• 11 Ekim 2017, Çarşamba 19:22
ORHANBAYLAN

ORHAN BAYLAN

WASP, PROTESTAN, AMERİKA VE İNGİLTERE

WASP, PROTESTAN, AMERİKA VE İNGİLTERE

Orta Doğu bölgesi malum dinler tarihinin havzasıdır.Hristiyan/Yahudi ve Müslümanlar için kutsal olan mekanlar burada, her dinin ziyaretgahları ve Hac mekanları da bu bölgede.

Haliyle tarih boyunca bu bölgede hakimiyet kavgası süregelmiş.

Denilebilir ki; Haçlı seferleri sonrası Osmanlı hakimiyeti dönemi bölgenin en sakin 400 yıllık zaman dilimi addedilebilir.

Haçlı seferleriyle bölgeye hakim olamayacağını anlayan ve Osmanlı’nın tarih sahnesine çıkışıyla saldırgan Batı, kendi topraklarını savunur hale dönüştü.

Bölgeye uzun yıllar gelemedi.Ama, Osmanlı’nın olmadığı uzak ülkelere sömürge arayışlarına başladı.

Bizim Anadolu deyimiyle; “Bükü dolaştı” Osmanlı’ya ilişmeden sanayi devrimine kadar kendini zenginleştirmenin yolunu aradı.

Sanayi devrimiyle güçlenen ve dengeler lehine değişen Batı İmparatorlukları, hem bütün kavşakları tutmuş olan Osmanlı’yı bertaraf etmek, 500 sene kendini tehdit eden beladan kurtulmak, tarihi intikamı alabilmek adına Osmanlı mülküne girmenin yolunu aradı.

Bunun için eskisi gibi askerleriyle değil, sivil elemanlarıyla girmeyi tercih etti.

Öncelikle tarihe baktığınızda göreceğiniz; ticari imtiyazlar elde etmişler daha sonra, kendi kolonilerinin ihtiyacı olan eğitim kurumlarını tesis etmek için okullar açmışlar.

Fransızlar, İngilizler ve peşinden Amerika’lılar ticari ayrıcalıklar elde etmiş, sanayi devrimini ıskalayan Osmanlı yurdunu açık Pazar haline getirmişler, buradaki küçük el işcilerini ve imalatçıları mahvedip ülkenin sosyal dokusunu ve ekonomisini mahvetmişler.

Bu arada sevk edildiği 2 Osmanlı/Rus harbiyle de bizi borca alıştırıp imtiyazları elde etmişler.

İşte bu dönemde en çok okul açan iki ülke var Osmanlı Devletinde.

Fransa ve Amerika.

Aslında Fransızların ki devlet destekli ama Amerikalı’ların ki öyle değil tam olarak.

Çünkü imtiyazlarla birlikte Osmanlı topraklarında ilk Hristiyan misyonerlerin giriş amacı “Kafirleri irşad”

Tabi burada ki esas hedef Müslümanlar değil, diğer Hristiyan mezheplere mensup olanlar.

Fransızlar Katolik mezheplerin ülkemizde misyon edinmelerine destek vermiş, Amerika ve İngiltere ise Protestan mezhebi mensuplarının çalışmalarını koordine etmiştir.

1909 yılı öncesi sadece bir İngiliz okulu vardır Osmanlı yurdunda.Ama aynı dönemde elde edilen verilere göre 450 üzerinde Amerikan misyonu vardır.

Osmanlı İmparatorluğunu yıkan güç işte bu okulların ve misyonların çalışması sonucu elde edilen ivmedir.

Katolikler daha çok büyük şehirlerde misyon açarken, Protestanlar bilhassa etnik ve dinsel duruma göre açmışlardır.

İstanbul, Beyrut, Harput, Merzifon, Antep, K.Maraş, Mardin, Diyarbakır gibi Ermeni, rum ve diğer milletlere mensup azınlıkların olduğu yerlerde okullar açarak ayrılık ateşini körüklemiştir.

Ama Osmanlı’yı yıkan güç olarak neden İngilizler’in adı geçer de Amerikalıların hiç adı geçmez.

İzmir’e ilk giren Yunan’lıların, Samsun’da ki başkaldıran Rum’ların, İngilizler İstiklal Caddesinden geçerken azınlıkların ellerinde Amerikan bayrakları olmasına rağmen hiçbir tarihçi niye Amerika etkisinden bahsetmez.

İlginçtir değil mi?

Sebebi kısaca şu:

İngiltere o yüzyılın güçlü devletidir.Askeri, ekonomik ve siyaset olarakj dünyanın en büyük imparatorluğuydu.

Amerika daha iç savaşını bile bitirememiş genç bir devlet.Henüz siyaset, birikim olarak yeterli değildi.

Ama ikisinin de beslendiği kaynak aynıydı.

Protestanlık.

Biliyorsunuz İngiltere’de 8. Henry sonrası Katolik Papa’lıkla ipler kopmuş resmi mezhep olarak “Angklanizim” kabul edilmişti.

Bu da Protestanlığın 3 ana yorumundan biriydi.

İşte misyoner faaliyet yapan Protestanlarla aynı dini saikte oldukları için, farz edelim ki Antep’de faaliyet gösteren American Board misyonu ile ilgili bir pürüzde İngiliz Konsolosluğu’da devreye giriyordu.

Amerika’yı kuran güç WASP’dı.

Yani White Anglo Sakson Protestan.

45 Amerika başkanından Protestan olmayan 1 tane var.

J.F.Kennedy.Onu da 3 yıl sonra hala çözülemeyen bir suikastle ortadan kaldırdılar.

Beyaz olmayan da sadece hepinizin bildiği gibi Barack Obama.

İster Cumhuriyetçi, ister Demokrat olsun Amerika’yı yöneten WASP’tır.

WASP’da işte bu Protestan mezhebindendir.

Methodist, Evangelik, Baptist veya bir sürü isimle geçen Amerika’daki kilise mensuplarının hepsinin genel adı da Protestandır.

Bunlar 1800 yıllarından itibaren önce ticari imtiyazla, daha sonra bilhassa American Board mensubu misyonerler vasıtasıyla Osmanlı yurdunda yoğun bir çalışma içine girmişlerdir.

Robert Kolej eliyle Bulgarları,

Merzifon Amerikan Koleji vasıtasıyla Rum ve Ermenileri,

Harput, Antep ve D.Bakır Amerikan kolejleri vasıtasıyla Ermenileri,

Beyrut Amerikan Koleji sayesinde, arap, keldani, Dürzi ve Maruni gibi etnik dini ve milli kimlikleri bağımsızlıklarını elde etme kjonusunda casusluk faaliyetleri yapmışlardır.

Ayrıca; Osmnalı’nın kaçırdığı sanayi çağının verdiği eziklikle eğitimde bu okullar ön plana çıktıkça Osmanlı elit tabakasının çocukları da bunlara yönelmiş ve yıkılış döneminde gördüğümüz aktörler sahneye çıkmıştır.

Milliyetinden, dininden utanan aydın müsveddeleri ve devlet yöneticileri bu okullarda beyinleri yıkanarak 600 yıllık İmparatorluğu parçalamışlardır.

Osmanlı’yı yıkmayı başaran güçler, Osmanlı mülkünde küçük küçük devletçikler kurdurup bunları kontrollerine almışlardır.

Bu bölgenin raconunu 2. Cihan harbine kadar İngiliz ve Fransız’lar keserken büyük savaş sonrası bu güç Amerika’ya geçmiştir.

2. Cihan harbinde ki kaybettikleri mali ve iktisadi güç, savaşın verdiği ağır insani zayiat sonrası bilhassa kıta avrupasından kaçan sermayeyle güçlenen Amerika, Marshal Planı ile e dünya hakimiyetini devralmıştır.

Henüz yeni devletleşip güçlenmemiş petrol şeyhlerinin sahip olduğu Orta Doğu devletleri zaten Amerikan kontrolüne itirazsız tabi oldular ve doları kullanmaya başladılar.

Marshall Planı’yla da Avrupa devletleri doları yegane para birimi olarak Dünya’nın 3/2 si Amerka saltanatını otomatik olarak kabul etmiş oldu.

Sözün özü şu:

200 yıldır bölgeye yatırım yapan Protestanlık eliyle Amerika, bölgede ki bütün menhiyatın aslında geri planında ki aktörüydü.

Ama bu işin faturası İngilizlere kesildi.O da namım yürüsün babında buna itiraz etmedi.

1946 yılından itibaren bayrağı resmen de ismen de devraldı.

Bugünde Orta Doğu veya dünyanın her tarafındaki karışıklıların arkasında işte bu WASP tabir edilen beyaz anglo sakson Protestan Amerikalı vardır.

Ama fatura İngiliz’e kesilir niyeyse…

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık