• 26 Aralık 2018, Çarşamba 20:47
ORHANBAYLAN

ORHAN BAYLAN

Endülüs Olmadan Ya Da Çok Geç Olmadan

İbn-i Bacce Endülüs'e felsefeyi soktu.

İbn-i Tufeyl ve İbn-i Rüşd ise saraya ve devlet erkanına.

Ve İslam’a dair tartışılmayan, saldırılmadık bir şey bırakmadılar.

Aragonlu Ferdinand ile Kastilyalı İsabel yıkmadan önce, Endülüs'ün kendi içinde zaten milli ve dini birlik kalmamış, Ukbe Bin Nafi'nin gemileri yakarak İberik yarımadasına saldığı korkusuz yiğitlerin yerini, Katolik görünce korkudan altına eden Müslüman prototipleri almıştı.

Bir İmam- Gazali, bir Yusuf-u Hemedani ve Ahmed Yesevi olmadığı için bu bahsi geçen felsefeciler toplumu rahatça ifsad ettiler.

Doğuyu kurtaran; Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinin intişarını sağlayan, işte yukarıda bahsi geçen medreselerin kurucuların ve tarikat ehlinin samimi gayretleridir.

Endülüs’te bir İmam-ı Gazali olsaydı (Allahu alem) ama yıkılmazdı.

Yine Doğu'nun bir İmam-ı Gazali'si olmasaydı Selçuklu ve Osmanlı medeniyetleri yükselmezdi.

Yusuf Hemedan hazretlerinin Maveraünnehir'de yaktığı o kutlu ışık, Nizamiye ve Azamiye medreselerinde şeriat kılıcıyla kuvvetlenip, Tuğrul Bey oldu, Alparslan oldu, Alaeddin Keykubat, Osman Bey oldu.

Maveraünnehir'den kalkan o kutlu kervan, Viyana önlerinde, Arnavutluk, Peşte'de zor durduruldu.

Durdurulması hayli zaman aldı.

Bilinen nedenlerden geriye kalan bu coğrafyanın aydınlarının önüne konan Batı tipi aydınlanma örneğiyle, biz de her şeyi tartışır hale getirip, bütün değerleri basitleştirmeye çalıştık.

200 senedir dini ve milli olan ne varsa hunharca yok etmenin, yıkmanın azami gayreti içine girdik.

Manada, maddede, örfte, adette ne varsa saldırdık elde balyozlarla.

Yaktık yıktık.

Kendi kültürümüze sırtımızı dönmekle yetinmedik, 1400 yıllık müktesebatımızın hülasaları kitaplarımızı okuyamasınlar diye dil devrimi yapıp, kütüphaneleri okunmayan eserlerle dolu ülke olduk.

Yetmedi, dinimizi berhava etmek için saldırmaya başladık.

Oryantalistlerin Doğu'yu ve bilhassa İslam ülkelerini sömürmek adına yaptıkları çalışmaları, İslam’ın 4 ana ayağına dair yaptıkları tahrifatlar yetmemiş gibi, kendi açtığımız okullarda bunların eserleriyle beyinleri yıkanmış, Batı normlarıyla iğdiş edilmiş profesörlerimiz, onların açtığı yolda onlardan aşağı kalmayan çalışmalar ürettiler. Yetmedi nass'ın iki ayağından önce hadisleri tahfife, ravileri alaya çalışarak toplumu gelecekte yapacakları 2. evreye hazırladılar.

Kur’an-ı Kerim hakkında saldırılara başladılar sonra da.

Dinin sabitelerine yapılan bu hayasız saldırıların tek amacı, 1200 senedir İslam’ın bayraktarı olan aziz Türk Milleti'nin sahip olduğu Ehl-i Sünnet inancını zedelemek, benliklerinden onu yok etmektir.

Orta Doğu'da yaktıkları selefi ateşle neredeyse İslam ülkelerinin kalbi olan toprakları berhava ettiler.

Hindistan ve Mısır'da oryantalistlerin açtığı yolda yürüyen müteahhirin yerli müsteşrikler gereken tahrifatı zaten yaptılar.

Efgani, Abduh, Reşit Rıza, Seyyid Ahmed, Fazlurrahman, Mevdudi, ve Ebu Zeyd gibi bahsi geçen isimler, Goldziher, Sprenger, M.Watt gibileri aratmayacak ifsadları yaptılar.

Elde kala kala bir Türkiye kaldı.

Ateizmin, Deizmin ve Selefi akımların kıskacındaki İslam Dünyası ve bilhassa onun son kal'ası Türkiye'nin bu taarruzlardan bir an önce kurtarılıp 1200 yıldır kendisine payeler ve ruh kazandıran Ehl-i Sünnet akidesine sımsıkı sarılması gerekmektedir.

Yoksa 1200 senedir İslam’a en güzel hizmeti etmiş ve şu an bütün dünya Müslümanlarının umudu bu aziz milletin sonu Endülüs gibi olacak.

Dinin sabitelerine saldıran bilhassa İlahiyat kökenli bu akımların öncülerinin durdurulması ve bertaraf edilmeleri ahiret hayatımızın olduğu kadar, ülkemizin beka sorunudur.

Umuyorum devlet ricali de en kısa zamanda bu gerçeği idrak eder ve gereken tedbirleri alır.

Yoksa kaçarken ağlayan Abdurrahman gibi hayıflanırız hep beraber...

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


xyz xyz 26.12.2018 22:54

Başkan bey 9Mart'ta "İlahiyatçılarımızı" göreve davet ediyorum demişti. Hani tevil! etti dediğimiz 8Mart'taki konuşmasının ardından. Ibrahim Kalın, Bekir Bozdağ, hele hele Peygamberin düştüğü hatalara bizler düşmeyeceğiz diyen Efkan Ala gibiler varken bu işler biraz zor düzelir. Bakın Ayeti Kerimelerle dalga geçen bir Mustafa Öztürk gerçeği varken halen daha birşey yapmıyorlar.Ama Fransa'ya höykelenmeyi biliyorlar, bu höykelenmelerini birde içimizdeki Fransızlara yapabilseler.

xyz xyz 26.12.2018 22:54

Başkan bey 9Mart'ta "İlahiyatçılarımızı" göreve davet ediyorum demişti. Hani tevil! etti dediğimiz 8Mart'taki konuşmasının ardından. Ibrahim Kalın, Bekir Bozdağ, hele hele Peygamberin düştüğü hatalara bizler düşmeyeceğiz diyen Efkan Ala gibiler varken bu işler biraz zor düzelir. Bakın Ayeti Kerimelerle dalga geçen bir Mustafa Öztürk gerçeği varken halen daha birşey yapmıyorlar.Ama Fransa'ya höykelenmeyi biliyorlar, bu höykelenmelerini birde içimizdeki Fransızlara yapabilseler.

esmagül esmagül 27.12.2018 14:01

Çok mühim bir gerçeği vurgulamisiniz abi umarım göz ardı edilmez Ehli sünnet alimleri Kur 'an la ilgili anlatılması gerekenleri asırlarca yazıp anlatmışlar İstifade etmek isteyen eder Bahane arayan da nefsine dini uydurmak için çalışanlarda yeni bir din uydurmaya kalkmasınlar Peygamber bilmiyordu da bunlar mı biliyor Yüzlerce yıllık ehli sünnet alimleri bilmiyor da bunlar mı biliyor izahatları

Gülay Gülay 27.12.2018 18:03

Kimse dert edinmiyo dini kullanıp milletten oy toplayıp koltuk korumaktan başka dertleri yok

m oz m oz 27.12.2018 19:07

abi devlet ricali ne yapar bilinmez, onlar hala merdivenaltı kafasında, ama k.mısıroğlu üstadın dediği gibi yiğit düştüğü yerden kalkacak, türkiye endülüs olmayacak, yine islamın keskin kılıcı olacak, ama merdivenaltı kafalardan kurtulma aşamasındayız.

Mucahit kaya Mucahit kaya 27.12.2018 21:05

Orhan hocam kaleminize kuvvet versin rabbim. Artık kesin olarak inancim o ki Devlet gayriresmi olarak 5.ci mezheb olarak sia yi .devlet yonetiminde de mezhebsizligı damarlarimiza yavas yavaş şırınga ediyor ve maalesef bizler _-aman o giderse ülke biter " sözünun arkasına sığınıp hic bir sey yapamiyoruz

Fahri Konevi Fahri Konevi 27.12.2018 23:10

Yazı baştan sona Türk İslamının şaheseri olmuş. İma mı Gazali nin ihyası nda naklettiği din

Bk Bk 27.12.2018 23:15

Türk lawrensler Allah uyuz versin tırnak vermesin onlara it ürür kervan yürür Endülüs her daim hayallerde haklı bir gurur hüzünlü bir tebessüm, Türkiye ve Türk milleti her daim ilelebet islamın sancaktarı Yılmaz cesur savunucuları ve savaşçıları olarak kalacaktır evel Allah hayırlı cumalar

Mehmet YAVUZ Mehmet YAVUZ 28.12.2018 14:13

İslâm ölçüsüyle yapılmış çok doğru bir tahlil. Allah razı olsun.

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık