• 30 Eylül 2017, Cumartesi 0:40
ORHANBAYLAN

ORHAN BAYLAN

MÜSTEHCEN BİR HİKAYE

MÜSTEHCEN BİR HİKAYE

Yıllar yıllar önce; biz daha ergenliğe doğru yeni adım attığımız yıllarda, Samsun İmam-Hatip Okulu(o zaman lise değil, okuldu) orta kısmında okuduğumuz zaman diliminde yaşadığımız bir anekdotu paylaşacağım.

1970’li yıların daha başlarıydı sanırım.Fakir ve dindar ailelerin illa imam olsun diye değil, aman “komünist, Allahsız” olmasın diye çocuklarını verdiği çevrenin çok rağbet gören okuluydu.

Tam mevcudunu bilemiyorum ama, ben Lise-1’deyken her sınıfta en az 40 kişi olduğunu ve şube sayısının L harfine kadar olduğunu düşünürseniz epey olduğu anlaşılır.

Erkek erkeğe okuduğumuz okula bir gün 6 tane kız alındı.Sanırım Ortaokul sonrası.

Bizden büyük sınıflarda diğer erkek öğrencilerle karma öğrenim göreceklerdi.

Laik ve pozitivist eğitim sistemimiz daha fazla dayanamamış ve İmam-Hatip’lere de kızlı erkekli uygulamaya geçilmesini emir buyurmuştu.

Okul müdürümüz Remzi Yavuz beyin kızı, o dönem Samsun müftüsü olan oğlu da sınıf arkadaşım olan Zübeyir Koç’un kızı da bu kızların arasındaydı.

Neyse bunlar diyelim 35 erkek öğrencinin ders gördüğü sınıfa verilmişler,haliyle sonradan katıldıkları da sınıf listesinin sonuna yazılmışlardı.

Dersler başlamış zaman geçmiş ve sözlüler başlamış.Tabi her öğretmenin sözlüye kaldırma metodu aynıdır.Bazıları kolaycılığı seçer listeyi eline alır en baştan “Ahmet Yeşil gel tahtaya” der.

İşte günlerden bir gün sözlü yapmayı planlayan Hoca, sınıf listesini eline alır ve;

“Her zaman listenin önünden başlıyoruz bu sefer arkasından başlayalım” der…

Bunu duyan kızlardan biri sözlü korkusuyla avaz avaz bağırır:

“Aman Hocam önden yapın ne olur önden yapın..”

Tabi 35 zırtapozun önünde edilen bu laf gülüşlmelere sebebiyet verir ve hoca susun musun dediyse de fayda etmez kızları sınıftan çıkarmak zorunda kalır.

En az bin kişinin okuduğu okulda kısa zamanda bu olay duyuldu ve kızları gören veletler uzaktan bağırmaya başlıyordu:

“Önden mi arkadan mı?”

Ve sonunda sanırım kızları bir hafta okula almadı müdür, hafta başında çektiği fazilet nutukları ve disiplin tehditleriyle olay bastırıldı.

Şimdi tabi bu olayı niye anlattı diyeniniz olabilir.

Karma eğitimle ilgili laik kanadın tazyiklerine dayanamayan eğitim bürokrasisi ve siyaset bu tür tavizleri yine vermeye devam eidyor.

Bilhassa İmam-Hatiplerde…

Bugün bazılarına dini eğitim veren bir okulda karma eğitim olmaz dediğinizde “ama hangi devirdesin” demesi korkusuyla verilen tavizlerin sonu yok. Din bellidir.

Emri de yasağı da bellidir.

Sizin keyfinize göre değişmez.

Bu benim verdiğim örnek eminim ki karma eğitim sistemi içindeki en masumlardan biridir.

Şimdi haydi dökülün bu konulardaki anılarınızı desem, Bukovski’nin sayfalarından beter hale gelir.

Lütfen; “bir kısım bizi taşlar” diyerek korkuyla icraat yapmadan, en sağlıklı olanı uygulamaktan kaçınmayın…

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık