam burada şunu söylemek gereklidir / yoksa masum okuyucu ne yazık anlayacak donanıma sahip değildir / nedir o / şudur o: Günah çıkartma! Yani hıristiyan usulü vicdani telafi mekanizması (bkz. Suç ve ceza / bütün Rus klasikleri vb.)

Lakin adamımız -pek cömert olduğundan- zaferin keyfini sürmeyi ülkede azınlık olması gerekirken çoğunluk haline gelmiş bilmemkim kabilesi şefine bırakır. Kendi mi n’apar / şunu ve şöyle ş’apar: Kısa ve yakın bir yakınorman gezisine çıkar. Roman boyunca ağzından düşürmediği spanish harlem (Harlem ispanyası/Harlemdeki ispanya?) şarkısını mırıldanarak kendi kafasına sıkmak üzere ağaçlar arasına süzülür. Ve çoğa varmadan kaybolduğu ağaçlar arasından anlamsız tek el silah sesi duyulur.

Yaralı bir hayvan gibi davranmış sakin sapa supa bir yer gözetmiş ve orayacak geberip gitmiştir. Hmm nasıl ki itler (çakallar sırtlanlar vb. canavarlar) av veya bir leşe üşüşür ve birbiriyle dalaşırsa işbu romanda da vahşi kapitalist ve komünist ülkeler de aynen öyle; sistemli fakirleştirmeye maruz kalmış/bırakılmış sömürge ya da sömürge ertesi ülkeciklere böyle yüklenip saldırır.

*

A-a ne kadar da tanıdık bi cenneth watanın yakın tarih manzarasını andırıyor ama dî mi ey inceruhlu dostlar! İpucu/koordinat: 5/4.ü anatolia 5/1.i trakia toprakları üzerine konumlanmış tarihi şan şeref dolu enikonu bağımsız bi devlöt terörü denirse merama epey yaklaşılmış sayılır.

Ama Zangaro vb’ne göre ciddi bi fark var: Tc’deki periyodique/sıralı darbeleri önüne kahremân sıfatı iliştirilmiş gayetlen  “milli” bir müessese yapıyor(idi).

*

Sahi yâ.. roman başkişisinin adı neydi / ket şano (C.a.t. Shannon) gibi bi’şeydi galiba / evet kesinkes öyle idi.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık