• 01 Temmuz 2019, Pazartesi 11:07
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

CHP Dönemi Edebiyatında Çocuk Nefreti!

CUMCUM/chape DÖNEMİ EDEBİYATINDA “ÇOCUK NEFRETİ”NE GİRİŞ-I

-muhayyel bi doktora tezine takriz-                                                                                  

osman kibar: cahil/sapikus örtmen ve akademiqlerin “millimücadele” veya “cumcum dönemi” dediği benimse ısrarla “chape dönem”i edebiyatı dediğim pisliklerdeki (hasseten romanlarda) “çocuk nefreti” doktora seviyesinde araştırılıp mutlaka ortaya konmalıdır. bunu pek istiyorum. mutlaka gerekli görüyorum. yok mu çevrenizde aklıbaşında bi’kaç akademiq. vee yine aynı vahşi dönem ama daha çok şiirde “kadın aşağılaması” konulu doktora çalışması da katiyen yapılmalı.

*

bir paylaşım örneği:

derya eriş: çalıkuşu romanim bitti.gecelim yorumuma: reşat nuri güntekin in türk edebiyatından bu muhteşem eserini çok beğendim.bazi eski kelimeler olmasına rağmen yeni basımı bu kelimeleri anlamlariyla açıklıyor ve bu gerçekten harika.ogretmen feride'nin kamran'a olan sevgisi ve aşklarını yaşanan zorlukları,sefaleti o dönemleri çok güzel anlatan bir eser.hepimizin eskiden beri bildiği ve …. başucu kitabı olduğu bu kitap herkesin hayatının belli dönemlerinde okuması gereken bir kitap.herkese tavsiye ederim ve teşekkür ederim” demiiş..

*

işbu paylaşımdan hareketle / bi el-cevap denemesi:

osman kibar: hay binkunduz yanlış mı görüyorum vasataltı merdivenaltı ve kalitedışı bi çiziktiriyi beğenmek ha (hem de xxı.yy çeyreğinde) pek üzüldüm. age (yani adıgeçen) romanımsı xıx.yy fıransız romanlarından aparma/aşırma (ltf dikkat: xx.yy bile değil. yine xıx.yy fıransız şiirini ise ateist/komünist garipçiler kopyaladı) yapıt/sapıt ve osmanlı dönemi dinsiz (ispatiyeci/pozitivist) hıristiyan eğitimli/eğimli feride tiplemesi yüceltiliyor. aynen örnek dişi bir misyoner olarak.. yapmayın etmeyin beğenmeyin etkilenmeyin ucuzagitmeyin efendim ltf kalite falan gözetin. farkında olmadan idealize bi rahibenin hayatını okumuşsunuz. haa bilahare tc.nin örnek tiplemesine pek uygun düştü acayip yücelttiler onu. peki derya hanım bi kadın (belki de anne?) olarak işbu romandaki “çocuk nefreti” hiç mi dikkatinizi çekmedi.. nasıldı ama bütün müslüman çocukları pis sümüklü sakat çirkin piskokulu kulaklar kepçe giyimler dökük iğrenç varlıklar idi değil mi / hatırladınız.. hmm tek bi çocuk vardı hani ilgiyi hak eden (seniha mıydı o) peki niye. anası hafifkarı olduğu içindi dii mi.. ötekilerin anneleri ise namazında niyazında ve müslüman yani olceek şiiy diil idi. ne caanım melmiiket ama.. işte bu motivasyonla 100 (+80 / top. 180)  yılımız çalındı çok ucuza gittik çook. ha şimdi siz bana da kızdınız haliyle ve anında taraf oldunuz. (ltf yanıldığımı düşünmeme izin veriniz tşkr.) şimdi anlar gibi olduk mu acııba tc lise örtmenleri neden bu kitabı hatmettirmeden kimseyi mezun etmez. hele bunun bi de “yaban”lısı (bkz. chape roman yarışma 1.si, 1932) var ki yakupkadri ateist/hıristiyan sonra yeniden dinsizi tarafından ve incil.e göre dizayn edilen.. (halideedip ise %100 yahudi olduğu’çün tevrat.a göre ve ingilizce yazar sonradan türkçeye çevirtip de bastırırdı) yanii 35 yaş şiirini (bkz. chape şiir yarışması 1.si, 1946) hiç sormayın. a-a nedense hep “chape” çıkıveriyo karşımıza (başka neremize olacaktı ki). şimdi diiceksiniz hepsi mi (b)öyle hee aynen öle. “siz kendinizi bi’şey mi sanıyônuz be” hmm “eh” yani elbette öle sanıyôz yani şöle / beni chape zevk hezimeti beğeni zilleti bu ve benzeri şeylerle kandırabilmek ve dinsiz eyleyebilmek için epey uğraşılması gerekecek yani ucuza gitmek yok acizane size de tavsiye etmek isterim. inanın acayip güçlü özel güzel sağlıklı hissettiriyor. peki üşenmeyip bunları neden yazdım.. hiiç içimden geldi ama var ya bi de etkilendiğinizi düşünün amma da iyi giderdi haa zaten chapeliyim putçuyum derseniz neerde tırakk orda bırakk hesabı işbu haddini aşmakla malul edebi tedavi girişimi yarım kalır. gene de “tşkr çok ederim size ben” (bu cümle o türkçe kıyımı dinsizlik yüceltmesi intihal terbiyesizleri ve onca selüloz masrafı/yığını yanında acayip masum kaldı).

*

ilgili tepkiler

emine tanırgan: (..teveccühlü ifadeler silinmek istendi..) bilgi yumağı gibisiniz. ip çekildikçe ilmekler atılıyor dimağımıza. zarif ve bittabi naif bir edebiyata derli toplu girişimler bunlar. sürüden ayrılanı kurt kapar ya hani. ayrılalım efendim, bırakın bizi kurt kapsın. çobanı zayi bir sürüden keramet beklememek gerek. zirvede kalsın sonumuz. kahramanca kurda yem olmak efdaldir.

*

bünyamin çoban:

çalıkuşu ve yaban romanlarıyla ilgili hiç olumsuz eleştiri okumuş muyduk? benim için ilginç değil ama dikkate değer olan, son günlerde elif şafak ve ayşe kulin'in de dahil olduğu çocuk merkezli kötülük edebiyatı! başka ülkelerde nasıl'ını bilmemekle birlikte (paralellik gösterebileceğini tahmin ediyorum) evet, edebiyatımız uzun yıllar siyasi kontrolün elindeydi. ve bunu siyasi kontrol, gizleme gereği de duymadı. yine bu dönemde yayınlanan birçok eserin çalıntı olduğunu da biliyoruz. (batılılaşma telaşı da bunda etkili olsa gerek) dikkat çekmek istediğim husus, aslında çocuk nefreti! buradan fikir üretilmesi gerektiğini düşünüyorum. o dönemdeki çocuk nefreti çocukların cahil, sümüklü, çirkin olmasıyla sınırlıydı. bugün karşılaştığımız manzara ise bambaşka! herkesin malumu olduğu üzere, sadece son günlerde gündeme gelmiş olsa da belirli bir zamandır çocuklar en insanlık dışı cinsellik sahnelerine kurban ediliyor. elif şafak'ın en detaylara kadar cinsellik organlarını gayrı edebi bir şekilde tarif ederek yazdığı sahneler ortada. aynı sahne abdullah bilmemne kişisinde de görülüyor. ayşe kulin'in yazdıklarını ise okumadım. muhtemelen başkaları da vardır. ben bütün bunların organize olduğunu, birilerinin bunlara bunları yazmasını salık verdiğini düşünüyorum. çocuk tecavüzleriyle aynı zamana denk gelmesi rastlantı olmayacağı gibi bu kişilerin arkasındaki güçlerin çocuk nefretinden/zulmünden ne amaçladıklarını iyi düşünmek gerekiyor. hedef belki de kıyamet ya da isa mesih'i bir an evvel getirmek. (bizim peygamberimizin kız çocuklarının diri diri gömüldüğü bir zamanda geldiğini de unutmamak gerekir) tapınacakçıların/masonların bu amaç uğruna dünya üzerinde faaliyet yürüttüğünü biliyoruz. bu yazarların arkasında kim var?

devam.. bilgi kirliliğinin farkında mıyız? herkes bir şeyler biliyor ve herkesin bildiği başka türlü. hepimiz bir yerlerden öğreniyor, inanç ve duruşumuzu ona göre şekillendiriyoruz. benim bildiğim/dediğim doğru demek yerine kendi bildiğimizi sentezlemeli, gözden geçirmeli, bütün zıtlıklarıyla iyi araştırmalıyız. bilgi çağı dediğimiz şu zamanda bu ülke insanının neden bu kadar çelişkili kabuller içerisinde kaldığını da ayrıca düşünmeliyiz. takındığımız üsluplarla kimsenin net bir sonuç alamayacağını anlamak durumundayız. çirkefliğe varan refleksler aslında durumumuzu gözler önüne seriyor. en basitinden, yaban romanının kaliteli mi değil mi olduğunu anlamak zor değil. yazarının kim olduğu, ne şekilde basıldığı, neden popüler olduğu, içerisinde ne yazdığı... bunlar gizemli bilgiler falan değil ki. chape döneminin yaptıkları/duruşu konu edilmiş. bunlar da gizli bilgi değil. chape ilk dönem politikalarını kendi reddetmiyor ki biz niye aksini iddia edelim. şu var, doğrular kabullerden önce gelmeli; duygulardan, tarafgirlikten de öyle.

..en acısı şu: çocuk istismarı dedik, dediğimizle kaldık. tepkiler, gördük ki başka şeylere geldi. dilin katli(!) bir çocuk katlinden daha dehşet verici! işte toplum olarak bu kadar duyarlı olduğumuz sürece daha çok çocuk tecavüzü olacak çünkü kurumların dinli ya da dinsiz oluşu, bizden ya da başkasından oluşu insani değerlerden önce geliyor. bir şeylere bağnazca taraf olduğumuz sürece (tarafsız olalım demiyorum) bu toplum daha çok acı çeker.

*

osman kibar: eyvallah.. “anlama okuma üretme ve tavır” ve muadil mutedil bi dil.. demek oluyormuş. kötülerin hep korktuğu şey bu işte. bizi böyle gözüaçık haris iddialı hedefli edepli bilgili erdemli üretici üstün ve aşkın görmeye dayanamıyorlar zira kendileri çalıntı.yı basit.i kalitedışı.nı dünyadışı.nı temsil ediyorlar 180 yıldır. elbette siyasi ve criminal sabıka eşliğinde. artık onlar kaybetmiş dışlanmış ve unutulma cezasına çarptırılmış olarak utanç çukurunda eriyip gidecek. gelecek ise bizim. artık “bize” insanlaşma iyilik güzellik başarı kalite üstünlük dünyalar yönetmek vakar.. yakışır.

ek bilgi:

batı.da son 150 yıl önceye kadar “çocuk ve kadın öldürmek”ten yargılanan ve hüküm giyen tek bir erkek yoktur. bu ne demek / şu(nlar) demek:

1.avrupa.da hiç çocuk ve kadın öldürülmedi ve dolayısıyla yargı/hukuk konusu olmadı

2.avrupa.da 150  yıl önceye kadar çocuk ve kadın öldürmek -ve alıp satmak- suç değildi ee bu durumda mahkemesi de söz konusu olamazdı /olmamıştır.

*

evet beyler buna “tarih okuma” ya da “tarih sosyolojisi” derler / kaç kişi böle der / hmm şimdilik sadece “ben” yani yakından bakınca öle görünüyor.

*

işbu tahlile paralel (ilhamla) bi tc okuma denemesi şöyledir:

tc.de hiçbir örtmen (hasseten ilkokul mallimi) çocuk ve köylü amca öldürmekten yargılanmamış hüküm giymemiştir / peki neden ve nasıl ulaşılabilinmiştir işbu muazzam ahlak ve erdemlilik çizgisine..

şöyle olmuştur:

tc.de köy örtmenleri rejim militanı (asker / amplaya domestique / besleme bürokrat) idi ve tayin edildiği köye giderken önce oranın janjan karakoluna uğrar kendisine bir (rakam ile 1) mavzer tüfengi ve 100 (yazıyla da yüz) mermi zimmetlenir idi. yani alnında bilgilerden bi çelenk aşkile vatan hizmetine (nura doğru) koşan canlı ve heyecanlı adanmış dinsiz kin ve nefret yüklü genç örtmen tipolojisi “müslüman türk öldürme” yetkili olarak zavallı halkın karşısına dikil(til)iyordu / tutlu olcuun.. cumcum tarihi boyunun %90 zaman diliminde köy muhtarları tammüsellah (tam silahlı) örtmenlerden, şehir belediye başkanları ise sözde karakol komtanı uzatmalı çavuş assubay vb. amcalardan olagelmiştir (bkz. chape.yi 23.lerde falan olduğu gibisi gene iktidar yapma amaçlı katil darbeler). bunun yüz ağart(may)an gurur tablolarını şipşirin şehrinizin belediye bina girişinde “başkanlarımız” tabelası hizasınca dizilmiş/asılmış çoğu siyahbeyaz çok azı renkli vesikalık fotolara şööle bi göz ataraktan seyredebilir ve hemen akabinde yaşşasın cumcum.. neşe doluyor nıssan 29hyundai 19mais-renault deyu münasip yerlerinizi yırtabilirsiniz / ya da ... / eh artıkın rejimoturtma damak zevkinize kalmış (patlıcan mıydı o).


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık