• 14 Mart 2018, Çarşamba 18:10
ORHANBAYLAN

ORHAN BAYLAN

Mesele “Yiğitbaşı” kim olacak

 

Mesele “Yiğitbaşı” kim olacak

Geçen hafta Sayın Cumhurbaşkanımız son zamanlarda gündeme gelen İslam adına toplumda infial uyandıran bazı görüşler serdeden fetvaları ve bu şahısları eleştirirken edilen sözler yankı uyandırdı.

Gelen tepkiler üzerine sözlerini tavzih eden Sayın Cumhurbaşkanı; insanları bir nebzede olsa yatıştırmayı başarmıştı.

Tabi o konuşmada ve daha sonrasında; din adına abuk sabuk görüşler öne süren, toplumu yanlışa sevk eden bu tarz kişilere meydanı boş bırakmamak için Diyanet İşleri ve İlahiyat Fakultelerini göreve çağırdı.

Buralardan seçilecek heyetlerin bu konuda etkili ve yetkili olmasını istedi.

Toplum bu sefer bu “etkili ve yetkili” kişiler konusunda ayrılıklara düştü.

İlahiyat Fakultelerinin eğitim kalitesi, islami eğitimde verebildikleri ortadayken, Diyanet İşleri’nin kurulduğu günden beri, İslam’ın değil, rejimin ve hükümetlerin hassasiyetlerini göz önünde tutarak faaliyet göstermesi yüzünden millet nezdinde çokta itibarlı müesseseler değil.

Bugün “irabdan mahalli olmayan” medrese ve bazı cemaat mensubu İslam Alimlerinin; (bunlar İlahiyat ve Diyanet’in çoğu çalışanlarından kat be kat dini ilimlerde üstün vasıflı) göz ardı edilmesi, halkın gözünde referanslarda bir sıkıntı olduğu gerçeğini gösteriyor.

Devletin bir dönem yaptığı gibi; jakoben Laisizm uygulamasıyla dini sosyal hayattan silme çalışmaları şeklinde olsun, gerekse “dini bu şekilde yaşayacaksınız” şeklinde ki din dışı veya din adına zorlamalar yanlış.

Bütün dinlerde farklı yorumlar olur/olmuştur.

Devlet; şiddete, zorlama ve cebire yönelmedikçe buna müdahale etmez.,Takip eder, te’dip eder, ikaz eder, ve sonunda cezalandırır.

Osmanlı İmparatorluğu 600 sene boyunca çok geniş bir coğrafyada çok dinli, çok milletli insanları yönetti.

Osmanlı’yı şeriat devleti deriz ama, Divan-ı Hümayun’da Şeyhülislam yoktur, Örfi uygulamanın en tepesinde ki nişancı vardır.Osmanlı’nın genel prensibi kısaca şuydu; nasıl evlenirsin, nerede evlenirsin, nasıl boşanırsın karışmazdı. Mirasını nasıl taksim edeceğine müdahale etmezdi. Cizyeni ve öşrünü ver, huzursuzluk çıkarma, isyan etme…

İşte 2.beyazıt Han döneminde bazı tarikatların yaptıkları ayyuka çıkıp şikayetler bas gösterince bunlarla ilgili bir yaptırım gündeme gelir.

Bu iş içinde o dönemin meşhur alimlerinden Manisa’da bulunan Marmaravi mahlasıyla meşhur Ahmet Şemsettin Hazretleri memur edilir ve Payitahta davet edilir.

Padişahın huzurunda kurulan bir divanda o günün mezkur tarikat liderleri davet edilip imtihana tabi tutulurlar.

Tarikat demek sarık cübbe giymek değil, öncelikle şeriata tabi olmaktır.Ol şeriatta İslamdır.

İmtihanı verenler dergahlarında halka faydalı olmak üzere taltif edilerek yollanır, sahtekarlıkları ortaya çıkan sahte şeyhler rezil rüsva olur, tekkeleri kapatılıp müritleri dağıtılır.

Görevini yaparken ki gösterdiği dirayet, kemal ve olgunluktan Padişah çok memnun kalıp onu çeşitli hediyelerle taltif edip, İstanbul’da kalmasını teklif eder.Hediyeleri fakir fukaraya dağıtan Ahmet Akşemsettin hazretleri, Sultan kal teklifini kabul etmeyip Manisaya döner ve 1504 yılında Hakka yürür.

Kabri Seyyid Hoca mahallesindedir.

Evet bugün mesele ilminde, irfanında, ahlakında mutabık kalınacak Ehl-i Sünnet alimler bulmakta.Toplumun mutabık kalacağı böyle kişileri bulduğumuzda zaten konu kendiliğinden kapanmış demektir.

Bugün Adı Diyanet Olan bir kuruma, İlahiyat Fakultesi olan bir okulun koca Profesörlerine bu millet pek itibar etmiyorsa, bu halkın cehaletinden değil, bu kurumlardaki kişilerin verdiği güvensizliktendir(Bu iki kurumda gerçek ehl-i sünnet olanlar konumuz dışıdır)

Netice “Yiğitbaşı” meselesidir.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık