• 08 Ocak 2019, Salı 21:06
ORHANBAYLAN

ORHAN BAYLAN

Her Hıyarım Var Diyene Elde Tuzluk Koştukça..

Her Hıyarım Var Diyene Elde Tuzluk Koştukça..

 

Yıllar yıllar önce çalıştığım işyerinden bir yere gitmek için çıktığımda, daha önce beraber çalıştığım arkadaşa rastladım.Biz onunla selamlaşırken o esnada, küçük süs köpeğinin tasması elinde, ayağında terlikler, inşaata topu kaçmış tipli biri geldi yanımıza.

Meğer arkadaş onu beklemekteymiş.

Bizi tanıştırdı.

Bülent Ersoy’un yardımcılarından biriymiş.Yani Ediz Hun’a olacak değil a o kılıkla.

İşin garib tarafını arkadaş daha sonra söylemişti; Bülent Ersoy’un yardımcısı olan o cinsiyetini kaybetmiş genç meğer İstanbul’un pek cinleriyle şöhretli muskacısının oğluymuş.

İşlerimizin ters gittiği, yokluğun dibi vurduğu yıllarda çevremdeki insanların, “ gidelim “ diye tutturduğu bu cinleriyle şöhret bulmuş adama ayaklarım bir türlü gitmedi.

Onlar gidelim dedikçe gözümün önüne; elinde tuttuğu tasmayla arkasından koşturan küçük köpeğiyle, ayağında şıpıdık terlikleriyle kalçalarını Merter’e çıkmış gibi sallayan oğlu geldi hep.

Bu hatıra nerden aklıma geldi diye merak ediyorsanız durun anlatacağım.

İki gündür gündüz kadın programlarına ( niye kadın derlerse anlamam, bal gibi emekli erkeklerde izliyor işte) takıldım.

Cincilik yaptığı iddia edilen ve bununla kadınlara ve çocuklara taciz-tecavüzle suçlanan Palu ailesi reisini midem kaldırmamıştı ki; akşam üzeri başka bir medyum olduğu iddia edilen biri çıktı karşıma.

Evli olduğu halde, üfürükten kazandığı kolay 1.5 trilyonu işini bilir bir kadınla yemiş, üstelik utanmadan stüdyoya gelmiş kadını şikayet etmeye.

Tabi insanları nasıl kandırıp paralarını aldığı ortaya çıkınca apar topar kaçtı stüdyodan.

Tabi bu iki olay bugün gözüme çarpanlar.

Daha öncede gazete ve ekranlarda çok sayıda bu tür istismarlara şahit olduk, olmuşsunuzdur.

Fal/büyü ve cin işleri hemen hemen her toplumda tarihin ilk çağlarından beri var ve pek kazançlı işler.

Pagan diye adlandırılan Afrika toplumlarında, Hint alt kıtasında, Yahudilik ve Hristiyanlıkta hep var oldu ve olmaya da devam edecek.

Bazı insanların zaaflarını, çaresizliklerini en güzel şekilde istismar eden bir kitle hep oldu ve olmaya da devam edecek.

Büyü, çok tanrılı ya da pagan toplumlarda da var, tek tanrılı toplumlarda da.

Fal insanoğlunun tarih boyu hep merakını celbeden bir şey oldu ve olmaya da devam edecek.

Büyü, dinimizce büyük günah olarak yasaklanmasına rağmen; yapan ve yaptıran hiç eksik olmadı.

Hem de Müslüman olduklarını iddia eden kişilerce.

Başkasına kötülük yapmayı düşünmek bile kötüyken, bunu sağlayacak bazı mekanizmaları harekete geçiren bazı kutsal metinlerle oynamak, bu yaptırmak ve yapmak nasıl bir hırsın, insanlıktan çıkışın sonucudur.

Tabi bir de; bilhassa bunlar dini metinlerle ve okumalarla karşı tarafı ikna etmek için kullanılan en sağlam argümanlar olunca, bu sefer bu yollara tevessül etmeyen din adamları ve dinimin suçlanması da cabası.

Sakalı yoksa takma sakal bırakarak, hatta bazıları elifi görse mertek sanacak kadar dini eğitimden nasipsiz olmasına rağmen, bir kısım “salak ve aptal” insanlar güruhu ellerinde tomar tomar para ile bu kişilerin kapısında yatıyor.

Ben bu medyum/üfürükçü/cinci adları her ne haltasa o kişilere kızmıyorum.

Eğitimlisi eğitimsizi, kapalısı açığı, şehirlisi köylüsü bu insanlardan kayıbını bulması, düşmanının zarar görmesi, sevdiğine kavuşmak, nasibinin açılması filan gibi sebeplerle kapısında yatarsa bunlar niye alıp paralarını iştahla yemesin ki?

Sözün kısası:

Adamın mecali olsa kendi oğluna faydası olur.

Ama size ne yapsalar, ne kadar söğüşleseler müstehak.

Her hıyarım var diyene elinizde tuzluk koştukça…

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık