• 28 Mart 2018, Çarşamba 19:30
ORHANBAYLAN

ORHAN BAYLAN

Tek Seçenek Amerika Değil...

Tek Seçenek Amerika Değil...

3.Dünya savaşı Orta Doğu'da veya Uzak Doğu'da değilde Baltık Ülkelerinde başlarsa hiç şaşırmayacağım...

Amerika mevzi kaybettikçe hırçınlaşıyor ve Dünya'yı ateşe vermekten çekinmeyecek kadar da bu konuda tavizsiz görünüyor.

Avrupa'da bilhassa eski Rusya peykleri devletlerin AB ve Abd ile bu kadar beraber hareket etmeleri, Rusya'yı sıkıştıracak adımlar atması Ayın'nın ahengini bozabilir.

Ve geçmişte olduğu gibi yine bir operasyon çekebilir.

Kırım'a olduğu gibi olacağını sanmıyorum bu tür bir hareketin.

Şu an dünya kazanı gittikçe yoğun buhar biriktirdi.

Kapak aralanmaz, buhar tahliye edilmezse çok uzak olmayan zamanda o kapak bir yerlerin yüzünde patlayacağa benziyor.

Baltık Ülkelerini,n Amerika'ya güvenerek eski patronları Rusya'ya kafa tutacak hareketler yapması, Amerika'nın Uzak Doğu'da Çin karşısında alan hakimiyeti kaybetmesi, Orta Doğu'da Rusya ve Türkiye'nin iş birliği sonucu hiç bir planını gerçekleştirememesi asabını bozuyor ve verdiği refleksler süper devlete değil, çadır devletleri reflekslerine benziyor haliyle.

Amerika son casus operasyonuyla aslında gittikçe kaybettiği prestijini kurtarmak, geleceği pek uzak olmayan olası büyük savaşta müttefik saflarını sıklaştırmak adına İngiltere'ye "Casus Operasyonu" çekti.

Siyasi birikimi, dünya üzerinde hali hazırda 39 ülkeyle olan birlikteliği ve bir çok ülkedeki devşirilmiş gönüllü uşaklarıyla İngiltere dişi dökülmüş olsa da emperyalist bir aslandır.

Ve Amerika'nın dar zamanda hem finansal ilişkiler, hem mezhebi bağlantılar dolaysıyla kaybetmek istemeyeceği partnerdir.

Ama aynı Amerika Orta Doğu'da Türkiye ile beraber yürümek yerine, onu karşısına almayı tercih etti.

Tabi bunda aslında bir siyasi tercih söz konusuydu.

1947 yılından beri sulta duran bir Türkiye'ye alışmış olan Amerika, Erdoğan'la bu çizgi dışına kaymaya çalışsa da, hem NATO birlikteliği, hem kurumsal olarak bütün birimlerde ki hakimiyetiyle, akademik çevrelerde ve basın yayında ki partnerleriyle bu durumu kontrol altına alabileceğini düşündü.

Erdoğan ve onunla beraber hareket etmeye başlayan Ordu içindeki bir kanadın iyice kontrol çıktığını gördüğünde daha somut (MİT operasyonu, 17-25 Aralık, 15 Temmuz darbe girişimi) gibi elindeki kullanışlı argümanlarla Erdoğan'ı safdışı etmeye kalkıştı.

Bu arada Suriye'de ve Irak'ta ki seküler Kürt yapılanmasını da son sürat destekledi.

Türkiye'deki durumu eski stabl haline getirdiği takdirde, hiç bir sorun çıkmadan İran sınırından Hatay-Lazkiye arasından denize uzanan bir PYD koridorunun gerçekleşmesi sorun teşkil etmeyecekti.

Ama hesaplanan olmadı.

Rusya ile içerideki kullanışlı elemanlar eliyle yaptığı operasyonlara rağmen (Uçak düşürme ve Büyükelçi Karlov suikasti) Erdoğan ilişkileri yoluna koyduğu gibi bir de üstüne üstlük içerideki birliği de tesis edip yerini daha da güçlendirdi.

2019 yılında ki seçimlerde götürürüz umudunu da "Milli İttifak" adı verilen MHP+AK Parti birlikteliğiyle yerle bir etti.

Amerika'nın şimdi yapması gereken bütün planları, masrafları velhasıl bir kenara atıp, Suriye politikalarını daha doğrusu PYD ile bundan sonra sürdürecekleri ilişkiyi bitirerek Türkiye ile ilişkileri yeniden tesis etmek mi olacak, yoksa her şeye rağmen o planı sürdürecek mi bir karar vermek olmalı.

Tabi bunu yaptığı takdirde, Türk Amerikan ilişkileri eskisi gibi Patron/eleman ilişkisi değil, ortak/ortak ilişkisi olacak.

Türkiye bundan sonra bunun altına razı olmaz.

Çünkü; bunu yapan Amerika, biz olmadan, bize rağmen bu topraklarda operasyon çekemeyeceğini kabul etmiş demektir.

Böyle bir durumda Türkiye eski konumu kabul eder mi?

Ki bizimle bu topraklarda o kadar beraber hareket etmek isteyen varken...

Rus var, Çin var...

Tek seçenek Amerika değil....


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık