• 29 Ekim 2020, Perşembe 12:25
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

İkincil adamlar cumcumu!

İKİNCİL ADAMLAR CUMCUMU

İtirafımdır

Benim -kendim yetmezmiş gibi- bir kötü huyum var.

Bir dîger deyişle huyum pis.

I.değil II. yani yan tâli (şef-tâli bey?) arkadaki/gölgedeki/fulû kişi durum iş hareket dekor motif kostüm fon vb. gibi nesneler daha çok dikkatimi çekiyor ilgimi de çekiyor ve ben onlara daha çok değer yüklüyor önem veriyor ilgi gösteriyorum ve bunun bugüne kadar herhangi bir zararını görmedim bilakis acayip yararını görmüşüm gördüm görüyorum göreceğim görürüm...

Misal mi... // Sahnedekiler

Sahne önü değil de yanda arkada saf tutanlar iş tutanlar tutunmaya tutturmaya çalışanlar;

öndeki şarkıcı değil de yanda arkada ona ayak uyduran (aslında ayak veren) II.dereceden dansçılar vokalistler (ses destekçisi) suflörler dublörler hele o cânım yankarakter yedek/yardımcı oyuncular (bkz. tiyatro kulisi/sahnegerisi ya da futbol yedek kulübesi) figüranlar...

Başbalerin başdansçı başgurme (çeşnigirbaşı) değil gerektiğinde onların yerini almaya (doldurmaya) hazır beklem beklem bekleşen kılını çeksen yetenekfışkıracak fırsatsız nasipsiz şanssız talihsiz “garson/komi” âbiler ablalar (bkz. kafirpirens Charles komplex // U.k./england). Ağa değil kâhya, bey değil kedhüda, usta değil kalfa, kalfa değil çırak // neerde tırak orda bırak!

Ve onlardaki “kutlanası” o beklenti umu ümit gününü bekleme (gününü gösterme?) tehlikeli sabır yükselme/temâyüz şehveti gizlenmiş kıskançlık gözdikme fırsat kollama kendini yakıştırma görünme arzusu görünürlük gayreti fark edilme dileği keşfedilme umusu... fakat asla hasetlik değil kat’a kifayetsizmuhteris.lik değil (bkz. abdullatifşener komplex).

Hmm II.adamlık

(karılık da olabilir // II.karı/kuma ise işbu makalenin konusundan epey farklı bir alandır)

*

Evet II.adamlığı küçümsemek doğru değildir zira işin ulvi/nebevi mübarek örnekleri vardır.

Hazret-i Âdem insanlığın atası ikinci ata ise Nuh Nebi’dir. Tufan sonrası Allah tarafından korunan seksen üç adanmış inançlı ile insanlık tarihi devam edebilmiş. İşbu tür II.adam ve çevre kompleksini bu gerçekle temellendirmeyi yerinde buluyoruz. İkinciadam nerdeyse bütün Allah elçileri için bir vazgeçilmez olarak karşımızdadır. Hz. Musa ile kardeşi Hz. Harun, Hz. Yusuf ile Bünyamin, Hz. İsa ve seçkin Havariler. Allah Rasulü için Ebubekir (İsmailiye/Haşhaşi inancındaki nâtık ve sâmet ikilemesi ise sapkın ve bâtinî bir yorumdur). Yani her elçinin yanında onu rezerv koymadan şart koşmadan onaylayan bir dost ve aynı kalitede bir çevre (ashap) bulunmuştur, Allah’ın dilemesi böyledir. Bu Allah’ın sunduğu yardım yanında işin sosyal siyasi mekanizmasını anlama (okuma) yönünden de ihmale gelmez bir veridir, bu işler böyle yürür! Yön farkı ise insanlığın kaderini belirleyen en önemli unsurdur. Yani kötüler de aynı ya da benzer (paralel) şekilde teşkilatlanarak kurum niteliği kazanır.

*

Sâded yahut zurnaya dair sonlama

Hazar yahudisi ya da (bi riwayet) Kırım Akmescit Karpat rum köyünden Angora’ya göç familia ahfadı wehbi Koch. Adıgeçen ortaanadolu (centrium-anatolia) kasabasında bol el-rakı tüketimiyle ünlü kürk/türk ocağı (rejimsacayağı) lokalinde toplanmakla ünlü cülusmahalli/oturmayeri (meclis?) kâtibi... hilafetin ilgası imhasına dair maddeyi bizzat yazmıştır ve bu mâye/maya rüştispatı önalma (cüret // tabiiseçkinlik) sayesinde tc.nin enzengin kişisi eylenmiştir (işe gerekmediği halde adıgeçen bina çatısını onarmakla başlamıştır) ve elbette I.adam.dan sonraki sıra, yoksa kimin ne haddinedir! Öteki kâtip ise sözde Çorum yöresi doğumlu köken olarak mardin/Midyat (y)ezidisi Hıfzı Weldet (Velidedeoğlu) idi. Canı zenginlik güç tasarrufu yanında prof.luk yazarlık gastecilik çekmiş olmakla anılan alanlarda temayüz et(tiril)miştir. Keza II.abdulhamid.in halfetvasını kaleme alan Elmalılı m.hamdi (yazır) canı öyle çektiği için böyük islamalimi, adıgeçen yerebatasıca fetvayı dikte ettiren Arnavut kökenli m.akif (Ersoy) canı öyle çektiği için böyük islamşairi eylenivermiştir. Mezkur amcalar balet saksafoncu diplomat jeneral uşşakizadewedatlık da isteyebilir ve orayacak naspedilirler idi kim nicesi öyle şaapılmıştır. Ünvan makam statü mewki (II.mevki?) para ün şan şöhret göbekbüyütme ensekalınlaştırma damabıyık bırakma şapka takke tekke Mekke besmele iskele ezan kuran.dan adam(lar) asılırken dahi aya-sofya kapatılıp (çank)aya-sofra kurulurken aynı yıllarda sadece ist.da açlıktan ölen bebek sayısı (1/yıl) onbin civarı idi. Tutlu olcun // yaşşasın cumcum hatta daha da pek yaşşasın 23nıssan-made in japan 19mais-renault 29hyundai-made in korean 30awgustos-ögüzt arabası 10tutam kasımpatı çiçek demeti üretim tesisleri wd. wee ayrıeten yaşasın 09mais-dacia festiwalle (Russia)

*

Bunca II.demişken benim II.kötü huyumdan söz etmemek haksızlık(!) olurdu.

Ben çizgiroman çizgifilim bildikfilim (cinema?) roman; gerçek yaşamda suçlanma kaçma saklanma gizlenme aranma teslimolmama yeraltınainme vb. vd. vs. ilh. iyi.yi değil kötü.yü yani kanunkaçağı sözdesuçlu rejimmuhalifi amcaları tutarım silahlı/uniformalımemur güvenlikçi (securititat) dayıları değil // yani lanetolası federalleri (damn federalls/curse probable federals) değil. binaen-aleyh kimse bana espiyoncu gammaz jurnalci ihbarcı/muhbir geçi.ci satıcı ötücü itirafçı diyemez / dedirtmem!

Ez-cümle

Hele bi de mevzu rejimsuçu bir dîger deyişle carirejimemuhalefet yani yüzyıllık manyaklaşma süreci ifşa we diklenme ise... yandıgülümketenhelwa!

*

Haa “II.adam” mı

O şevket Süreyya.nın (Aydemir) III.adam.ı yazamadan çekip gittiği (nirwana mıydı ora?) kitabının adı (bkz. remzi kitabevi, istanbul-1966)

Süreyya demişken soyadındaki iki “y”den birini silip atan (tek delikanlı hareketi?) galiba dersim ermeni-kürdü şairimtırak bi süreya (cemalsüreya) daha wardı ki katiyen konudışıdır. c.süreya edebiyatakımı sektöründe  II.yeni öncülü kabul edilir. II.yeni Sezai Karakoç dışında küllüm dinsiz yabancılaşmış komünist cinsisapık wb. idi

Hmm süreyya mı ne demek / Arapça ve şu demek:

yedili takımyıldızı (Türkçesi “ülker”)

Hmm  hani gel de şu çok bildik püsküwit markası Yahudi malı ülker.i düşünme! A-a kurucusu sabri/basri amcası da bi Kırım yahudisi ki oğlu bilmemkim ülker (murat?) Kadıköy.de ilk imarvurguncusu (1963?) chape sacayağı bi familianın iyiaileçocuğu şımarık yetersiz lümpen (bkz. çamurbanyolu karı güreştirme seansları) sözderessam b.baykam.ın (keşke rum kafiri osmanhamdi.nin tırnağı olabileydi) resimsiz boş çerçeve tablosuna -galiba- 1oo binküsur dolar saymıştı ki uyanmamıza/ayıkmamıza wesile olmuş idi / Rabbim şaşırtıyor.

*

Ek bilgi

Murat Ülker'in 2013 yılının nisan ayında Bedri Baykam'dan 125 bin dolar ödeyerek satın aldığı 'Boş çerçeve' isimli eseri, Contemporary İstanbul'un en çok ilgi gören eserlerinden biri oldu. Ülker tarafından satın alınmasının ardından çokça tartışılan eser, Yıldız Holding'in koleksiyonundan Santiago Torres'in interaktif sanal mekanlı dijital ekranı ile birlikte sanatserverlerin sergideki ilgi odağı haline geldi. Sergide 'Boş çerçeve', Torres'in sanal mekanlı dijital ekranının önünde sergilendi. Haberturk.com 'Boş çerçeve' isimli eserin Contemporary İstanbul'da sergilenmesinin ardından Murat Ülker'in eseri satın alma fiyatının çok üzerinde bir bedelle Milanolu bir galeri aracılığıyla sattığını öğrendi (İnt. tarzı bi haber).

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yusuf yusuf 19.11.2020 20:19

Reisin ortagıydi bir zamanlar ülkerin.

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık