• 10 Temmuz 2018, Salı 10:51
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

İstemezük!

 

“istemezük.. söyletmen urun!”

Bu tavrı bi’yerlerden  hatırlıyoruz ve bunun basit bir itirazdan öte anlamlar içerdiğini biliyoruz. Evet bu.. bu bir zihniyet meselesi: Sapkın zihniyet.

Malum fıkradaki gibi “temel anasını göremesin” deyip kader yoldaşını harcama’dan değişik ve elbette daha tehlikeli bi insan(sı) modelle karşı karşıyayız. Ne zamandır.. hazırlık/kuluçka dönemini (Tanzimat) de sayarsak 180 yıldır. Bu kafa 1908’de iktidarı ele geçirdi. 20’lerde bunu bize dayattı şapka takke takunya çorap fanila besmele ezan Kuran yüzünden insan astı üzerimize bastı kendini batı’ya tescilletti bilcümle müselmânı inim inim inletti ama asla “bi kıdım dahi” meşruiyet elde edemedi. Esir düştük amma esareti hep reddettik. Sapkın tayfa ise hep basitkatil zimmetçi (bkz. indian yöresi teberru) çişbankçı alkolik sıradan athırsızı adanmışdinsiz kalitedışı dünyadışı sıradışı der-psiko a-sosyo anti-tekno olarak kaldı. Bize de rakı yerine coğrafyasına göre wotka veya tekila önermek kaldı!

istemezük..

parmağında yüzük

dili pabuç ağzıbüzük

yönetmelik türlü tüzük

Adamlar (ve karılar hatta üniversiteli gençler) III.köprü Marmaray III.havaalanı Kanalistanbul Nükleerenerji vb.ne karşı. Bu istemezük’te ciddi anlamda samimiler. Bu da onları hasta ve tehlikeli kılıyor.

Misal..

Nasıl oluyor da ortalığı şey götürmesine rağmen Smyra’da (izmir?) vb. birkaç beldede kötüler hâlâ güç’ü tasarruf edebiliyor (Hele bi de bi kadıköyü örneği var ki mufassal bi doktora tezi. Orada ideolojiden çok çarpık demografi öne çıkıyor). Neyse, bu ne menem (menemen/aynen) bi sapkın ısrar adanmışlık kararlılık ve tehlikeli bi inattır böyle! Mevzu elbette belediye hizmet kalitesi değil ideoloji de değil zira komünizm çökeli bile otuz yıl oluyor. İlk heyecan mahsulü yani 30’lu yıllar motivasyonu desek o dönemden sağ adam dahi kalmadı nesil değişti, mezarlarını hatırlayan yok. Firavun nemrut ebucehil hasabsabbah vb.den daha üstün ve donanımlı sonsuz yetkili sarf etkili astığı kestik kestiği astık bir güç.. bunun nostaljik devamı mı / hayır tam karşılamıyor. Anlama/okuma amaçlı acayip siyasi ruhi analizler yapılabilir / yapılmalı / yapılıyor.

Bazen (her zaman değil) zor soru/durumların kolay/basit açıklaması olabilir filhakika bunun tersi de geçerlidir.

İşbu iddiamızı tartışmaya açmak istiyoruz.

Az yukarıda geçen ünlü kafirlerin/zalimlerin dayattığı yaşam tarzından yola çıkmanın nesi garip!

Şusu garip: Zihniyet.

O da şöyle işlerlik kazanıyor:

Bir kafir putçu (putperest putsever putatapıcı paganist) pişirdiği en güzel yemeği kendi yemeyip götürüyor putun önüne koyuyor (bkz. İndian yöresi oyun havaları). Çiçek de aynı; en güzel çiçeği kendi evine vazoya sevgilisine değil götürüp putun önüne bırakıyor. Oysa putu kendi yapmıştır puttıraşa yaptırmıştır putun yiyip içmediğini bilir ertesi gün kokan yemekleri gider kendisi alıp çöpe atar puttaki karga (veya başka kanatlı yaratık) pisliğini kendi temizler ya da gönüllüye/görevliye veya parayla yaptırır. Yemek çiçek böcek bırakma çocuk/kız bedeni sunma (kesip biçme kanını içme vb.) hepsi bir ritüle (ciddi bi törenler zinciri) tabidir ve rastgele icra edilemez (kolayberi ilga edilemez) yani tapınç esnası oyunbozanlık etmek durduk yere aksırıp tıksırmak öksürmek kaşınmak etrafa bakınmak (hazzrool veya ssasduruşu bozmak) cezai müeyyide gerektirir (öldürülme de dahil). 

Yani mevzu basit bir iddia inatlık sergileme/sürdürme değildir / bir “DİN”dir!

Herhangi bir ülkedeki (misal: Honduras) iktidar işbu benzer tipolojiye/sosyolojiye dair “Yahu şu kadar hizmet götürdük gene de bize niye oy vermiyorlar âbi” diyerek boş yere üzülmemelidir. Olanla ölene çare yoktur ki bunlara ola..

Hasta amca ve karılar kendi sapınçlı dünyalarında mutlu. Mutlulukbozucu olmak bize hiç yakışmaz. Nasıl bir hinduyu inek’inden ayırmak azap ise onları da putundan (huzurdanırak) ve ortalığı götüren nesnelerden ayırmak zulüm olur. Eh zalimlik de bize yakışmaz zira onlar nefslerine zaten fazlasıyla zulmediyor.

Peki n’olacak böyle yazık değil mi gene de / evet öyle / çok yazık.

Çözüm mü / yok çözüm mözüm / peki ne var / şu var:

Nesil.. evet nesil değişecek. Günümüz dede ve babalarının (elbette nine ve anne) sabıkasını (mirasını?) reddeden günahını işlemeyen ruhsağlığı yerinde erdemli bilgili puttan putçuluktan uzak puta değil yoksula yemek ileten sağlıklı bir insan tipi.. Hatta dinsiz olsa dahi gireceği günahı kendi belirleyen yemeği kendiyiyen çiçeği puta değil sevgilisine veren kalite zevk seçkin eğlence sektöründe benilüx yaşam kalitesi gözeten bir sosyoloji.. Evet bu mümkün. O zaman dünya yaşanır insanlar daha anlaşılır olabilir, rol dağılımı kendini gerçekleştirme mümkün kılınabilir ve zaten “huzur” böyle bi’şey değil midir? Yani ille Müslüman olmadan da Swidzerlandlı Norwaylı Finli Danlı gibi yaşamak mümkündür. Niye “Somalialı gibi”yi tercih ediyorsunuz be adamlar neden gardınız yerlerde niçin çıta’yı düşürüyorsunuz! Madem inancınızda/inaçsızlığınızda öbürdünya yok ee buranın/budünyanın bari tadını çıkarsanız ya!

Aslında..

Dayanamıyorsunuz değil mi.. Daha dünkü (20’ler) paryaların ayağa kalkmasına “üstün”lük elde edişine/temsil edişine insanlaşmaya katlanamıyorsunuz. Öyleyse/ki öyle artık bizden size acıma yok binaenaleyh şeytan azapta gerek “kininizle geberesiniz” (Âl-i imran, 119).

*

Haa “istemezük” ne mi / şu:

Kendisi, darbeci katil yeniçerilerin itiraz reddiye protesto sloganı olarak bilinir ve “istemiyoruz/kabul etmiyoruz/reddediyoruz” demek olur. Sonra günü geldi (zamana bağlı şartlar/âmiller) yeniçeriler yok edildi. Günümüz istemezükçüleri’ni bakalım nasıl bi vak’a-yı hayriye bekliyor!

*

söyletmen urun” için ise müstakil bi yazı döşenmemiz gerekiyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


İbrahim  Kurt İbrahim Kurt 13.07.2018 05:20

Gönlünüze , kaleminize sağlık...

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık