• 23 Temmuz 2018, Pazartesi 21:19
ORHANBAYLAN

ORHAN BAYLAN

İYİ Şeyler mi Oluyor!

 

İYİ Şeyler mi Oluyor!

 

İYİ Partinin Afyon çalıştayında kriz çıkması üzerine parti tüzüğünün Genel Başkana verdiği yetkiyle kongre kararı alan Meral Akşener, aynı zamanda yeniden aday olmayacağını deklare etti.

Daha çiçeği burnunda bir partinin, devlet yardımına da kavuşmuşken, bana göre siyaseten de “başarılıyken” bu kaotik durum nerden çıktı, niye çıktı?

Bu arada siyaseten başarılı sözüme itiraz eden olabilir ama benim görüşüm bu doğrultuda.

İYİ Parti muvazaa partisidir(eskiler bunu derlerdi pek hoşuma giderdi)

Söylemleri öyle olsa da( ki Doğu Perinçek bile öyle diyor) asla iktidara aday bir parti olarak kurulmadı.

Daha öncede yazdığım gibi, bu partinin kuruluş gerekçesi çok basitti.

Bahçeli’nin siyaset usulünü tenkit edip ona muhalefet eden ciddi bir MHP’li merkezde olmak üzere, AK Parti’den beklediğini elde edememiş küskünler, Fetö iltisaklısı veya mahkumu olanların oy verebilecekleri bir parti olarak kuruldu.

Yukarıda saydıklarımın kahır ekseriyetinin CHP ve HDP’ye oy vermeye eli gitmez.MHP’de AK Parti ile ittifak yaptığına göre, bu yığının oy vereceği bir parti olmalıydı.

İşte bu sebeple kuruldu.

Hatta kuruluşundan itibaren “milliyetçi “ bir söylemi asla kullanmayışlarının nedeni de, yine aynı şekilde bazı kurbağaları ürkütmemek için.

Müzmin Erdoğan düşmanlığına bir de Bahçeli nefreti eklenmiş olan eski MHP’lilerin gidecekelri başka bir kapı kalmamıştı, onları memnun etmeye bile değmezdi, ülkücü/milliyetçi bir dil kullanarak.

Ve Erdoğan seçilse bile, Meclis’de ona rahat hareket etme imkanı vermemek amaçlı bu çalışma neticede başarılı olmuş( tabi bunda AK Parti’nin kendi ayağına sıkmasının da zalimce desteği olsa da), Meral Akşener kendisine biçilen görevi yerine getirmiştir.

İşte bu derme çatma, uzaktan emir komuta ile hareket eden partinin en kısa zamanda bu kaosları yaşaması kaçınılmazdı.

Ve Bahçeli’ye bile başkaldıran Koray Aydın’ın her ne kadar hangi saikle (büyük ihtimal deprem sonrası mal üleşimi dese de bazıları) Meral Akşener’in liderliğini kabul ettiği hakkında bir çok söylenti olsa da, (büyük ihtimal deprem sonrası mal üleşimi ile ilgili birilerinin elinde dökümanlar olduğuna dair söylentiler olsa da) çok uzun sürmeyeceği aşikardı.

Afyon Çalıştayında Meral Akşener’i bunaltan ve istifaya götüren suçlamaları yapan kişilerin Koray Aydın’a yakın kişiler olduğu söyleniyor.

Bu da kongre sürecinde İYİ Parti içinde ciddi bir çatışmanın olacağını gösteriyor.

CHP’den transfer olan Aytun Çeray her ne kadar “Meral Hanımı tekrar aday gösterip yeniden liderimiz olacak” des e de, onun bu ön alma girişimi kendisinin ve kendisi gibi nereye ait olduğu belli olmayan bazılarının sap gibi ortada kalacaklarını bildiği için.

Basın toplasında hem yanında ve arkasında görüntü veren Lütfü Türkkan’da Aytun Çeray gibi dokuz kapu artığıdır, olması doğaldır.

Ama İsmail Koncuk hangi hesapla oradaydı onu bu süreçte anlarız.

Bahçeli’nin hem alaycı, hem de biraz gerçekçi “Koray bety ve arkadaşları Meral hanımı ikna edip tekrar partinin başına getirsinler” sözü aslında bir niyetin de dışa vurumu.

Meral Akşener MHP için tehdit olmaz, kendisini de Bahçeli her fırsatta ham yapar.

Ama Koray Aydın MHP’nin çocuğudur.Onun İYİ Parti’nin başında olması hem İTYİ Partinin partileşme sürecine katkısı olur, hem de MHP’den her zaman oy çalar.

İşte bu şartlarda kongreye gidecek bu partide daha çok çekişmeler göreceğiz.

Delegeye hakim olursa Meral Hanım tekrar aday olur.

Olamazsa; ben görevimi yaptım deyip Koray Aydın’a bırakır.

Ama asla seve seve değil tabi…

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


cemal cemal 24.07.2018 09:56

Koray aydın -Koy masanın üstüne hesabını daha çok verecek

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık