• 21 Aralık 2017, Perşembe 20:07
ORHANBAYLAN

ORHAN BAYLAN

HACER-ÜL ESVED HIRSIZLARI...

Erdoğan'ın ataları Osmanlı'yı, 1917 yılındaki Medine müdafaası sırasında Şerif Hüseyin ve dolaysıyla onun arkasındaki İngilizlerin eline geçmesin diye son Hicaz Demiryolu treniyle kutsal emanetleri Şam'a yollayan Fahrettin Paşa'yı hırsız diye niteleyen birinin tweetini RT eden Bahreyn Dış İşleri Bakanı'nın geçmişi ne peki?

Kufe'de tüccarlık yapan Hamdan Bin Karmat adındaki bir tüccar, Batıni daisi birinin etkisinde olarak sapık Karmati adı verilen bir cemaat oluşturdu.

Hüseyn el-Ahvezî’nin ölümünden sonra yerine geçerek bâtını sapık fırkasının fikirlerini yaymaya başladı. Hamdan Karmat, 870 (H. 260)’da Küfe yakınında Dâr-ül-hicre adını verdiği bir konak yaptırdı. Burayı müstahkem bir sığınak hâline getirip, tarafdârlarının merkezi olarak kullandı. Câhil halkı ve Abbasî idaresine karşı olanları etrafına toplayıp, bugünkü komünizmde bulunan mülkiyette ortaklık fikrini savundu. Zenginlerin malını paylaşmayı, halk arasında fakir-zengin ayrılığını ortadan kaldırmayı gaye edinen Karâmita veya Karmatiyye sapık yolunu kurdu. On iki imâma inanan şiîlerin arasında, kaybolan son imâmın pek yakında Mehdî olarak döneceği propagandasını yayarak tarafdâr buldu. Sapık fikirlerini kısa zamanda bütün Irak’ta yayan Hamdan Karmat’ın etrafında oldukça kalabalık bir halk toplandı. Ona tâbi olanlara Karâmitaveya Karmatî denildi. İslâm dîninin emir ve yasaklarının bir çoğunun yersiz ve geçersiz olduğunu söyledi. En yakın yardımcısı ve kayınbiraderi olan Abbân ile birlikte halkı Abbâsîlere karşı isyana teşvik edip, 890 (H. 227)’de ilk Karmatî isyanını başlattı. Bu sırada Hamdan Karmat öldü. İsyan kısa zaman içinde yaygınlaştıysa da uzun mücâdelelerden sonra, Aşağı Mezopotamya’da çok kanlı bir şekilde bastırıldı.

Daha sonra Abbasi Halifesine isyan eden ve çok kan akıtılmasına sebeb olan bu şahıs öldürülsede Ebu Said adında yerine geçen biri bugünkü Bahreyn'de bulunan El-Ahsa adlı köye kaçıp burada tekrar örgütlendiler.

Ehl-i sünnet müslümanları katledip, hac yolunu kesip, hacıları soydular.

Çevrede yağmacılık ve soygunculuk yaparak cahil ve serseri insanları etraflarına topladılar.

Bâtıniyye (İsmâiliyye) sapık fırkasının bir kolu olan ve Hamdan bin Karmat’ın ortaya koyduğu; din bilgisi olanlarla konuşulmaması, karşısındaki kimsenin arzusuna göre konuşulması, müslümanların İslâm dîninin emir ve yasakları hususunda şüpheye düşürülmesi, sırlarının yabancılara açıklanmaması, ibâdetlerin lüzumsuzluğunun anlatılması gibi prensiplere bağlı olarak hareket eden Karmatîlerin inanış ve fikirleri şöyle özetlenebilir:

Mazdek tarafından ortaya atılan komünist fikirleri temel olarak ajan Karmatîlere göre, ülfet yâni bütün fertlerin mallarının birleştirilmesi farzdır. Mallarının yanında bulunmasına gerek olmayıp, bütün yeryüzü başkalarının değil, kendilerinindir. Onlardan bir kimsenin kılıcı, silâhı ve atından başka bir malı bulunmazdı. Nikah müessesesini kabul etmeyen Karmatîler, kadınlarda da ortaklığı kabul ediyorlardı.

Karmatîler, ikisi güneş doğmadan, ikisi de güneş battıktan sonra olmak üzere günde dört rek’at namaz kılarlar, kıble olarak Kudüs’ü kabul ederlerdi. Hac için Mekke’ye değil, Kudüs’e gidiyorlardı. Bir adı da İbâhiyye olan Karmatîler, şarap ve benzeri içkileri kullanmayı helâl sayarlar. Mihrican ve Nevruz günlerinde olmak üzere yılda iki gün oruç tutarlardı. “Cennet, dünyâda rahat ve mutlu olmak, Cehennem ise ibâdetlerin sıkıntılarına katlanmaktır, onun için ibâdet etmeye lüzum yoktur” derlerdi. Bâtıniyye fırkasının davet ve propaganda esaslarına göre hareket eden Karmatîlere göre yedi rakamı kutsaldır.

Bir ara o kadar güçlendiler ki Mekke'yi işgal edip, HACER-UL ESVED'İ yerinden çıkarıp El-Ahsa'ya götürdüler.

Şia Fatimi hükümdarının arzusu üzerine 20 yıl sonra tekrar iade ettiler.

Yani bugün 400 sene Portekizlilerin mübarek beldeleri işgal etmesine mani olan, oraları imar edip, devamlı oraya para akıtan Osmanlı'ya hırsız diyen pisliğin geçmişi, soyguncu ve hırsız...

Hacer-ül Esved hırsızı...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık