• 11 Ocak 2019, Cuma 23:26
ORHANBAYLAN

ORHAN BAYLAN

Kenevir Türkiyenin Şansı

Kenevir Türkiyenin Şansı

Kenevir konusunda nasıl radikal düşüncelerim olduğunu beni tanıyanlar bilir.

Ve daha ilk günden itibaren bu konuda yazdım elimden geldiğince.

2016'dan beri yapılan düzenlemeyle bazı illerde başlayan (19) kontrollü ekim işinin genişleyerek bütün ülkeye yaygınlaştırılması en büyük dileğim.

Tabi kenevir üretmek değil bunun ekonomiye doğru aktarılmasını da sağlamak lazım.

İlaç sektörünün baronlarının, bütün Dünya'da yaptıkları algı, baskı ve cezai yaptırımlarla sindirdikleri Kenevir(Canabis) üretimi ne yazık ki yıllardır yer altına indi ve mahalli olarak kaldı.

Türkiye aldığı bu radikal kararla, hem uluslar arası ilaç ve plastik sektörüne kafa tutuyor, hem de bir yandan büyük bir risk alıyor.

O yüzden sadece keneviri eski usül yetiştirmek yetmez.

Bunun teknolojisini geliştirmek, yeni kullanım sahaları bulmak, katma değer üretmemiz gerekir.

Hükümetin koordinasyonunda üretici, üniversite ve sanayici üçlüsünün enerjilerini birleştirip bu sektörden bir çok patent çıkarmamız gerekiyor.

Ve bugünkü ve gelecek hükümetler bu konuya cidden eğildikleri, Uluslararası tröstlerin baskısıyla geri adım atmadığı takdirde, petrolü ve gazı olmayan Türkiye'nin vizyonu değişecektir.

Acilen Üniversitelerde (Samsun OMÜ'de kenevirle ilgili çalışmalar yapıldığını biliyorum) bu konuya ilişkin bölümler açılıp gerekli araştırmalara kaynak aktarılmalı.İlaç, Textil, İnşaat, Kozmetik gibi belli başlı alanlarda kullanılan kenevirin, günün ihtiyaçlarına cevap verecek araştırmaları acilen yapılması gerekiyor.

Yine biz üretip işlemesi için Batı ülkelerine kamyonla göndermeyelim.

Bir kamyon kenevir yollayıp onun bedeli olarak kanser hastalarına bir şişe keten tohumu yağı almaktan vaz geçip, kendimiz teknolojisini üretelim.

Kısacası;

Tarlalar dolusu keneviri yetiştirmek yetmez, ondan katma değer üretip, binlerce patent almalıyız...

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


m öztürk m öztürk 13.01.2019 15:27

alacağız abi alacağız, geliyor biiznillah

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık