• 13 Aralık 2017, Çarşamba 0:14
OSMAN KİBAR

OSMAN KİBAR

AMPLAYA DOMÈSTİC ZULÜM

Besleme, bilindiği üzere koruma ve bakım altına alınan yetim öksüz yoksul çocuklara verilen bir addır. (Benzerleri: ahretlik yanaşma büyütme evlatlık eluşağı)

Eski iyiliksever zenginlerin -servetlerine haram bulaştırmazdan önceki- bir âdeti de fakir ve düşkünleri kol­layıp gözetmekti. Beslemeler öz çocuklardan ayrı tu­tulmaksızın yetiştirilir okutulur evlendirilir ve kendi­lerine iş açılırdı.

Ezmeden ve yetiştirme oldukları sezdirilmeden özenli bir ilgiyle vatana millete hayırlı evlat olarak büyütülmüş bu insanlar da hâmilerine saygıda kusur etmez nankörlük bilmezdi. Zengin olup evine besleme almayan aileler herkes tarafından kınanır servetlerinin helallığından kuşku duyulurdu. Böylesi İslami bir sosyal âhengin getirdiği güzellikler ile içtimai tesanüde (sosyal dayanışma) katkı sağlanmış olurdu.

Bu güzel görenek devleti yönetenlerce ve/fakat mahiyeti feci biçimde değiştirilmiş olarak ele alınmıştır.

Düzen kendine bağlı adanmış beslemeler yetiştirmeyi âli çıkarlarına uygun bulmuş ve bu meyanda kimi düzen ve düzenlemeler düzme yoluna gitmiştir. Bu cümleden köy enstitüleri iyi bir örnek teşkil eder keza leyli-meccani (parasız yatılı) öteki pek çok okul ve artık/helesi kapatılmış askeri liseler... Devletin beslemesi çoktur ama özellikle bürokratlar beslemeye alınmıştır.

Bunu takip eden şey ise peşkeş adıyla anılan ilgi çekici bir taltif mekanizmasıdır. Ulûfe’nin siyasi ve so­syal bir yapısı varken peşkeş haksız ahlaksız nefret uyandırıcı ve itici bir konumdadır. Bu yönüyle peşkeş kamu vicdanında mahkûm bir kavramdır.

Arazi köşk para mevki ayrıcalık/imtiyaz kasıntı güven ve güç tasarrufu beslemelerin biricik beklentisidir. Efendiler de onlara kıyamayıp işbu sayılanlardan bolca ihsan eder. Bu çok çirkin bir uygulamadır. Devletlerin top tüfekle değil de ahlaksızlık ve adaletsizlikten yıkıldığı tarihi bir tespittir. Onun için beslemecilik kayırma hak ve halk göz ardı edilerek özel yetiştirilmiş hempalara sırt verme affedilmez bir suçtur. Ahlakdışı olduğu için de devletin gittikçe çürümesine ve sonunda yıkılmasına yol açan kötü bir siyasettir.

Beslemelerle birlikte bunun çarpık geleneği de ku­rulmuş ve devamlılık sağlamak için onların çocukları da besleme’ye alınmıştır (Bi zamanlar subay polis ve örtmen çocuklarına baba mesleğine geçişte öncelik tanınıyordu). Aynı benzer ve daha iyi imkanlar ikinci nesil beslemeler için de seferber edilmiştir. Bizde potansiyel besleme geleneğinin çirkin mekanizması böyle kurulmuştur.

Misal: Kardeş Çavuşesku’nun (Romanya) yetmiş bin adanmış bes­leme katil delikanlısı vardı (Scerütita/Romanya komünist gizli servisi). Beslemelerin en önemli özelliği çok vefalı oluşlarıdır. Kurşuna dizilmesinden sonra bile onlar Çavuşesku için ölmekten vazgeçmedi. Görünen o ki yanlış efendi seçmişlerdi (Cümle ters­ten de okunabilir). Bu olay ve günümüz şartlarını etkileyen benzerleri karşısında bizim beslemelerin bir durum değerlendirmesi yapıp yapmadıkları ise bilinmiyor.

Fakat fazla iyi niyete kapılıp sürpriz beklemek pek safdillik olur zira “kesin inançlıların hayatlarında keskin dönemeç görülür ama az görülür”.

Devletin yanında mafya ve büyük tekel şirketlerin de pek çok besleme bürokrat edindiği saklanamaz bir gerçektir. Artık sıradan kâtip ve başefendi beslemek gerilerde kalmıştır. Türk milletinin üzerine ceo avukatlar ordusu banka genel müdürü koch holding aydın doğan feto cehape vs. ile geliniyor.

Unutmadan amplaya domèstic Fransız ihtilalinden sonra literatüre girmiş bir terimdir. Anlamı ise özenli biçimde yetiştirilmiş uşak demektir. Bugün kazandığı muhteva ile bes­leme bürokrat denebilir. Onları nasıl mı tanırız? Kokteyl parti balo temel atma açılış cenaze töreni veya kutlamalara davetlidirler ve mutlaka katılırlar. Efendileri balkonda görünmeyi kendileri ise törenlerde caka satmayı ihmal etmez. Hayatları törenler zincirinden ibaret sayılabilir. Ama bu zincirin -bi’gün- ayaklarına dolanmayacağı konusunda hiçbir güvenceleri yoktur. Türkçemizde kimi başlar için örülen çoraplarla ilgili çok uygun deyimler vardır. Bilindiği üzre zincir de örülebilen bir şeydir ve hatırlatmaya gerek yok, zin­cir çorap hammaddesi olan demir yün’den biraz daha sert bir cisimdir!

Amplaya domèstic zulümlerle ilgili seçkin örnekler için yakın geçmişimiz halen bâkir bir alan olarak me­raklılarını bekliyor. Bunun meraktan öte taşıdığı anlamlar için (sorumluluk talebi hesap sorma hüküm verme gibi) vic­danlara danışılmalıdır.

*

Yan masadan bir amca rüşvet mi dedi?

Hımm... amplaya domèstic (besleme ideoloji) yanında şahsi (kurumlaşmamış) bir terbiyesizlik/sapma olarak kalır ve elbette o da haramdır. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık