• 15 Mayıs 2020, Cuma 21:43
ORHANBAYLAN

ORHAN BAYLAN

İLK KURŞUN ve YALAN TARİH İNŞAASI

İLK KURŞUN ve YALAN TARİH İNŞAASI

 

Malum bugün birileri tarafından Hasan Tahsin takma adlı Osman Nevres'in İzmir'e çıkan Yunan kuvvetlerine ilk kurşunu attığı ve şehit edildiği gün olarakta anılır.
Lakin Milli Mücadele'den sonra 40 yıl boyunca adı bile anılmayan bir şahsın bir hatırattaki "Hasan Tahsin'de ilk şehitler arasındaydı" sözünden hareketle kahramanlaştırılması biraz gariptir.
Karakol kayıtlarında o gün ilk sivil kurşun sıkan Aziz adında bir vatandaştır.
Askeri şehit ise Kurmay Albay Süleyman Fethi Bey.
Ayrıca Osmanlı topraklarında ilk kurşun; bu tarihlerden çok önce 19 aralık 1918'de Hatay Dörtyol'da Kara Mehmet nam bir yiğit tarafından sıkılmıştır.
Bütün bunların gözardı edilerek Osman Nevres'in ya da sonraki aldığı takma isimle Hasan Tahsin'in neden yüceltildiğini anlamak mümkün değil.
Bu Ülke'ye kahraman olarak sunulmanın şartı Selanik'li ve Sebatayist olmaksa o başka tabi.
Vardı zaten!
Aslında Hasan Tahsin İzmir'de çıkarttığı Hukuk-ul Beşer isimli gazetedeki yazılarından anlaşılacağı üzere öyle "fedai, kelle koltukta savaşacak" biri değil.İttihat ve Terakki Cemiyetine üye olmuş olabilir.Bükreş'te birilerine suikast tertiplemekle suçlanıp içeri atılmışta olabilir.
Belki de bütün bu fikirlerinden sonradan rucu' etmiş biride olması muhtemel.

“Bir memlekette herhangi bir fikrin, siyaset tarzının yararlı (yahut) zararlı (mı) olduğu anlaşılmak için her şeyden önce onun karşısında olan, kıyaslaması olan düşüncelerin esası ve sonuçları görülmüş olmalıdır. Buna dayalı olaraktır ki her memlekette en az iki-üç parti bulunmak ve bir parti, karşısında bulunan diğer bir partinin denetleyen ve onaylayanı olmak gerekir… Eğer İttihat ve Terakki Fırkası karşısında onun her hareketini takip eden bir parti, bir siyaset kitlesi bulunsaydı iş böyle olmaz ve şüphesiz vaziyetin kötülüğü daha önce görülür, önleme çarelerine girişilebilirdi…”

2 Ocak !919-Hukuk-u Beşer

Devam Ediyor:

“Ben bugün hiçbir kişiyi düşünemiyorum ki sekiz on seneden beri karşılaştıkları kötülükler ve kanunsuzlukların acıklı bir tanığı olmasın. Evet, o lanetliler ki en pespaye ve ahlaki rezalet sahiplerine bu memleketin kaderini teslim ettiler. O hainler ki bu altı asırlık imparatorluğun şeref ve namusunu küçük düşürerek, ellerinde lastik top gibi, sefil, adi oyuncaklar gibi oynadılar. Unutmayalım ki o İttihat ve Terakki korkak olduğu kadar cüretkâr, ikiyüzlü, lanet yağdıran gizli oyunlarla bu memleketin yüzyıllar süren şanlı geçmişini kara lekelerle kirlettiler.”

Bu satırları yazan adam için İttihat ve Terakki fedaisi denmiyor mu?

Adam yerden yere vuruyor o dönemi!
Türkçesi; Yunan'lıların İzmir'e çıktığında öyle kendini öne atacak edecek bir "Fedai" değil.
Belki bir gazeteci merakıyla Kordon'a çıkartma yapan Yunan güçlerini seyretmeye giden diğerlerinin arasında biriydi.
Ve bazı protestolar ve silah sıkılma olunca büyük panik yapıyor Yunan askerleri ve halka ateş açıyorlar.O esnada silahsız bir çok insanda şehit düşüyor.
İhtimal böyleydi.
Ama 40 yıl sonra Alparslan Türkeş'inde siyasi bir lider olarak dillendirmesiyle ve sebatayist bazı gazetelerinde gazıyla, devlet protokoluyla anıt yapıldı ve Hasan Tahsin'de kahraman olarak yalan tarihimizdeki yerini aldı.
Hasan Tahsin'in kişiliğiyle ilgili bilgi almak isteyen başyazarlığını yaptığı Hukuk-u Beşer gazetesindeki yazılarına bakabilir.
Yine anıtı açan Fahri Korutürk'ün söyledikleri de çok ilginçtir.

“Birbirimizi doğru anlamak, hıyanetle suçlamamak gerekir. Dış tehlikelere olduğu gibi, iç tehlikelere karşı da birlik içinde olmamız şarttır. Bu millet cumhuriyete ulaşmak için dış düşmanlara karşı olduğu gibi anlaşmazlıktan doğan ve teşvik gören sebeplerle birbirleriyle de savaşarak kan dökmüştür…”


Ama bu memleketin has nice evlatları kanlarını bu topraklar için dökerken ne isimleri anılmış, ne adları bir yere kaydedilmiştir.
Ama bu ülkede ısrarla Selanikli Sebatayistler ısrarla kahraman yapılmıştır.
Hasan Tahsin'in ya da diğer adıyla Osman Nevres'in Bülbülderesi Sebatayist mezarlığında ne deniyordu:
"Sakladım söylemedim, derdimi gizli uyuttum."

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık