• 10 Mart 2018, Cumartesi 20:27
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

Cennetlik kafirler (!)

 

Felsefe hocası ve avukat bi âbi “din kötü değil, kötü olan insanlar. dünya üzerinde yüzlerce din var. en ilkel kabile dininden en son islam dinine kadar hiçbir din mensuplarına kötülük yapmayı, hırsızlığı, soygunu, yalan söylemeyi, haksızlığı, fuhşu, zulmü, öldürmeyi vs. emretmez. bütün dinler insanlara yardım etmeyi, iyiliği, dürüstlüğü, yalan söylememeyi, mazluma zulmetmemeyi, hile yapmamayı vs. emreder... o halde hiç kimseyi dininden dolayı düşman ilan etmek ya da dininden dolayı kötü ilan etmek doğru olmamalı” demiş.

*

İlk elde insanın “a-a ne güzel söz/ler” diyesi geliyor.

Oysa ne kadar da yanlış bi düşünce/ler.

*

El-cevap / denemesi

Hay Allah... Yanlış anlıyorum/okuyorum gibi/sanki! İnsanlara saçı başı boyu posu soyu sopu ekonomik durumu sosyal statüsü şık ya da kopuk giyimi için düşman olmak mı öneriliyor! Bilakis dininden/ şirkinden/ putçuluğundan/ kafirliğinden ötürü düşmanlık/tavır esastır buna İslamda “Allah için nefret” denir zıdtı ise “Allah için sevmektir”. Meşruiyete kaynak böyle bir şeydir. Hmm elbette durdukyere kafir (kapı)komşumuza düşmanlık/saldırmak için bi sebep yoktur yani uslu durup haddün bilüp cizyesin virüp dinince yaşamasında beis yohtur (Sosyal siyasi ve ekonomik kontrol altında tutma/tutulma meselesi). Hümanizma ile şeriatı karıştırmasak mı n’apsak.

Galiba “tam” anlaşılmadı!

Şööle söyleleyim:

Çok iyi bi hıristiyan yahudi budist vb. sırf dini/inancı bozuk (tahrif) diye kafirdir cehennemliktir. Kötü (günahlı) Müslüman ise sırf dini/inancı iyi/doğru diye cennetliktir(!) yani tövbe eder affa uğrar cezasını çeker cennete girer. Ez-cümle günah Müslüman işidir/içindir kafire gerekmez zira kafire sevap da yoktur zira anlamsızdır. Binaenaleyh yaptıkları güzel ve iyi işler onları -sonsuz ateşten- kurtaramayacaktır (bkz. Araf,147Ayetlerimizi ve ahiretteki karşılaşmayı yalan sayanların yaptıkları iyilikler boşa çıkar).

Misal: kafir Edison ve saz arkadaşları ebedi cehennemliktir zira imanın şartları arasında ampul (veya sinema makinesi vb.) icat etmek yoktur (Kafir amca aslında tam bir icat çalıcıdır. İşbu ampul vb. patentleri de çakmadır / Ayrı mevzu). Keza mucitlik kâşiflik müdürlük şeflik vb. için değil Allah’a kulluk ve Kuran’a uymak uygun yaşamak için yaratıldık.

İşe de bkz. cennet ehline dair cömertlik veya onun zıdtı cimrilik gibi absurd bir tavır/tanımlama, riske gebe tam bir ironi skalası!

Bâ-husus belki dünyanın en iyi en sevecen yakışıklı insanları idi tanımayız etmeyiz ama nemrut da firavun da ebu-cehil de okkalı kafirdir ve asla sevmiyoruz. Dinde -ki Allah indinde din İslamdır- tek ölçü “lâ”dır çok kesin/keskin bir reddiyedir; bütün put kişi kişicik kurtarıcı halaskar führer uluönder uzun boylu kara kaş kara gözlü (veya mavi sarışın) kafirleri yerin dibine sokmak bilakis Allah adını yüceltmektir.

*

Bu konuda hukuktaki “suçun şahsiliği” pirensibinin tam tersi bir nass sözkonusudur. Yani herhangi bir “kafir kardeş” şahsi beceri başarı kazanç; zenginlik güzellik yakışıklılık kas pazu bel göğüs omuz ölçüsü; sağduyulu güleryüzlü yardımseverci -her tür merci- acıyıcı müşfik naif oluş vb. “şeyler”den değil iman/inanç’tan hesaba çekilecektir. Zira “imanımız olmasa Rabbimiz bize niye değer versin ki” (bkz. Furkan,77 “De ki ibadetiniz/imanınız olmasa Rabbim size ne diye değer versin). Binlerce sıfır yan yana dizilse lakin önüne “bir” gelmese ne değer ifade eder / Etmez. O “bir”den kasıt Allah’a imandır (bkz. İhlas,1 “Allah birdir”). İşte kafirlerin sözde ettiği iyilik ve mevcut/vücut güzellikleri bu hükme tabidir ve haliyle muhaldir.

Galiba tek istisna şudur:

Dünyada ana babasına iyi davranan yaşlanınca bakan eden kafirlerin bu yönünü Allah çok beğenmekte lakin iman etmedikleri için onlardan razı olmamakta ve/fakat onlara iyi huylu çocuklar vermektedir (bkz. İlgili hadis).

Ve elbette en doğrusunu Allah bilir.

*

Bilinen dini kuraldır:

Müslümana kafir, kafire Müslüman denmez (Tekfir etme, mürted sayma ayrı mevzu). Bu elma portakal ananas hamsi palamut için de böyledir! Nedense ailesine insanlığa iyilik edenleri yarar sağlayanları (özellikle buluşçu/mucit) Müslüman sayma cennete sokma eğilimi/sapkınlığı pek yaygın bi tutum olarak temayüz/tezahür etmiş bulunuyor. Bu, yeni bi heves mi yoksa eskiden bugüne tevarüs bir itiyad mı, bilemiyorum / Kaynaklara bakmak gerek (Buradan sağlam bi doktora tezi çıkar). Ama hükmü ayetle sabittir yani bu yanlış nefsi ve tek taraflı aşk-ı memnudan vazgeçip derâkap tövbeyle şereflenmelidir. Çünkü sırtta aptallık damlatan gaflet hırkasıyla dolaşmak Müslümana yakışmaz.

*

Orta lise talebesi seviyesinde bi tartışma gibi görünse de işbu mevzu gayet ciddidir.

Koca koca adamlar sözde dini konulara ilgi duyan kimi emekli amca kılıklı kişiler kahve mabbetinde enikonu kafa yorup bazen yoldan/raydan çıkıp kendi kafasına/nefsine göre ahkam (hükümler) kesmekte ve bu mevzuda hâşâ/kellâ Allah’ın kafir mucit besteci sporcu sanatçı kullarına haksızlık ettiği sonucuna varan sapkın kanaatler/ tesbitler dillendirmektedir. Onca dirsek çürütme laboratuar sabahlaması ciltlerce kitap yayını sahnetozu yutma... eh üstüne o’biçiminden beden ve yüz güzelliği, her kadı kızında görülecek bi kusur olan puta tapınma yanlışına kurban edilmekte ve insanlığa onca iyilik’i dokunan zavallı buluşçu/bilgin kafir kardeş cehennemi boylamaktadır! Buu... işte bu olamazdır ve hiç âdil değildir hatta zulümdür ne yani cennette yer kıtlığı mı vardır... ve puta tapmak bu kadar mı kötü bi’şeydir / günahlardan bir günahtır / mühim olan insanlık (değil midir). Anladık azcık hamilelik durumu tamam da yani aççik kafirlikten ne çıka!

Yetmedi mi / İnadım inat bir tutum eşliğinde şunu duymaya hazır(lıklı) bulunun:

Şayet edison amcamız elde ampul alnında parlayan nur gerdan süpürgesi güpgür sakalıyla gümbür gümbür cennete gitmeyecekse ben cehenneme girmeye razıyım / Többe... töbe.

Abarttık mı?

Vakti uygun sabrı engin gönlü zengin olanlar en yakın bi kahveye (cami/okul avlusu üniversite kantini de aynı işi görür) bi-zahmet uğrayıversin de görsün dünyada ne fukaha zenginliği varmış (yoksa Kelam mıydı Akaid mi?)

Peki zamanı müsait olmayanlar?

Şeey yapsınlar:

Herhangi bi tv. karşısına geçip (Kandil ve Ramazan geceleri tercih sebebidir) Honduras/Marmaris yöresi ilahiyat feköltesi örgetim öyesi pırof.dr. cenabettin bey’i dinlesinler (önemli not: Onları tanımak çok kolaydır; sinekkaydılı metruşiyet (tıraşlılık) eşliğinde mutlaka fırıncı küreği cesametinde ve göbüş zaviyesine mütecaviz testis hizasına taviz bi gırawat bağlarlar).

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık