• 12 Ekim 2018, Cuma 19:51
ORHANBAYLAN

ORHAN BAYLAN

Rahip Brunson Olayına Başka Açıdan Bakmak

Rahip Brunson Olayına Başka Açıdan Bakmak

Rahip Brunson hakkında ki fikrimi daha öncede belirtmiştim.

Bilhassa konu olarak misyonerlik ve Osmanlı-Türkiye devletlerine nasıl etkilerde bulunduğuna dair çalışmalar yapan birisi olarak şunu diyebilirim.Başka bir ülkenin vatandaşını yargılamak sadece hukuk ve haklılık açısından olmaz.

Hiç bir ülkede olmamıştır da.

Türkiye ile ilişkileri gerginleşen bir ülke çeşitli bahanelerle orada bulunan vatandaşlarımızı alıkoyabilmiştir.

Halk Bankası davasında Hakan Atilla'ya yapılan uygulamada bu kapsamdadır.

2011 yılından beri Halk Bankası'nın İran ticaretine ilişkin defalarca Abd Maliye Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik yetkilileriyle görüşülmüş, Abd ambargosuna uyulmayacağı, bağımsız bir devletin başka bir devletin uyguladığı ambargoya uymak zorunda olmadığı, ama BM'nin ambargosuna riayet edileceği ilgililere defalarca belirtilmniştir.

Hakan Atilla bu süreçte defalarca Amerika'ya gidip gelmiş tutuklanmamış, ilişkiler gerginleşince Amerika keyfi olarak tutuklamıştır.

Rahip Brunson meselesinde deliller yeterli/yetersiz bilemem.

Benim durduğum yer; sırlarına vakıf olmadığım, hangi pazarlıkların yapıldığına dair elimde yeterli bilgi olmadığı bu durumda ülkemin menfaatleri doğrultusunda bir şeyler elde edilmiş olması yönündedir.

İki gündür başta Almanya medyası olmak üzere her yerde "pazarlıklar" yapıldığı yönünde.

Ve umarım değecek bir şeyler alınmıştır.

***

1820 yılından bu yana Amerikan Protestan misyonerleri Osmanlı coğrafyasını hallaç pamuğu gibi attılar.

Bu süreçte öyle ilginç olaylar oldu ki; hiç bir misyonere dokunulmadı, işlem dahi yapılamadı.

Hatta Mersin'de dönemin Adana Valisine kafa tutarak misyon inşaatlarını sürdüren Dr. Metheny için iki defa Amerikan zırhlıları Mersin limanına demirledi.

Merzifon Amerikan Koleji öğretmenlerinden Garabet Tomayan yine aynı şekilde terör örgütü kurmak ve yardım etmek suçuyla mahkemeye verildi yargılayamadan yurt dışına göndermek zorunda kalındı.

Cumhuriyet döneminde hiç bir işlem yapılmadığı gibi, tekke ve zaviyeler kapatıldı ama misyoner çalışmaları dur durak bilmeden devam etti.

Jakoben Laisizmin uygulandığı 1924-50 arası asılan, hapsedilen, sürülen, işkence gören onca müslüman olmasına rağmen, hiç bir misyonere dokunulmadı bile.

Onun için bugün serbest bırakılan rahip Brunson'un bu kadar süre tutuklanması bile büyük iş...

Bazıları bunu geri adım olarak görse de, benim için anlamı büyük...

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Murat ÖZDİL Murat ÖZDİL 14.10.2018 16:09

Garabet TOMAYAN'ı bir vatan evladı halleti diye biliyordum.

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık