• 16 Şubat 2019, Cumartesi 19:44
ORHANBAYLAN

ORHAN BAYLAN

Erdoğan'ın Gücü

 

Erdoğan'ın Gücü

 

Takip eden arkadaşlarım bilirler; 16 yıllık AK Parti iktidarının sonunda elde kalanın, 3-5 mücahidden bozma müteahhittten başka bir şey olmadığını yazmıştım daha önce de.

Bunun müsebbibi AK Parti değil, 200 yıllık çalışma sonucu Türkiye' de; eğitim, sanayi, bankacılık, bürokrasi, ve askeriye de en derin yerlere kadar nüfuz eden çalışma.

Yani kılcal damarlarımıza kadar sirayet eden devşirme ruh.

Ve devşirilmiş ruhların etrafında dönen pervane böcekleri.

Kemalist/sol askeriye, kemalist/eyyamcı adli yapıyla Erdoğan'ın yapabileceği pek fazla bir şey yok.

Türkiye'ye operasyon çeken küreselciler; önce Kemalist/sol ordu mensuplarını yedi.

Sonra yargıya hakim olup Erdoğan'ı yemeye kalktı.

Küresel sistemin baronları ile ayrı ayrı baş edemeyeceklerini anlayan bu iki cenah anlaşarak ( Bahçeli ve Perinçek) hem 17-25 Aralık sürecini, hem de 15 Temmuz'u savuşturdu.

Küresel sistemin yerli işbirlikçisi Fetö ile böyle baş edebildiler.

İşte başkanlığa giden yol böyle inşaa edildi.

Erdoğan yeni hükümeti de bu konsensüs sonucu oluşturdu.

Ve bugün; 70'li yılardan beri Erdoğan'ı tanıyanların, onun yetiştiği iklimi bilenlerin yaşadığı hayal kırıklığı bu yüzden.

MEB'de olsun, Aile Bakanlığında olsun, Erdoğan'ı destekleyen kalabalıkların hiç hoşnut olmadığı eylemlerin olması işte yukarıda bahsettiğim "konsensüs" sebebiyle.

16 yıllık AK Parti iktidarı süresince, Cumhuriyet dönemi boyunca şahit olunmayan atılımların olması, Batı'ya kayıtsız şartsız bağlılığa karşı dik duruş'un biraz da Erdoğan'ın kendi söylemleriyle toplumdaki beklentisi; Ayasofya'yı açmak, Hilafeti getirmek, Şeriatı ilan etmek..boyutunda beklentilere soktu neredeyse.

Tabi şu an yaşadıkları büyük bir hayal kırıklığı.

Halbuki yukarıda da izah ettiğim rasyonel gerçekleri görebilseler, aslında onun ne kadar çaresiz ve yalnız olduklarını anlayacaklar.

Şu an Kemalist/seküler ordu ve yargı sayesinde ayakta duruyor.

Onlarında Erdoğan gibi bir karizmatik lidere ihtiyacı olduğu için katlanıyorlar.

İşte bu yüzden yıllarca ezilmiş mütedeyyin camia beklentilerini bir müddet daha erteleyecek.

Ve bir kısım biatçı kesim de Erdoğan'ı eleştiren herkesi "hain" diye yaftalamaktan vazgeçmeli.

Hatta seçim sathı mailine girdiğimiz bu günlerde değil elbette ama, Hükümetin bazı politikalarını eleştirmek Erdoğan’a karşı olmak değil, Erdoğan'a destek olmak hatta.

Yukarıda bahsettiğim konsensüs sebebiyle onlar tarafından bazı bakanlıklarda konulan uygulamalara Erdoğan'ı daha baştan tavır koyması mümkün değil.

Ama toplumda oluşacak karşı duruşu bahane ederek yürürlüğe sokmamayı ve kaldırmayı yapabilir.

Ece Vahapoğlu örneğinde olduğu gibi.

Erdoğan buna baştan karşı koyamayabilir.

Ama sosyal medyada oluşan tepkiler sebebiyle, uygulamaya konulmadan, proje daha yürürlüğe girmeden rafa kaldırıldı.

Her şey göründüğü gibi olmayabilir.

Devlet; anlaşmalarla, ittifaklarla yürür...

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Emre Emre 16.02.2019 23:21

Kısa ve öz "Din Güncellemesi" meselesi işin özünü teşkil eder, Dinler Arası Diyalog son gaz gidiyor, Bak Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem ne buyuruyor; Dünya tatlı, göz kamaştırıcı ve çekicidir. Allah onu sizin kullanımınıza verecek ve nasıl davranacağınıza bakacaktır. Dünyaya aldanmaktan sakının. Kadınlara kapılmaktan korunun. Çünkü İsrailoğullarında ilk fitne kadınlar yüzünden çıkmıştır.” (Müslim, Zikir 99; Tirmizî, Fiten 26; İbni Mâce,Fiten 19) Sema Maraşlı ablayı takip edersen, neler olduğunu görürsün. Bir değil iki değil üç değil, ne tarafından tutmaya kalksan elinde kalıyor bu iktidar, bunların bu şımarıklığı yeter artık.

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık