• 27 Aralık 2019, Cuma 17:19
ORHANBAYLAN

ORHAN BAYLAN

Mehmet Akif ticareti!

Bugün Mehmet Akif Ersoy'un ölüm yıldönümü.
Osmanlı İmparatorluğu'nun son, Cumhuriyetin ilk dönemlerinin tam göbeğinde kalemiyle ve icraatıyla yaşamış ve diğerleri gibi hakkında her tür şey yazılacak, söylenecektir.
M.Akif için güzelleme yapanlar, kayıtsız şartsız sadece İstiklal Marşı üzerinden onu yüceltenler olduğu gibi, inanç ve fikir dünyasını dışa vuran Safahat şiirleriyle yerden yere vuranlar da olacaktır.
M.Akif konusunda aslında derinlemesine bir inceleme yoktur.
Ondan geçinenler, onun hakkında yazdıkları kitaplarla ve söyleşilerle ömrü boyunca gelir elde edenler olduğu gibi, onu temize çıkarmaya çalışarak, aslında fikir ve inanç dünyalarıyla uyuşmayan yönlerini törpülemek, ortaya koymamak isteyenler de az değildir.
Akif'in inanç dünyasını ve buna paralel ömrünü tükettiği fikir dünyasını iyi bilmek gerek.
İstiklal Marşı bir milletin üzerine çöken kara bulutlara karşı verilmiş mücadelenin szölere dökülmüş mücessem hali olduğu  gerçeğini kimse inkar etmez.
Ama Akif sadece İstiklal Marşı'ndan ibaret değildir.
Bugün ve 12 Mart İstikak Marşı kabulü günlerinin en çok methü sena eden isimleri M.Akif'le dini yönden fikirleri hiç uyuşmayan insanlar olacak.
Cemalettin Efgani, Muhammed Abduh denildiğinde tüyleri diken diken olan İslami camianın beyni az çok çalışanları, bunların çömezi Akif' e sıra gelince ne hikmetse sus pus oluveriyorlar.
Sultan Abdülhamid güzellemesi yapan, Osmanlı Devletini ayakta tutabilmek için yüzyılın politiklarını üreten deha diye övgüler düzenler ne yazık ki ona ve politiklarına en büyük düşmanlığı ve küfrü eden Akif'e sıra gelince boğazlarına bir şey kaçmış gibi oluyorlar.
İttihat ve Terakki'yi Osmanlı'yı 9 senede dağıtan ve yüzyılın felaketlerine neden olan terör örgütü gibi gören bizim cenahın az çok okuyan nesilleri, İTC için Anadolu ve Avrupa'yı dolaşan Akif'e sıra geldi mi sus pus.
İTC'nin B kadrosunun kurduğu yeni Cumhuriyet'te fiilen görev alıp, vekillik yapmış olan Akif'in 3 yıllık vekilliği süresince sadece iki kelime ettiği görülmüştür.
Hükümetce desteklenecek matbuat arasına Sebilürreşat Dergisinin alınmaması üzerine "Alçaklar, namussuzlar" diyerek oturduğu sıradan bazı vekiller için söylendiği duyulmuş sadece.
M.Akif'i bilmek, Cemaleddin Efgani'yi ve Muhammed Abduh'u bilmekten geçer
İslamı Reforme etmek fikrinin başı Efgani'yi bilmeden yazılacak her Akif cümlesi eksik ya da bilerek gizlenen gerçekler olacaktır.
Mustafa İslamoğlu övse anlarım, fikren aynı paraleldedir, ama Mustafa İslamoğlu gibilerin karşısındaki dindarların övmesini anlamıyorum!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık