• 20 Mart 2019, Çarşamba 13:23
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

Çanakkale'ye dair...

ÇANAKKALE’YE DAİR DEĞİŞİK Bİ OKUMA DENEMESİ

 

-çanakkale için üretilmiş türlü sahte motivasyona dair muhalif ve uygunsuz bi yazı-

 

Bi çizgiyorum (karikatür) gördüm, int.te dolaşıyordu (bkz. Sumak mizah dergisi). Çizgide, Çanakkale boğazına girişte gözzedeleyen o garip iri cisim ve ol nesnenin dibine atılmış bırakılmış izlenimi veren postallardaki kürt türk laz alevi etiketleri. Üstte ise “biz Çanakkale savaşını böyle aldık” bant yazısı.

Hayır efenim hiç de öyle falan almadık! 650 alman zabit de vardı. Ha bu arada benim üç appam (büyükdede) orada şehit düştü ben de onların yolundayım / amman ha.. Amanı biliin mi.

İşbu çaizgiyorum üzerinden basit bi tetebbu

Hmm ilk elde günümüz gözüyle doğru isabetli gibi duran bi çizgi işi lakin şusu yanlış: Bugünün kavram kabul algı olgu vb. “şeyleri”yle 100 yıl önceyi hem de askeri bi’şeyi anlamaya/okumaya çalışmak! Eh tabii bunun dolgusu falan da hazır: sahte motivasyon (uydurukçuluk). Misal: 51 bin şehidi 253 bin gösterme/sanma hatta bununla övünme (bkz. mağduriyet şehveti) ve bi amcayı ucalama (oysa ufalama daha iyi giderdi). Sarıkamış içinse 17 bin şehidi 90 bin yapma (bkz. cehape tetikçisi Şerif İldem, Sarıkamış, kendiyayını, İstanbul-1922) buna inanma ve sorumlu addettiği siyasi askeri kadroyu yerindibine sokma (onlara da pek yakışır hani). Yani var ortada(!) bi sapkınlık çarpık sağlıksız düpedüz manyakça ve sanal ve ultrahayal bi tarih inanışı (hatta dini!) zira işbu sözlerimi dahi dinine (kutsalına) saldırılmış gibiş görecek nice ağzı dualı kendi aptezli (bkz. âb-ı dest) belki umretmiş kişi vardır / kimbilir Rabbim kurtara.

Hamiş

Boğaz girişinde mekan tut(turul)muş 40.lı (50?) yılların kafasıyla (müktesebat zevk vb.) şekillenmiş uzunbacak oturak/tabure bozması ol ucube de hemen derhal derakap nagehan bekletmeden tez güne imha edilse (değiştirilse) gerektir. Osmanlı İslam ve Türk adına hiçbi’şey söylemeyen o şey pek rahatsız edici! Hmm yan masadan itirazyüklü şedit bi homurdanma mı var / var(mış). Yoksa o da mı kutsalınız arasına girmiş bulunuyor. Ne talihsizlik.. Böyle mi yaşıyônuz siz hani aççik okusanız dünyaya tarihe falan baksanız estetik bediiyyat gözzevki falan desem / uyar mı?

Zeyl

Günün anlam ve önemine hiç uymadığı ise çok açık.

Eh bu işin bi de m.akiflisi falan var ki mason abduhlar efganiler reşidrızalar başına/aşkına!

*

“düşmanda imkan vardı mehmetçikte iman” denmiş..

İman tamam gerisi yalan.. ve bildik bi iftira daha.. Silah da vardı telefon üstünlüğü dahi bizde idi makineli ve tayyare üstünlüğü bizde idi (bkz. Gallipoli filmi). Süper yemekler çıkıyordu yoktu öle açlık yokluk falan ayıp şeyler / Yapmayın etmeyin beyler (Haftamezunu zabitler İstanbul’a gelip maç yapıp geri dönüyordu. Kimisi de Pera-palas’ta yollusuyla buluşuyordu). Ha bu arada anafartalar’da savaş filan feşmekan olmamıştır amman ha amanı biliin mi!

“yani herkes yalan mı söylüyor”

El-cevap: “evet”. Herkes yani cümbür cömaat kaptırmış gidiyor (Eh zordur kutukutu pense yaşamak 90 küsur yıldır, etkileniyor insanoğulları bi’şekilde işte).

Evet yalan hepsi hatta iftira (benzerleri için bkz. çocuk-asker, karı-asker, bebişini atıp mermi kucaklama cepheye omuzda mühimmat taşıma vb. sapıklıklar) buna aklıbaşında kişiler “toplu salaklaşma” der (Çocuk savaştırma şia/iran sapkınlığıdır). İşbu toplulaşmanın gönüllülük esasına göre çalışan bi makinesi vardır. En önemli yönü sirayetedici/bulaşıcı olmasıdır. İş teşhis/tanıya geldikte daha çok mağduriyet şehvetiyle ilgi kurulmaktadır. Hasta ve mağdurlarda aleni itiraz sapkın bir özgüven yanısıra tedaviyi reddetme halinden hoşnutluk beyin konforuna müdahale duygusu vb. davranışlar gözlenmiştir. Önceki ümmetlerde pek rastlanmayan işbu vahşi acınası üzünç dolu talihsiz süründürücü seviyesiz vak’alarda erken teşhis çok mühim addedilir. Mikrop hasta ilişkisi çok güçlü olup uyarılma bilgi ve aydınlanmaya dirençlidir. Henüz belli bir tedavi yolu yoktur. İlaç denemeleri kişiler bazında devam ediyor. İşbu sendrom/komplex en çok sömürgesonrası ülkelerde/rejimlerde ve oranın “milli” aydınlarında (zaolat) görülür (sözdeaydınlarda/herodian ise görülmesine gerek yoktur) sömürgedışı tek istisna/örnek ise sonradan kendini sömürgeleştirmiş tc’dir.

*

Bilindiği üzre foto Osmanlı’da pek yaygındı dünya ortalamasının çok üstünde idi. Avrupadaki telegraf ve telefone tel uzunluğunun üç katı Osmanlı’da idi. Misal: Plevne telegraf, Çanakkale tlf. savaşıdır ve üstünlük bizdedir. Plevne’yi general süleyman adlı bi ırzıkırık bi piç yüzünden kaybettik. Sözde yedek kolordu idi (bkz. Eskizağra yöresi) ve asla savaşa katılmayı reddetti. Ruslar bile Plevne’yi nasıl kazandığına inanamadı (Hele Selanik gümüş tepsi altın kadehte nasıl da sunuldu aynen sonranın Musul-Kerkük’ü gibi). Çanakkale’ye dair bilgide kuşkusu olan varsa (ki vardır) hemen Gallipoli filmini int.ten seyretmelidir.

Yeridir..

Çanakkale’ye dair “asker giysili çocuk” fotolarına dair iki lafın belini kırmak pek elzemdir.

Evvelemirde şu söylenmelidir: Osmanlı’da karı kızan asla savaşa sokulmazdı (cenazeye de öyle). Gördüğünüz çocuk-asker fotolar İttihad û terakki’nin İstanbul’da 24 temmuz (29 ekim cumcum şeyi gibi) iktidara elkoyma (a-a pek tanıdık geldi) propaganda tören (kısmen sünnet) afişleridir. Amman ucuza/yalana gitmeyelim.

Yani yok öyle çocuk-asker karıdan-asker falan. Yalandır yazıktır ayıptır günahtır iftiradır gerçeğe yönelik cinayettir (..ayıbo güneho zulümo cinayeto). Mağduriyetin şehvetiyle hareket etmeyiniz. Sahte motivasyona ve pek ucuza kurban gitmeyiniz / Pahalıya gidiniz! Çanakkale’de gassaray erzurum vb. lise öğrencisi yani çoluk çocuk (karı kızan falan) savaşa gitmemiştir savaşmamıştır ölmemiştir zira yasaktır örneği yoktur. Bunlar uydurma bilgidir / sahte motivasyondur. Yapmayın etmeyin. Buna -ettekrar-ı ahsen- “mağduriyet şehveti” denir. Bi’şeyi olumsuzundan “öyle olsun istemek hali”dir.

Ve ey yüksek tahsilli arkadaşlar, sizi kandırmak niye bu kadar kolay oluyor da bi yanlışı düzeltmek bize bu ölçü zor oluyor / ha bu ne/nasıl iş? Tahmin ediyorum hemen cephe alacak (inkılapçı reflex?) ve “n’ayır n’olamaz” diyeceksiniz. Peki bunu niye böyle edeceksiniz / şunun için: Alıştığınız için yalanlara lise tc inkilap/cehape dersi örtmenine taptığınız ve benden acayip kuşkulandığınız/kıllandığınız için böyle edeceksiniz. Ne ayıp!

*

Efenim bu tarz itirazların bir adım ötesi gemiazıya alıp Çanakkale’yi feşmekan/bimekan amca kazandı(rdı) falan demeye doğru gider ki Allah esirgeye. Yani ilkmektep ortaokul ve lise cehape (inkilap) örtmenlerini kıskanmamak mümkün değil yani nasıl olup da şu masum Müslümanları böyle etkileyebiliyorlar ki koca adam oluyorlar hâlâ o kahrolası tesir katlanarak devam edebiliyor ve biz tek bir “gerçek” söz edemiyoruz.

Rabbim kurtara..

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık