• 20 Ekim 2017, Cuma 19:27
ORHANBAYLAN

ORHAN BAYLAN

İSTİFA İSTEYEN İLK ERDOĞAN MI?

İSTİFA İSTEYEN İLK ERDOĞAN MI?

 

Yıl 1930.

Yurt gezisine çıkan Mustafa kemal 22 Kasım günü Kayseri istikametinden Samsun’a gelir.

Belediye seçimleri yeni yapılmış ülkenin her tarafında olaylar olmuş, çok miktarda insan tutuklanmıştır.

Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHF)kısa zamanda yaka silken halk muvazaalı olarak kurdurulmuş olan Serbest Cumhuriyet Fırkasına (SCF) yoğun ilgi göstermişti.

1 ay süren Belediye başkanlığı seçimlerinde eğer adil bir seçim imkanı olmuş olsa, belki bazı yerlerdeki adaylara has olmak kaydıyla CHF büyük bir yenilgiye uğrardı.

Bir çok şehirde vali kaymakamlar ve askeri erkan halka baskı yaparak CHF’ye oy vermelerini sağlamışlar, Konya, Antalya ve Adana gibi şehirlerde çok miktarda tutuklama yapılmıştır.

“Bu seçimin galibi Vali, Kaymakam ve askeri erkandır çocuk” diye bunu M.Kemal kendisi A.Hamdi Başar’a bizzat itiraf etmiştir.

Arkadaşı Ali Fethi Okyar’a kurdurduğu bu partiye gösterilen yoğun ilgi M.Kemal’i sinirlendirmiş ve seçimlerin sonunda Ali Fethi Bey’den partiyi lağv etmesini istemiş, tabi bu emri anında yerine getirilmiştir.

Samsun Valisi Kazım Paşa diğer şehirlerdeki idari görevlilerin aksine CHF’nin seçimleri kazanması için baskı yapmayıp tarafsız kalmış ve büyük şehir olarak sadece Samsun’u kazanabilmiştir SCH.

SCH’nin ağır toplarından Ahmet Ağaoğlu:

“Eğer yurt genelindeki bütün valiler Kazım Paşa gibi tarafsız davransaydı SCH bütün yurdu alabilirdi” der.

İşte Samsun Belediye Başkanı’da o dönem kereste ticaretiyle uğraşmakta olan Boşnakzade Ahmet Resai Bey’di.

Yurt henüz tartışmalı bir seçim ve arkasında kapatılan bir partinin aksülameliyle çalkanırken girmişti Gazi Samsun’a.

Akşam bugün Gazi köşkü olarak kullanılan binada şehrin ileri gelenleriyle mutat rakı masasında demlenirken, Vali Kazım Paşa’ya:

“Belediye Reisi nerede?”

Diye sorar M.Kemal.

Apar topar Belediye Reisine haber verilir ve oda masaya oturtulur.

Belediye Reisi gerekli saygıyı gösterir ve kendisinin SCF’den olduğu için davet edilmediğini, kendisinin de davet edilmediği bir yere avdet etmesinin uygun olmayacağını düşünerek gelmediğini izah eder.

Rakı teklif edilir. içmediğini dolaysıyla bu ikramı yerine getiremeyeceğini söyler.

Alkolden yavaş yavaş gözleri kızarmaya başlayan sarı saçlı mavi gözlü küçük dev adam’ın, çakmak çakmak olmaya başladığı hissedilir.

“Reis Bey artık SCF lağv edildiğine göre siz de istifa edersiniz”

Der M.Kemal.

“SCF kapatılmış olsa bile beni bu göreve layık gören Samsun halkıdır.Ben istifa etmem Gazi Hazretleri.Bana tevdi edilen bu hizmete küfranı nimet etmem.Siz verirsiniz Danıştay’a, seçimi iptal ettirir ve görevden aldırırsınız Paşam.” Diye o günün en kudretli adamına karşı gelir.

Ortalık buz gibidir.

Ve bir müddet daha oturan Boşnakzade Ahmet Resai Bey işlerinin çok olduğunu öne sürerek izin ister ve ayrılır.

“Belediye gittikten sonra ortalık buz keser.M.Kemal’i tanıyanlar onun nasıl sinirlendiğini anlamışlar ve sinirinin muhatabı olmaktan korkarak susmaktaydılar.

Ve siniri aşikare belli olan M.Kemal:

“Kazım Paşa nasıl belediye Reisi seçtirdiiniz böyle.Reisicumhur gelir şehrine karşılamaya gelmez, rakı sunarız saygısızca içmez, reislikten imtina et deriz bizi dinlemez.” Der.

Tabi yurt genelinde kazanılan 31 belediye başkanından bir kısmı istifa etmiş, bir kısmı da CHF’ye geçmiştir.

Samsun Belediye Reisi Boşnakzade Ahmet Resai beyi bir müddet sonra Danıştay sözde belediye seçimlerini geçersiz sayarak görevden almıştır.

İşin garibi CHF’ye geçen belediye reisleri göreve devam etmiştir.!

Samsun Valisi Kazım Paşa’da iki gün sonra görevden alınmıştır.

Çankaya sofrasında Kazım Paşa’nın görevden alınmasıyla istihza yapan birine M.Kemal sert çıkarak:

“O bizim emrimize uygun davranmadığı için talimatımızla görevden alınmıştır” demiştir.

Boşnakzade Ahmet Resai Bey görevden alındıktan yaklaşık 10 ay sonra şüpheli şekilde ölmüştür.!

İşte bugün AK Parti’li belediye başkanlarının görevlerinden istifaları istenmesi olayını bir de geçmişin perdesinden görün istedim.

Üstelik başka bir partinin değil, bugün kendi aday gösterdiği, kendi partisinin oylarıyla seçilmiş bazı belediye başkanlarının direnmesi yukarıda anlattığımız olayla pek bağdaşmıyorda.

O M.Kemal Reisicumhur’du ama, her partiye eşit mesafedeydi diyecek olursanız şunu derim; o günlerde Gazi Hazretleri aynı zamanda Cumhuriyet Halk Fırkası’nın genel başkanıydı.

İki olayın benzeyen ve benzemeyen yönleriyle yorumunu sizlere bırakıyorum. Ama şu bir gerçek; bugün yaşadığımız her şeyin tarihte izlerini görüyoruz, yani tarih hep tekerrür ediyor….

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık