• 29 Mart 2018, Perşembe 20:03
ORHANBAYLAN

ORHAN BAYLAN

Sevindirici Gelişmeler

 

Sevindirici Gelişmeler

 

 

Zeytin Dalı Operasyonuyla Afrin’in terör örgütü YPG/PKK elemanlarından temizlenmesinden sonra sessizce yurt içinde de terör örgütü PKK militanlarına yönelik eylemler başladı.

Kandil başta olmak üzere Kuzey Irak’ta ki diğer kamplarda ki hareketlilik yoğun hava saldırılarıyla bertaraf edildi.

Bu arada Tunceli ve Amonos’ta da baharla birlikte aldıkları talimat gereği saklandıkları inlerinden çıkma hazırlığında oldukları İHA’larca tespit edilen militanlara hiç göz açtırılmadı.

7 tanesi Tunceli’de, 13 civarında da Amonos dağlarında ışıklar içinde yatmaya yollandılar.

1992 yılından beri Afrin üzerinden Amonos dağlarına geçen PKK’lılar buradaki saklanmaya uygun doğal arazideki mağaralarda mevzilenip, hem güvenlik güçlerine hem de çevrede ki halka zarar veriyorlardı.

Büyük güçler üzerlerine gittiğinde de, Suriye Devletine ait Afrin’e girip takipten kurtuluyorlardı.

İşte yıllardır insanların yaylalara çıkamadığı, hayvancılığın durduğu bu bölgede terör estiren PKK’ya, Afrin’in silahlı güçlerimizin kontrolüne girip hakimiyetiyle operasyon başlatıldı.

Yaklaşık 42-43 kişilik bir terörist grubun Amonos ve Nurhak bölgesinde sıkıştıkalrı, kandil’e kendilerine çıkış için yardım etmek için defalarca yardım çağrısı yolladıkları tespit edilmiş.Bunlardan 13 tanesi ışıklar içinde yatmak üzere postalanmış.

Geriye 30 kadar militanın kaldığı ve kısa zamanda bunlarında diğerlerinin yanına yollanacağı belirtiliyor.

Amanos dağları PKK’nın Suriye üzerinden arazi şartları dolaysıyla çok rahat geçtikleri, Hatay-Adana-Osmaniye ve Malatya, Kahramanmaraş bölgelerinde ki eylemleri buradan yaptıkları bir alandı.

Ayrıca bu hat; Malatya üzerinden Sivas ve Karadeniz eylemleri içinde kullandıkları güzergahtı.

Bir hemşeriminde arama taramalar sırasında kurulan pusuyla şehit düştüğü Amanos operasyonu o bölgede ki PKK yapılanmasını bitirme açısından çok önemli.

Bir de sol tandanslı örgütlerin bu bölgeye ilgisi baya eskidir.

68 kuşağı denilen ve bugün sol medya tarafından romantizme bağlanan komünist silahlı mücadelenin de ilk atıldığı yerlerdendir.

Türkiye devrimci komünist gençleri 1968 yıllarında Flistin Kurtuluş Örgütü(FKÖ) saflarına silahlı mücadele pratiği yapmak, bomba yapımı ve çeşitli kırsal ve şehirdeki çatışma taktikleri almak için gittikleri güzergahın en önemli geçiş yeriydi.

Deniz Gezmiş ve arkadaşları Nurhak-Amonos dağlarını kullanarak Afrin bölgesine geçip oradan FKÖ’ye katılıyorlardı.

1971 yılında Deniz Gezmiş ve arkadaşları kendilerinden önce Nurhak dağlarına gelip kamp kurmuş olan Sinan Cemgil ve arkadaşlarıyla buluşmak üzere gelirken yakalandılar.

Nurhak dağlarında kileri de çevre köylüler ihbar etti.

Çıkan çatışmada Sinan Cemgil ve iki arkadaşı daha öldürüldüler.

Yani PKK’dan 21-24 sene önce yine Marksist başka bir örgüt bu güzergahı kullanıyordu.

Türkçesi şu:

Adları ne olursa olsun, bu örgütleri yöneten, sevk eden ve teknik taktik destek veren akıl hep aynı akıl..

Sadece elemanlar değişiyor.

Bugün Kürt diyorlar, dün komünist diyorlardı, yarın Müslüman diyecekler…

 

 

***

 

Bu arada biliyorum hepimizin canını sıkıyor, yurt dışına kaçan Fetö örgütü elemanlarının ellerini kollarını sallayarak gezmeleri ve ileri geri konuşmaları.

Ama durun size bir müjde vereyim.

Bugün sevindirici bir gelişme oldu.

MİT Kosova’lı muadilleriyle ve güvenlik güçleriyle iş birliği yaparak orada bulunan 6 Fetö mensubu üst düzey yöneticiyi derst edip Türkiye’ye getirdi.

Cihan Özkan, Kahraman Demirez, Hasan Hüseyin Günakan, Mustafa Erdem, Osman Karakaya ve Yusuf Karabina adlı şahıslar, MİT tarafından özel bir uçakla Türkiye'ye getirildi. FETÖ/PDY mensuplarının adli makamlara teslim edildiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, operasyonla ele geçirilen 6 FETÖ/PDY firarisi, Balkan ülkelerindeki faaliyetlerinin yanı sıra Türkiye'deki örgüt elemanlarının Avrupa ülkeleri ile ABD'ye kaçırılmasını da organize etmekle görevliydi.

Güvenlik birimleri, Özkan'nın Balkan ülkelerinde toplanan himmet paralarını yöneterek bunları örgüt elebaşlarının bulunduğu Pensilvanya'ya aktardığını tespit etmişti. Kosova gençlik yapılanmasından da sorumlu olan Demirez ise Balkan ülkelerinde aktif şekilde çalışarak örgüte çok sayıda katılımın sağlanmasında rol oynadı. MİT'in operasyonuyla Türkiye'ye getirilenlerden Günakan, bölgedeki okul yapılanmalarında öğretmenlerden sorumlu olarak bilinen elebaştı. Diğer isimlerin de FETÖ/PDY'nin Balkanlardaki çeşitli kurum ve kuruluşlardaki yapılanmalarından sorumlu üst düzey isimler olduğu bildirildi.

Osman Karakaya'nın ayrıca, Ergenekon davası sürecinde aktif rol üstlendiği, söz konusu dönemde İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda FETÖ/PDY lehine raporlar düzenlediği, bu nedenle kendisine örgüt elebaşı Fetullah Gülen tarafından plaket verildiği öğrenildi.

Daha öncede bazı Afrika ve Uzak Doğu ülkelerinden bazı örgüt elemanlarının MİT çalışmaları sonucu getirildiğini biliyoruz.

Bu daha da artarak devam eder umuyoruz.

Canlı getirilmeyenlerinde bir şekilde PKK’lılar gibi ışıklar içinde yatmaya yollanması da dileğimizdir.

Bu ülkeye zarar veren kimse, iki cihanda rahat yüzü görmesin, yaşadığı her dakika başlarına bir şey gelecek korkusuyla yaşasınlar en azından…

İçeride ve dışarıda Fetö, PKK/PYD ve DHKP-C ve adını sayamadığımız ne kadar melanet yuvası örgüt varsa hepsiyle mücadele eden güvenlik güçlerimize, MİT elemanlarına Rabbim güç kuvvet versin.

Onların ayağına taş değmesin.

Bu mücadele sırasında vurularak toprağa düzen aziz şehitlerimize rahmet, gazilerimize de sağlık ve esenlik dilerim.

 

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık