• 26 Kasım 2017, Pazar 18:16
ORHANBAYLAN

ORHAN BAYLAN

İKİ YÜZLÜ BATI: AMERİKA'DAKİ JAPON TEHCİRİ

7 Aralık 1941 günü Japon İmparatorluk Donanması Hawai’nin Pearl Harbour limanında bulunan Amerika’nın Pasific donanmasını iş göremez hale getirdi.

Ve ABD o gün Japonya’ya savaş ilan etti.

Amerika’nın 2. Dünya savaşına girme sebebi olarak bu olay verilir.

Aslında 2 sene boyunca Avrupa kıtasının en güçlü 3 devletinin birbirini yemesini seyretti.

Onların kendilerini maddeten bitirmesini izlerken, ülkelerindeki sermayenin ve bilim adamlarının savaşsız kıta olarak Amerika’ya kaçışı işine geldi.

Pearl Harbour baskını onun aradığı bahaneyi verdi eline.

Ve Amerika’nın dünya sahnesinde en güçlü devlet olarak yerini almasına, yani üzerinde güneş batmayan imparatorluk İngiltere’den dünya krallığına geçmesine bahane oldu.

Ve Amerika hem Uzak Doğu’da hem de Kıta Avrupa’sında savaşa fiilen katıldı.

Lakin bir göçmenler ülkesi olan Amerika’daki yaşayan ve vatandaş olmuş olan Japon asıllılar konusunda paranoya başladı.

Ve bu arada “Niihaou olayı” diye tarihe geçen 2 Japon pilotun Hawai’de tutuldukları cezaevinden orada yaşayan Japon asıllı Amerikan vatandaşlarınca kaçırılması bu fobiyi daha da tetikledi.

AMERİKA TEHCİR YASASI çıkarmak için CIA tarafından kurgulanan bir oyun olduğu yıllar sonra ortaya çıktı.

Niihaou Olayı sonrası ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt 2 Ocak 1942’de 9066 no’lu tehcir emrini çıkardı.

“Executive Order 9066″ olarak bilinen bu tehcir kararı ile ABD’de yaşayan 130.000 Japon asıllı Amerikan Vatandaşı, zorla çeşitli toplama kamplarına götürüldü ve yaklaşık 4 yıl bu kamplarda ikamet etmek zorunda bırakıldı.

18 Aralık 1944’te Amerika Yüksek Mahkemesi Japon asıllı vatandaşların geçerli bir sebep olmaksızın gözetim altına alınmasının legal olmadığına karar verdi ve 2 Ocak 1945’te 9066 no’lu tehcir emri iptal edildi. Gözetim altında tutulan Japon asıllı vatandaşlar tasfiye edilmeye başlandı. Tasfiye edilen her vatandaşa 25 $ nakit ve evlerine dönebilmeleri için birer tren bileti verildi. Tasfiye edilen Japon asıllı Amerikan Vatandaşlarının büyük kısmı evlerine ve eski yaşamlarına dönerken bir kısmı ise anayurtlarına iadelerini istediler, bu istekleri dönemin Amerikan Hükümeti tarafından kabul edildi. Son kamp 1946 Nisan ayında kapandı, bu kamp Peru’dan getirilip gözetim altına alınan Japonları ihtiva ediyordu.

İşin garibi Japon asıllı Amerikan vatandaşlarına bunlar yapılırken, yine Amerika’da çok sayıda olan İtalyan ve Alman asıllılara karşı hiçbir önlem alınmadı.

Onlar için ne tehcir uygulandı ne de böyle bir yaptırım gündeme geldi.

Yine 4 yıl boyunca tehcire tabi tutulan bu Japon asıllı Amerikan vatandaşları hiçbir suça bulaşmamış, Amerika’ya karşı silahlı/silahsız hiçbir eyleme kalkışmamışlardı.

Her yıl sözde Ermeni soykırımı gününü “Megr Yagern” diye yani büyük felaket diye geçiştiren Amerikan Başkanlarına rağmen bugün neredeyse bütün eyaletler Ermeni soykırımını kabul etmişlerdir.

Kendi kısa tarihlerinde, Kızılderili ve Afroamerikan soykırımlarını sığdırmış olan toplama bir devletin, kendilerine karşı silahlı örgütten vaz geçtik, silahsız bir direniş söylemi üretmeyen kendi vatandaşlarına layık gördüğü muamele bu.

Oysa bizim topraklarımızda yaşayan Ermeniler, Taşnaksutyun ve Hınçak gibi iki silahlı örgüt kurmuş, 1.Dünya savaşına girmiş olan Osmanlı’ya karşı 100 bin kişilik bir güçle Rusya cephesine katılmıştır.

Osmanlı’nın birçok şehrinde katliamlar tertiplemişlerdir.

Osmanlı bu fiili tecavüzler karşısında mecburi olarak, biraz da Alman Askerî erkanının önerisiyle uygulamıştır.

100 senedir bu elim hadiseyi gündeme getirerek bizi tehdit edenlerin tarihleri iğrenç katliamlarla doludur.

İşte daha mazlumları yaşayan bir tehcirin öyküsünü anlattık.

Kendi vatandaşı olmuş insanlara bile bunu yapan devletin, Orta Doğu halklarına vereceği kan ve göz yaşından başka ne olabilir?

Allah bunlarla iş tutan Arap ve Kürt liderlere akıl versin.

Yarın milletlerinin tarihi yazılırken, düşmanla iş birliği yapan hainler olarak kaydedilecekler.

Bakın tarih yapraklarına.

Kendi milletine zulüm reva gören hiçbir liderin mezarı yoktur.

O gün için yapılan devasa anıt mezarlar üzerinden 100 sene geçmeden tahrip edilmişlerdir…

""

Japonların tutuldukları Amache Toplama Kampı

""

Japonların teslim olmaları gerektiğini bildiren ilanlar…

""

Kamplara yollanan Amerikan vatandaşı suçsuz Japonlar…

""

Amerikan rüyasının toplama kampları…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık