• 19 Haziran 2019, Çarşamba 19:30
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

Çantadaki üç öcünün öcü!

ÇANTADAKİ ÜÇ ÖCÜNÜN ÖCÜ

-iri journalist y.sultanselim demirçağ hapsi boylamış bi bkz. neler soylamış haberi üzerine-

Sözde her an tutuklanma ihtimaliyle -ve elbette arada yiyip içerek- yaşadığı anlaşılan bi parti jeneral-motors başkanı karı.ya -muşarün-ileyh- canlı yayın esnasında “çantanız hazır mı” diye sordukunu cevap olarak “10 yıldır çantam kapının arkasında .. hergün cezaevine girme ihtimaline karşı çantamı hazır tutuyorum” dedikini aktarıyor. Ve ol mübarek çantanın içinde şunlar bunlar vardı”ya atıf ile “Mapus çantamın içinde 4 kitap var. Bir de taslak. Birinci kitap “Tutuk” defalarca okumama rağmen kaynak olarak her fırsatta elimin altında olmalı. Bir nevi güvencemdir. İkincisi Hasan İzzettin Dinamo'nun (dinamo-kiev?) “Kutsal İsyanı” 5 ciltlik bu dev eserin birinci cildini alıyorum yanıma. Haftalık ziyaret esnasında diğer ciltleri de tek tek gelecek. Üçüncü kitap “İmamların Öcü” (müezzinlerin intikamı?)

*

defalarca okumama rağmen” demesi askeri öğrencilikle/kökencilikle falan ilgili olmalı yoksa normal sağlıklı talabelik o kadarını da pek kaldırmaz der bir Honduras atasözü. Bizce kendini bitirmiş bi yazar olan Osman Çeviksoy.un Tutuklu Yürek’i daha yeşillendirici olabilirdi. Gerçi anlayışla yaklaşmak ehvendir yani mağdur gadre uğramış hakkı yenmiş cami avlusundan alınmış üzerinde gusülabdesti buğusu masumcuk bi tutukluya Tutuk okumak yakışmaz da ne yakışır! (boş nutuk karın doyurmaz kelam-ı kibarından ilham ile).

Amcanın “5 ciltlik Kutsal İsyan” dediki şaheseri ise ranza konforunda okuyup üflerkene o böyük cerideciye (kimi gafiller utanmadan journalist der) tanrıuludur manitusu sabır versin (manitası ise ne münasipse onu versin).

Ol çantadaki 3. mübarek kitap ise “İmamların Öcü” imiş kim ilkmektep seviyesindeki Yılanların Öcü ya da masallardaki öcü-böcü daha iyi giderdi “muhayyel adres” yatması zor mapus damlarında (bkz. hani düşünce öğüt verenin çok olduku rejim tinlendirme tesisleri).

*

Çanta münderacatında maral karısınınkine göre “ciddi” bi seviye kaybı yaşanmış gibi bi izlenim beliriyor kimi kişioğullarının gözünde kim yazıktır yazıklardır zira karınınkinde yazma kazma bazma (bazlama?) dahi var idi (tabi onun iddiasına göre).

Böyük ve kellepaça mağduru journalistin yazısından garip bi cümle örneki: “250 binden fazla insanımız tutuklu ve hükümlü olarak cezaevinde yatıyor”.

Bu tesbit ve teşhis ile ve herâlde Honduras havayolları terminalini kastetmiş olmalı. Yoksa o kadar sayı temizsütemmiş zavallı mahkum başka hangi palmiyede (serada?) yetişir.

Journalist amca ıssızadaya düşen münevver ve kendisine saygısı olan bi ingilizin mutlaka yanına alması gereken 3 nesneyi tırıs geçmekle bağışlanması zor bir yanlış yapmış bulunuyor ki kainat ıssızadada yaşamayı sevenler cemiyeti yıllık tüzüküne şööle bi bakıldıkta affediler ayıp-şiiy diğğildir.

*

Oysa pekala şapka havlu dergi / Karı visky gaste / İyi kötü çirkin / Kelle paça negrita / Domastiq tomato toyota... ya da hepsinden değişik miktar 23 nıssan 19 mais-renault 29 hyundai 30 avgustos-ögüst (arabası) 10 ad. kasımpati çiçek.i olabilirdi ki bu durumda aççicik ıssızada komlex tanımının dışına taşılmış da olurdu lakin gene de bi ihtimal düşünülmeliydi. Kolay mı öyle ev önünde eşşek sudan gelinceye kadar bi araba dolusu sopa yedikten sonra mapus damlarına düşmek ve sekizbuçuk saat sonra serbest bırakılmak.. Zor şeyler tabi geceyarısı birden kendini hapisane dışında özgür buluvermek... Yani bi düşünün insan yavrusu olan insan o saatte n’apar n’eder nere ve kime gider tut ki güme gider.

*

Ben gene de ol mapus çantası içindeki 3 kutsal emanetler yanında bi de ırakı şişesi bulunsun deyu beklerdim. Elbette dolu olarak ve haliyle sırf nostalji olsun diye.. ve ayrıca öğütverenin bol olduku ol mapus damlarında işkence eseri siroza yakalanması da ne isabetli bi tercih seçkisi olurdu kimbilir. Bi düşünün 3 kutsal emanet eşliğinde üzerinizde selanik örgü cart yeşil kazak alnınızda bilgilerden bir çelenk ve kulağınızda dağ baaşını dumaan almıışş..

Can cancan heyecan mösyü jan-waljan mutluluk kutluluk ululuk önderlik derlik terlik bu değil de nedir (erlik değildir).

Sorarım nirvana nerdedir

kirveana dersen o selaniktedir

kurtuluş -elbette- melamiliktedir

o testinin dibi obiçiminden deliktir

fazla ptt.cilikin sonu ise  kuryeliktir

*

Çantadaki üç öcünün öcü’ne gelince.. şimdilik şişedeki gibi durmakta olup samsung (veya simpson ile delilah) yöresinden muharrik bir dalga (belki de uygun ölçü bi tusunami) beklemektedir kim medcezir ve el-cezireye ya da “gitgel ikonium altı saat”e de razıdır hem de adı (ali)rıza efendi olacak kadar.

Wesselam.

*

Hmm çantada keklik ise şimdilik mevzu-yu dîger olarak kalsın.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık