• 02 Mayıs 2018, Çarşamba 20:08
ORHANBAYLAN

ORHAN BAYLAN

Kimi Seçeyim?

Kimi Seçeyim?

 

“Eski Büyükelçi Oğuz Gökmen, bizzat bize anlatmıştı:

-İran'da büyükelçiydim, dedi. Fahri Korutürk, Cumhurbaşkanı, İhsan Sabri Çağlayangil, dışişleri bakanıydı. İran'a resmi bir ziyaret oldu. Resmi görüşmelerden sonra belli başlı yerleri ziyarete geçildi. Bu meyanda Hâfız-ı Şirâzi'nin kabrine de geldik. Burada Çağlayangil dedi ki: "Sn Cumhurbaşkanım, bir Fatiha okuyalım mı?" Korutürk, "hayır" dedi, "biz laik devletiz!"

Bunun üzerine Çağlayangil:

 

Hafız'ın kabri olan bahçede bir gül varmış/Yeniden açarmış her gün kanayan rengiyle/Gece bülbül ağaran vakte kadar ağlarmış/Eski Şiraz'ı hayal ettiren ahengiyle.

 

Mısralarını terennüm etti. Çağlayangil, susunca Korutürk, konuşur: "Sn Çağlayangil, Fatiha'yı ne güzel okudun!.."

Hey'ettekiler donup kalmışlar. Çünkü okunan Fatiha-i Şerif değil, Yahya Kemal'in Rindlerin Ölümü şiirinin ilk kısmıdır...”

 

Yukarıda ki satırları Türkiye Gazetesi yazarı Rahim Er abinin imza adlı köşesinden aldım.

Fahri Korutürk aslında ilk değildi.

Türkiye Cumhuriyetini kuran M.Kemal’in dine bakışı aslında çoğu kişinin malumudur.

1923 yılına kadar, yani 2.Meclis teşekkül edip, Hilafet ve Saltanat kaldırılana kadar söylemleri gayet hürmetkar iken, daha sonra ölümüne kadar çok katı laik uygulamasına kaynak teşkil edecek kadar marjinaldir bakışı.

“Türk Milleti daha dindar olmalıdır, yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır demek istiyorum. Dinime, bizzat hakikate nasıl inanıyorsam, buna da öyle inanıyorum. Şuura aykırı ilerlemeye mani hiç bir şey ihtiva etmiyor…

(1923) yılında böyle sözler eden;

Gökten indiği sanılan kitapların doğmaları”
…Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların doğmalarıyla asla bir tutmamalıdır.

M. Kemal (Kaynak: Söylev ve demeçler, cilt 1, s 389. (1 Kasım 1938′deki son meclis konuşması)

“Arapların dini Türkleri mahvetti”
Türkler, Arapların dinini kabul etmeden evvel büyük bir milletti. Arap dinini kabul ettikten sonra Türk milletinin milli rabıtaları gevşedi; milli hisleri ve heyecanı uyuştu. Bu pek tabii idi. Çünkü Muhammed’in kurduğu dinin gayesi, bütün milliyetlerin fevkinde, bir arap milleti siyasetine müncer oluyordu.

M. Kemal (Kaynak: Medeni bilgiler ve Atatürkün El Yazmaları, Afet İnan, Türk Tarih Kurumu Basımevi, Ankara 1969, s 364-365)

 

Kurucu Cumhurbaşkanı’nın buna benzer kayıtlarda olan bir çok sözüne şahit olmak mümkün.

1200 yıldır Müslüman Devletler kuran bu halkın başına geçen “Laik” Türkiye’nin Cumhurbaşkanları, onların inançlarına hakaret, ibadethanelerini satmış, yıkmış, ambar ya da ahır olarak kullanmış, dinlerini öğrenmelerine engel olmuş, 100 yıldır bu topraklarda okunan Ezan-ı Muhammediye’yi yasaklamışlar, bu millete travma yaşamışlardır.

Bırakın kendileri dini bir ritüeli getirmeyi, yanlarında böyle bir şeye asla izin vermemişlerdir.

İsmet İnönü ile ilgili anlatılan bir anekdot vardır.

Seçim çalışmaları dolaysıyla yurdun bir çok yerini dolaşan İnönü’ye;

“Efendim, malum AP lideri her yerde dini kelimeler kullanıyor.Halk şikayet ediyor, Paşa’da bir kere Allah dese ne olur”

“Allahaısmarladık” diyorum ya diye cevap verir İnönü’de.

Evet maalesef bu ülke insanı namaza giden, alnı secdeye değen Cumhurbaşkanı’nı bırak, Allah diyenine hasret yaşadı 50 sene.

Cevdet Sunay Cumhurbaşkanı seçilip koltuğa otururken “bismillah” dediği için laik ve sol kafalı yaar ve siyasetçiler tarafından linç edildi aylarca bu ülke’de…

Adam sadece bismillah dedi yahu…

Hatim etmedi.

Sonra bir gün bir tonton geldi.

Boyu kısa ama gölgesi uzundu be mübareğin.

Hacca’da gitti, namaza da gitti.

“Ben Cumhurbaşkanı oldum diye namazımı mı bırakacağım dedi…

Bırakmadı.

Son seyahatini Özbekistan’a yaptı.

Aynen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaret ettiği gibi o da Şah-ı Nakşibend hazretlerinde uzun süre kaldı.Namaz kıldı, dua etti.

Ve geldiğinde şüpheli bir şekilde ölüp gitti.

Ve Erdoğan; 55 gün sonra yapılacak seçimle inşallah ilk Başkanımız olacak.

Ve o da seçimin startını vermeden önce Türkün anayurtlarından Özbekistan’da ki o büyük zatın huzuruna varıp, o güzel tilavetiyle infitar süresini okudu.

Şimdi ben bir Müslüman olarak, inanan biri olarak, bazen eleştirsem de, Allah bile diyemeyen Cumhurbaşkanlarından sonra, nasıl desteklemem böyle birini.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Acem-i Acem-i 02.05.2018 20:16

TSK da yetişen Subaylar Allahsız yetiştirildi ,90 sene okullar da ATEİZM dayatıldı beyinler İĞFAL edildi ,işte CHP budur

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık