• 19 Temmuz 2020, Pazar 17:51
ORHANBAYLAN

ORHAN BAYLAN

Camiye giremeyen Cumhurbaşkanlarından, Ayasofya Açan Cumhurbaşkanı’na

 

Camiye giremeyen Cumhurbaşkanlarından,

Ayasofya Açan Cumhurbaşkanı’na

Sene 1970.

Aylardan Nisan.

Pakistan Devlet Başkanı Yahya Han Türkiye ziyaretini yapmaktadır.

Kendisine Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ve Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil ve diğer protokol üyeleri eşlik etmektedir.

Topkapı Sarayı ve Ayasofya (müzesi) gezilir hep beraber.

Sonra sıra Sultanahmed Camii'ne gelir.

Konuk devlet başkanı Cami'ye girip hem iç tezyinatı görmek hem de iki rek'at "Tahıyett-ül mescid " kılmak ister.

Cevdet Sunay ve İhsan Sabri Çağlayangil avluda bekleşirler.

Karahanlılardan beri İslam'ın bu coğrafyadaki hizmetkarı olmuş, Selçuklu ve Osmanlı'yla "ilay-ı Kelimetullahı" yaymak için asırlarca mücadele etmiş Müslüman Türk'ün son devletinin devlet başkanı konuğuyla bile camiye giremiyor.

Trabzon Çaykara gibi mazbut bir çevreden yetişip ordu komutanlıkları, Genel Kurmay Başkanlığı ve nihayet son Türk Devleti'nin Cumhurbaşkanı olmuş bu şahıs, koltuğa ilk oturduğunda "bismillah" dediği için topa tutulan Cevdet Sunay o tarihte gelecek salvolardan korktuğu için misafir devlet başkanıyla camiye bile giremiyor.


 

Mustafa Kemal'in Hacı Bayram Caminde cuma namazı kılarak, tekbirlerle, buhariden hadisler okuyarak açtığı Meclis'ten sonra gittiği Balıkesir Zağnos Paşa Camii salı hutbesi sonrası hiç bir Cumhurbaşkanı Camiye girmemiştir.

DP'nin Celal Bayar'ı da dahil.

Ta ki rahmetli Özal'a kadar.

Peki şimdi?

Asırlarca kılıç hakkı olarak İslam'ın Payitahttaki en büyük ve gözde mabedi Ayasofya'da; 86 yıldır hakimiyet davulunu çalan baykuş'un sesi kesilmiş, perdedarlık yapan örümcek'in ağları silinmiş, yeniden o ihtişamlı günlerine döneceği, ağuşunda müslümanların tekbir sesleriyle kubbeyi çınlatacağı günlerini bekliyor.

Ve bize bugünleri yaşatan Recep Tayyip Erdoğan 100 yıllık genç Türkiye'nin serancamında inananlar için , kıymet bilenler için ayrı bir sevinç ve gurur teşkil ediyor/etmeli de.

Nereden nereye geldiğimizi, bizden öncekilerin tuğla tuğla üstüne koyar gibi bu mücadeleye katkıda bulunduklarını, bu değişime hazırladıklarını unutmadan; bugün bu güzelliği yaşatan Cumhurbaşkanımıza da şükranlarımızı arz edelim.

1970 yılında Ortaokula başlayan bu satırların yazarı için, Ayasofya "kızılelma" ydı.

Bana ilk kızılelmayı veren ve yeni kızılelmalar için hedef gösteren güzel insan..

İyi ki varsın...

İyi ki seninle aynı zamanda yaşamışım...

Bu devlet yeter...

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


@Selavat Getir @Selavat Getir 19.07.2020 18:06

Sen de iyi ki varsın abi. Var ol.

Rahmi Adıbeş Rahmi Adıbeş 19.07.2020 21:49

Ağzınıza sağlık usta

A.Hakan YENİCE A.Hakan YENİCE 20.07.2020 10:00

Allah razı olsun sayın hocam. Duygularınıza tercüman oldunız.

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık